Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αγαπητέ μου, για παράδειγμα, αυτό είναι παράνομο

Μπορεις να μας πεις το γιατί? και επίσης αν τελικά μπορεί να γίνει μία δήλωση στην παραπάνω περίπτωση?

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου, ο καθένας πράττει όπως αυτός καταλαβαίνει.....

Αναλαμβάνοντας βεβαίως τις όποιες συνέπειες της πράξης του....

Δεν είναι ορθό όμως να συμπαρασσύρει κι άλλους με τη όποια δημόσια θέση του......

Αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, ρώτησε και "εξειδικευμένο" νομικό γι' αυτό....

Ψάξτο, προβληματίσου έστω.....

Δυστυχώς εγώ, έχω τους δικούς μου λόγους για να μην θέλω να κάνω δημόσια κι εκτεταμένη συζήτηση, επί οιουδήποτε θέματος, μέσω του site....

 

P.S.

Την "τεκμηρίωση" της δικής μου θέσης στο ερώτημα που θέτεις την έχω γράψει πάρα πολλές φορές σε παλιότερες συζητήσεις και για 4014, 4178, 4495....

Αν ψάξεις, κάπου θα τη βρεις...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ξεκάθαρο ότι η παραπάνω απόφαση είναι των ιδιοκτητων και μόνο. Και φυσικά μπορούν να κάνουν ξεχωριστές αλλά μπορούν να κάνουν και μία ενιαία.

Το κάλυτερο για εμένα είναι 1 για πολλούς λόγους. Με μία δήλωση εχεις όλο το κτίριο (Του ενός οικοπέδου!) και εκεί υπάρχουν τα πάντα, εχουν συμφωνήσει όλοι, μπορούν να μπουν κατασκευές με αναλυτικό στο σύνολο (αρα και οικονομικό όφελος) κ.λ.π. Αρα για εμένα πας με μία δήλωση.

Αυτό ακριβώς!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, ρώτησε και "εξειδικευμένο" νομικό γι' αυτό....

Ψάξτο, προβληματίσου έστω.....

Ιάσωνα, επειδή όλα τα θέματα εχουν τη δική τους σημασία και εγώ πράγματι θέλω να τα ψάχνω, σε παρακαλω (και με προσωπικό μηνυμα αν θελεις) να μου πεις τι ακριβώς να ρωτήσω (πια ειναι η ένσταση σου και ο νομικός να είναι εξειδικευμένος σε τι) για να ξέρω ακριβώς.

 

 

 

Δεν είναι ορθό όμως να συμπαρασσύρει κι άλλους με τη όποια δημόσια θέση του......

 

Το ορθό, είναι κατα την άποψη μου, ο κάθε ένας που θέλει να βοηθήσει, να απαντά με σαφήνεια και αναφορά στην νομοθεσία τι πιστεύει.

Αυτός από τον οποίο έγινε η ερώτηση είναι πλέον σε θέση να το διαβάσει και να ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ τι ακριβώς πρέπει να κάνει στο τέλος.

Edited by ppetros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Apostolos131, σου παραθέτω αποσπάσματα απο τους 2 Νόμους:

 

Ν. 4178/2013 (ΦΕΚ Α 174/8-8-2013) -  Άρθρο 11

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

 

Ν. 4495/2017 (ΦΕΚ Α' 167/3-11-2017) – Άρθρο 99

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

 

Οπως ισχύει σήμερα ο 4495, κατά την άποψη μου, μπορεί να γίνει αίτηση σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, με πάνω από ένα ιδιοκτήτη αλλά με την προυπόθεση να υπάρχει συναίνεση 100%, δηλ. όλοι οι ιδιοκτήτες στο σύνολο τους.

 

Για την επιβεβαίωση ή όχι των παραπάνω μπορείς να απευθυνθείς στο Τ.Ε.Ε./υπουργείο/νομικούς/συμβολαιογράφους κ.λ.π.

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

To ξαναγράφω λοιπόν και για την ιστορία και για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα και για όσους δεν κατάλαβαν:

 

.......μπορούν να μπουν κατασκευές με αναλυτικό στο σύνολο (αρα και οικονομικό όφελος).....

