Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδερφοι!

Dimitris απαντάς με ερωτήσεις...δεν γίνεται έτσι δουλειά....Η ερώτηση μου αφορούσε στο αν κάνω σωστά τον επιμερισμό! Την βρήκα την άκρη στο #15.

 

 

(για τους τύπους: Η ¨κάθετη¨ αφορά στο τμήμα (600τμ) του αγροτεμαχίου (1500τμ) που εχουν απο κοινου τα αδερφια κ εχουν εκδοσει τις 2 άδειες. Οι αδειες δεν ισχυουν γιατι αναφερονται σε εντός σχεδίου, αλλά είναι εκτός.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι!

Έχω μία περίπτωση ενός αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με δύο κατοικίες, κάθετες ιδιοκτησίες, που ανήκουν σε δυο αδέρφια εξ αδιαιρετου 50% ο καθένας και στις δύο. Η κατοικία Α είναι κύρια κατοικία για τον αδερφό Α, και άλλη κατοικία Β είναι κύρια κατοικία για την αδερφή Β. Ο αδερφός δεν ανήκει σε ειδική ομάδα πληθυσμού, ενώ η αδερφή Β είναι δικαιούχος ΚΕΑ.

Θα βάλω, για την κατοικία Α, κανονικά όλο το πρόστιμο, χωρίς καμία έκπτωση, σωστά; (Επιμερισμένα τετραγωνικά, τα μισά ως κύρια κατοικία και τα άλλα μισά ως άλλη κατοικία)

Για την κατοικία Β, θα επιμερίσω τα τετραγωνικά, (σύνολο 200,24τμ) σε 100,12  (50%)ως κύρια κατοικία της αδερφής Β κ ως δικαιούχο ΚΕΑ και τα υπόλοιπα 100,12 του αδερφού ως άλλη κατοικία χωρίς καμία έκπτωση. Σωστά τα λέω;

 

 

Άρα καλά τα λέω, σωστά;

 

 

(το 1983 στο απο εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο έχτισαν απο κοινού 2 κατοικίες, με 2 άδειες, που για τον Ν.4495/17 δεν ισχύουν. Έχω σύσταση κάθετης, που αναφέρεται σε συμβόλαιο του 2016. Έχει σήμασία πότε έγινε η κάθετη ;)

 

 

Καλημέρα συνάδερφοι!

Dimitris απαντάς με ερωτήσεις...δεν γίνεται έτσι δουλειά....Η ερώτηση μου αφορούσε στο αν κάνω σωστά τον επιμερισμό! Την βρήκα την άκρη στο #15.

 

 

(για τους τύπους: Η ¨κάθετη¨ αφορά στο τμήμα (600τμ) του αγροτεμαχίου (1500τμ) που εχουν απο κοινου τα αδερφια κ εχουν εκδοσει τις 2 άδειες. Οι αδειες δεν ισχυουν γιατι αναφερονται σε εντός σχεδίου, αλλά είναι εκτός.)

 

 

αυτες ηταν οι ερωτησεις σου...

 

υποθετω οτι ειναι δικο μου σφαλμα

που δεν καταλαβα απο την αρχη "το αληθες νοημα"

και εκανα καποιες ερωτησεις

 

"δεν θα ξανασυμβει" :mrgreen: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο αρθρο 100 παρ. 12

εχει μια πρωτη παραγραφο και γραφει για την κυρια και μοναδικη

οπου βαζει σαν πλαφον τα 70 τμ.  συν προσαυξησεις

 

Μετα ξαναγραφει τα 70 τμ  συν προσαυξησεις.....

αλλα, αντι να παραπεμπει στο αρθρο 103,  [οπως τα παληο αρθρο 19 παρεπεμπε  στο αρθρο 17,]

 

αυτο παραπεμπει στης διαταξεις του παροντος, δλδ του αρθρου 100.

 

 

Θεωρητικα δεν υπαρχει οριο  σε τμ. .

 

ετσι το βλεπω

 

Καλημέρα σε όλους,

 

σε συνέχεια του παραπάνω σχολίου έχω τον εξής προβληματισμό και θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς εσείς το αντιμετωπίζετε:

 

Σε περιπτώσεις τρίτεκνου ή μακροχρόνια άνεργου κλπ, όταν έχω κύρια κατοικία (ΟΚ το Ε1) έχω και απόδειξη της ιδιότητας (πχ ΟΑΕΔ κλπ)

μπορώ να ρυθμίσω ακολουθώντας ΜΟΝΟ το άρθρο 103 παρ. 5 για τρίτεκνους, παρ. 6 για ανέργους κλπ δηλαδή ΧΩΡΙΣ περιορισμό στο εμβαδόν της κατοικίας

(αφού το άρθρο 103 δεν αναφέρει περιορισμό στα τμ της κύριας κατοικίας) και να πληρώσει ο πελάτης μόνο το 30% του προστίμου

ή πρέπει να ακολουθήσω ΚΑΙ το άρθρο 100, παρ. 12 στο τέλος όπου μπαίνει ο περιορισμός στα τμ της κύριας κατοικίας (70τμ + 15τμ για κάθε παιδί)?

