Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Ευχαριστώ! Ωστόσο η ερώτηση αφορά στο ακίνητο που είναι η κύρια κατοικία και είναι στη Θράκη. Θεωρώ ότι το γεγονός ότι υπάρχουν άλλα ακίνητα εντός και εκτός Θράκης, αλλά σε οικισμούς < 3000 κατοίκων, δεν του στερεί το δικαίωμα στην έκπτωση.

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ωστόσο η ερώτηση αφορά στο ακίνητο που είναι η κύρια κατοικία και είναι στη Θράκη. Θεωρώ ότι το γεγονός ότι υπάρχουν άλλα ακίνητα εντός και εκτός Θράκης, αλλά σε οικισμούς < 3000 κατοίκων, δεν του στερεί το δικαίωμα στην έκπτωση.

Ευχαριστώ! 

Εφόσον η κύρια κατοικία του είναι στη Θράκη δικαιούται την έκπτωση. Η ύπαρξη και άλλων ακινήτων στο όνομα του δεν του στερεί αυτό το δικαίωμα. Μάλιστα "πριμοδοτούνται" και οι άλλες(όποιες) κατοικίες του εντός Θράκης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. σε περίπτωση ακινήτου κύριας αλλά όχι μοναδικής κατοικίας που ανήκει 50 -50 σε συζύγους και η γυναίκα είναι μακροχρόνια άνεργη αλλά ο σύζυγος συνταξιούχος δικαιούνται έκπτωση προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. σε περίπτωση ακινήτου κύριας αλλά όχι μοναδικής κατοικίας που ανήκει 50 -50 σε συζύγους και η γυναίκα είναι μακροχρόνια άνεργη αλλά ο σύζυγος συνταξιούχος δικαιούνται έκπτωση προστίμου?

Καταμερίζεις τις αυθαιρεσίες σε 2 ΦΚ, αναλόγως με την επιφάνεια που αντιστοιχεί στο ποσοστό του καθενός και οι συντελεστές μείωσης(έκπτωση) λαμβάνονται υπόψη μόνο για όποιον/α πληροί τις προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω. Δηλαδη στην περιπτωση μου που εχω αυθαιρετη ισογεια κατοικια 90 τμ βαζω 1ο φυλλο καταγραφης 45 τμ χωρις εκπτωση και δευτερο φυλλο τα υπολοιπα 45 με την εκπτωση? 50% εχει ο καθε ενας ιδιοκτητης (συζυγοι)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω. Δηλαδη στην περιπτωση μου που εχω αυθαιρετη ισογεια κατοικια 90 τμ βαζω 1ο φυλλο καταγραφης 45 τμ χωρις εκπτωση και δευτερο φυλλο τα υπολοιπα 45 με την εκπτωση? 50% εχει ο καθε ενας ιδιοκτητης (συζυγοι)

ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.