Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Νομίζω αυτά που είναι κάτω από το αφορολόγητο και αυτά που είναι μη φορολογούμενα (κάποια επιδόματα νομίζω)

Κάνω λάθος?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω Faethon11... Έχει μια λογική αυτό που λές.Και λογιστές θα γίνουμε..και δικηγόροι...

"καταταγείτε μας λέγανε" :smile:

Link to comment
Share on other sites

αν έχω ιδιοκτήτη 

ΑΜΕΑ και συγχρόνως κάτοικο Θράκης

 

Υπάρχει τρόπος στο σύστημα ΤΕΕ  να πάρει και τις 2 εκπτώσεις ή όχι???

 

(υπόψη ότι κάτοικος Θράκης και στάσιμος οικισμός γίνεται

μέσω των  2 ξεχωριστών επιλογών )  

 

 

Link to comment
Share on other sites

το 103 παρ. 1 γραφει για "ποσοστο 15% του ενιαιου ειδικου προστιμου"

 

το 98 παρ. 3 γραφει για  "ποσοστο 20% του ενιαιου ειδικου προστιμου"

 

[δεν γραφει " ή ποσοστο 20% για το υπολοιπο του ενιαιου ειδικου  προστιμου, μετα την εκπτωση λογω αλλου μειωτικου συντελεστη...]

 

απο την αλλη,  εχεις ενα μειωμενο ειδικο προστιμο   στο οποιο δικαιουσαι μια εκπτωση...

Εξακολουθει να ειναι ειδικο προστιμο, απλα ειναι "μειωμενο"..

 

υγ

κανε μια προσπαθεια  να δεις αν δεχεται δυο μειωτικους το συστημα...

 

Νομιζω οτι εχει απαντηθει οτι,  ειναι δυνατη η εφαρμογη και των δυο μειωτικων...δεν θυμαμαι πού

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο ΑΜΕΑ+Θράκη δεν μπορείς (γιατί και οι δύο επιλογές είναι μέσα στην ίδια κυλιόμενη μπάρα)

στο Θράκη+Στάσιμος μπορείς (γιατί είναι σε  δύο κυλιόμενες μπάρες)

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στον εαυτό μου.

Νομίζω αυτά που είναι κάτω από το αφορολόγητο και αυτά που είναι μη φορολογούμενα (κάποια επιδόματα νομίζω)

Κάνω λάθος?

Ναι κάνω λάθος.

Φορολογούμενο εισόδημα είναι το σύνολο των εισοδημάτων που δηλώνει το πρόσωπο.

Το μπέρδεψα με το φορολογητέο... :(

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη διαφορά του φορολογούμενου και φορλογητέου εισοδήματος έψαξα και βρήκα αυτά:

  1. Φορολογούμενο εισόδημα είναι το εισόδημα για το οποίο θα έπρεπε να φορολογηθεί κάποιος χωρίς να έχουν υπολογισθεί τυχόν απαλλαγές φόρου.
  2. Φορολογητέο εισόδημα είναι το εισόδημα για το οποίο κάποιος τελικά φορολογείται ύστερα από τυχόν απαλλαγές φόρου.

Οπότε μάλλον επειδή η σύζυγος έχει φορολογούμενο εισόδημα, τότε λογικά δεν την πιάνει. Κάτι άλλο δεν μπόρεσα να βρω που να μπορεί να ξεκαθαρίσει κι άλλο το τοπίο.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ας προσπαθήσουμε να το βάλουμε σε μια σειρά:

Ο νόμος 4172/2013 στο άρθρο 11 ορίζει ποια είναι τα εξαρτώμενα μέλη.

Στο σημείο που μας ενδιαφέρει αναφέρει για τον/την σύζυγο:

" 1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:
α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής ".

Ο συνάδελφος Astrolavos αναφέρει: 

"Φορολογητέο εισόδημα είναι το εισόδημα για το οποίο κάποιος τελικά φορολογείται ύστερα από τυχόν απαλλαγές φόρου."

Άρα, διαβάζοντας στο εκκαθαριστικό του ζευγαριού, εάν ο ΑΜΕΑ σύζυγος έχει φορολογητέο εισόδημα, δεν θεωρείται εξαρτώμενο μέλος βασει του 4172/2013, άρα δεν θεωρείται ότι επιβαρύνει φορολογικά τον άλλο σύζυγο-αποκλειστικό ιδιοκτήτη της ιδιοκτησίας βάσει του 4495/2017, και άρα δεν παίρνουν την εκπτωση ΑΜΕΑ. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα με τον παλιό Ν.2238/94. Αν θεωρήσουμε ότι το εξαρτώμενο μέλος είναι ταυτόσημο με την παλιά έννοια του προστατευόμενου μέλος ισχύει αυτό που λες. Με βάση το Ν.2238/94 α.7 και για τα άτομα που θεωρείται ότι βαρύνουν τους φορολογούμενους(τότε προστατευόμενα μέλη), η σύζυγος εξαιρείται εφόσον έχει φορολογούμενο εισόδημα και όχι φορολογητέο. Μπορούσαν απλά και ξεκάθαρα να χρησιμοποιήσουν τον όρο εξαρτώμενα μέλη και να μην μας ταλαιπωρούν, γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιο ορισμό που να αποδεικνύει το αυτονόητο, ότι δηλαδή το εξαρτώμενο μέλος είναι άτομο που βαραίνει τον φορολογούμενο.

 

Συμπερασματικά, αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα αυτό που γράφεις στο τέλος.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμη μια δήλωση και δεν την βάζω γιατί δεν έχω καταλήξει τι να κάνω.....

Μάλλον θα πεταχτώ μια βόλτα από την ΔΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.