 

Αγαπητέ μου, για παράδειγμα, αυτό είναι παράνομο κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Apostolos131,

σε συμπλήρωση των παραπάνω και μετά και την άποψη του μέλους dimitris GM:

 

http://www.michanikos.gr/topic/50390-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-οριζόντιες/?p=960509

 

μπορεί να γίνει μία δήλωση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, με τις εξής προϋποθέσεις:

1) Υπάρχει συναίνεση 100%, δηλ. όλοι οι ιδιοκτήτες στο σύνολο τους.

2) Αφού θα πρέπει να δοθούν βεβαιώσεις για κάθε μια ΟΙ ξεχωριστά, θα πρέπει να ξεχωρίσεις τις αυθαιρεσίες και τους διάφορους μειωτικούς συντελεστές, για τις παραβάσεις που έχει κάνει κάθε μια ΟΙ και μία για το σύνολο των κοινοχρήστων.

Edited by ppetros
Link to comment
Share on other sites

ppetros,

σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πιστεύω και εγώ ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος στο πόσες δηλώσεις μπορούν να γίνουν.

Μία για όλα στο οικόπεδο, αρκεί φυσικά να υπάρχει συναίνεση από όλους τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1:

Ο Ν.4495/2017, έτσι όπως ισχύει σήμερα, επιτρέπει στο μηχανικό να υποβάλλει 1 δήλωση για ένα ακίνητο στο οποίο υφίσταται ΣΟΙ, η οποία δήλωση ν’ αφορά σε όλες τις ΟΙ και στους κοινόχρηστους χώρους αυτού;

 

Απάντηση 1:

Ναι, το επιτρέπει.

 

Ερώτηση 2:

Το σύστημα των δηλώσεων του Ν.4495/2017, έτσι όπως έχει φτιαχτεί και λειτουργεί σήμερα από το ΤΕΕ, «εξυπηρετεί» τον μηχανικό και κατ' επέκταση και τους ιδιοκτήτες, για κάτι τέτοιο;

 

Απάντηση 2:

Θεωρώ ότι, αξίζει τον κόπο να την ψάξουμε την απάντηση στο ερώτημα αυτό……

Πριν απαντήσουμε λοιπόν σε αυτό, ας προσπαθήσουμε να βρούμε τις απαντήσεις στα εξής επιπρόσθετα ερωτήματα:

 

Ερώτηση 3:

Μία δήλωση του Ν.4495/2017 πρέπει ή δεν πρέπει να έχει τους ίδιους ενιαίους συντελεστές υπερβάσεων δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.λπ. σε όλα τα φύλλα καταγραφής της;

 

Απάντηση 3:

......

 

Ερώτηση 4:

Μπορώ ή δεν μπορώ σε μία δήλωση του Ν.4495/2017 (αυτής της περίπτωσης) να υπολογίσω συνολικά (ή όπως με βολεύουν) τα αναλογούντα σε κάθε ΟΙ χιλιοστά, ούτως ώστε να «ωφεληθούν» κάποιοι ιδιοκτήτες (ή κάποιες ΟΙ) που έχουν λιγοστά χιλιοστά ή πολλά τ.μ. αυθαιρεσιών;

 

Απάντηση 4:

......

 

Ερώτηση 5:

Μπορώ ή δεν μπορώ σε μία δήλωση του Ν.4495/2017 (αυτής της περίπτωσης) να υπολογίσω με τα συνολικά (ή όπως με βολεύουν) χιλιοστά όλων των ΟΙ του ακινήτου, άλλους «κλειστούς» χώρους του ακινήτου (κοινόχρηστους ή κοινόκτητους ή «ανήκοντες» σε κάποιους ή ακόμα και στον κατασκευαστή κ.λπ.) ούτως ώστε να «ωφεληθούν» κάποιοι ιδιοκτήτες ή «φερόμενοι» ιδιοκτήτες χώρων με ή χωρίς χιλιοστά;

 

Απάντηση 5:

......

 

Ερώτηση 6:

Μπορώ ή δεν μπορώ σε μία δήλωση του Ν.4495/2017 (αυτής της περίπτωσης) να υποβάλλω ενιαίο αναλυτικό προϋπολογισμό για αυθαιρεσίες που υφίστανται σε όλες τις ΟΙ ή ακόμα και στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου;

 

Απάντηση 6:

......

 

Ερώτηση 7:

Είναι εύκολο και πρακτικά αντιμετωπίσιμο ή όχι, για μία δήλωση του Ν.4495/2017 (αυτής της περίπτωσης) το «θέμα» των διαφορετικών «συντελεστών υπολογισμού του προστίμου» που αναφέρεται στα «στοιχεία των ιδιοκτητών των ΟΙ του ακινήτου (π.χ. πρώτη κατοικία, άλλη κατοικία κ.λπ.), το «θέμα» της παλαιότητας των αυθαιρεσιών, το «θέμα» των μειωμένων προστίμων εξαιτίας διαφόρων λόγων κ.λπ.;

 

Απάντηση 7:

......

 

Ερώτηση 8:

Είναι εύκολο και πρακτικά αντιμετωπίσιμο ή όχι, για μία δήλωση του Ν.4495/2017 (αυτής της περίπτωσης) το «θέμα» του ορθού επιμερισμού του συνολικού προστίμου στους διάφορους συνιδιοκτήτες του ακινήτου;

 

Απάντηση 8:

......

 

Ερώτηση 9:

Αν υποθέσουμε ότι, σε περιπτώσεις όπως οι παραπάνω αναφερόμενες, βρήκαμε τον τρόπο να επιμερίσουμε το συνολικό πρόστιμο στους συνιδιοκτήτες του ακινήτου, πως όμως, βάσει ποιάς πρακτικής και νόμιμης διαδικασίας κ.λπ. θα εξοφλείται αυτό, ειδικά όταν είναι με πολλές δόσεις;

 

Απάντηση 9:

......

 

Ερώτηση 10:

Αν υποθέσουμε ότι, αντιμετωπίσαμε όλα τα παραπάνω, αλλά κάποια στιγμή κάποιος ή κάποιοι από τους συνιδιοκτήτες σταματούν να πληρώνουν ό,τι τους αναλογεί, τότε τι ακριβώς θα κάνουν όσοι πληρώνουν; Ο μηχανικός θ’ ανακατευτεί κάπου; Κι αν καταλήξουν στα δικαστήρια για τον α’ ή β΄ λόγο τι κάνουμε; Θα αξίζουν όσα χρήζουν στη συνέχεια αντιμετώπισης τη μια και μοναδική αρχική αμοιβή για τη δήλωση;

 

Απάντηση 10:

......

 

Ερώτηση 11:

Ένας μηχανικός πότε θα πληρωθεί καλύτερα, αν «πάρει» μια τέτοιου είδους δουλειά για π.χ. ένα ακίνητο με 3 ΟΙ κι αυθαιρεσίες παντού και στους κοινόχρηστους χώρους, όταν υποβάλλει 1 δήλωση Ν.4495/2017 ή 4 δηλώσεις Ν.4495/2017;

 

Απάντηση 11:

......

 

Ερώτηση 12:

Αν δεν μιλούσαμε για μηχανικούς κι αναφερόμασταν σε π.χ. γιατρούς κ.λπ. έχετε δει ποτέ κανέναν από δαύτους να έρχονται σε ένα ακίνητο με σύσταση ΟΙ (π.χ. 3 ΟΙ) στις οποίες ζουν οικογένειες με π.χ. συνολικά 7 παιδιά και να τα εξετάζουν όλα και στο τέλος οι γονείς ρεφενέ να πληρώνουν μια επίσκεψη;;;

 

Απάντηση 12:

......

 

 

Aν συνέχιζα θα κινδύνευα να γίνω περισσότερο γραφικός……

 

Eπίσης δεν ασχολήθηκα καθόλου με το "θέμα" του αυξημένου ελέγχου των δηλώσεων Ν.4495/2017....

Ο καθένας μας λοιπόν ας δώσει τις απαντήσεις που τον αντιπροσωπεύουν κι ας χαράξει τη στρατηγική του.....

Εγώ τις δικές μου τις έχω δώσει και τις ακολουθώ....

Τις πιστεύω και γι' αυτό τις καταθέτω.....

Απολύτως νόμιμες, "υγιείς", με σεβασμό στο επάγγελμα του μηχανικού κι ανταγωνιστικές.....

 

Τζάμπα είναι για όποιον αποτελέσουν αφορμή να προβληματιστεί.....

 

 

P.S.

Τέλος, ποτέ δεν ήμουν, ούτε είμαι, ούτε "συμβουλεύω" κανέναν να είναι από εκείνους, που άμεσα ή έμμεσα  "......σκάβουν το λάκκο τους μόνοι τους"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.