 

Βεβαίως στο άρθρο 100, παρ. 12 λέει "του παρόντος άρθρου" και ΔΕΝ το συνδέει με το άρθρο 103 - όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο συνάδελφος dimitris παραπάνω

 

Είναι ασφαλές όμως να αγνοήσουμε το άρθρο 100? 

πχ στο ίδιο άρθρο 100 σε προηγούμενες παραγράφους του αναφέρονται σχεδόν τα ... πάντα (βλ. σοφίτες, υπόγεια, λοιπές παραβάσεις κλπ κλπ)

Δηλαδή όλα του άρθρου 100 τα εφαρμόζουμε και "δεν βλέπουμε" το τέλος της παραγράφου 12?

 

Για τους πελάτες μας είναι εξαιρετικά συμφέρον να ΜΗΝ υπάρχει περιορισμός στα τμ - πολλοί απλά δεν μπορούν οικονομικά να ρυθμίσουν αλλιώς - 

για εμάς τους μηχανικούς όμως τι γίνεται - όταν μάλιστα πιθανώς να υπάρχει και έλεγχος από ελεγκτή στο μέλλον?

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Viki85 εγώ κάνω αυτό που λέει ο dimitris, εφαρμόζω το Άρθρο 103 παρ. 5 (πχ), ελέγχω την τριτεκνία (προστατευομενα μέλη), την κύρια κατοικία Ε1 κ του βάζω τον μειωτικό συντελεστή. Το άρθρο δεν λεει πουθενα για τετραγωνικά, για μοναδική κατοικία ή για οποιαδήποτε άλλον περιορισμό. Σε πιθανό έλεγχο, όπως λες, είμαι μια χαρά καλυμμένη, ακολούθησα το άρθρο 103.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σχετικά με την παρ.1 του άρθρου 103, τα εισοδηματικά κριτήρια των 40.000 ή 60.000 ευρώ ισχύουν μόνο για τα προσωπα που επιβαρύνονται  φορολογικά απο ΑΜΕΑ ή και για τα ίδια τα ΑΜΕΑ?

 

Από την διατύπωση του νόμου κατάλαβα ότι για τα ίδια τα ΑΜΕΑ δεν ισχύουν τα εισοδηματικά κριτήρια, αλλά αν διαβασα κάτι στο εγχειρίδιο μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4178/13 στον Ν.4495/17 και μπερδεύτηκα.

 

Μεταφέρω αυτό που διάβασα:

 

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:Εφιστούμε την προσοχή των μηχανικών στην διατήρηση των πεδίων που προέρχονται από τον
ν. 4178/13 , αφού, λόγω τροποποίησης της νομοθεσίας, υπάρχει  περίπτωση μία επιλογή του ν. 4178 /13 να
μην ανταποκρίνεται πλέον στα δεδομένα του ν. 4495 /17 όπως αυτά εφαρμόζονται στο συγκεκριμένο ακίνητο
(πχ. εισοδηματικά κριτήρια για«Άτομα με αναπηρία 80% και άνω »).
Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Πολύτενκος με τέσσερα Ενήλικα τέκνα έχει σαν κύρια κατοικία του (Βάσει Ε1) μια διώροφη οικοδομή εμβαδού 400 τ.μ. με άδεια και έκανε μια αυθαίρετη προσθήκη ενός ορόφου 110τ.μ. Εφόσον τηρεί και τα εισοδηματικά κριτήρια του άρθρου 103.4 μπορεί να πάρει την έκπτωση των πολυτέκνων στον υπολογισμού του προστίμου?

Πιστεύετε ότι κολλάει η δουλειά στα πολλά τετραγωνικά της κύριας κατοικίας και στο ότι είναι ενήλικα τα τέκνα του?

Είναι πολλή μεγάλη η διαφορά στο ύψος του προστίμου με την έκπτωση (άνω των 4000€ ).Τα φώτα σας συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

η διατυπωση στο αρθρο 100 παρ. 12  ειναι λαθος

δεν παραπεμπει στο 103 και επομενως  δεν οριζει πλαφον σε  τμ. [οπως στο παληο 19/3]

 

Ομως, με βαση το αρθρο 103

πρεπει να εχει δηλωμενα  σαν "κυρια κατοικια"  500 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχει δηλωμένα στο Ε9,Ε1 τα αυθαίρετα 110τ.μ. για τα οποία θα γίνει η ρύθμιση περιμένουμε να κάνει δήλωση του χρόνου για να τα δηλώσει σε Ε9,Ε1 ώστε να επωφεληθεί της έκπτωσης??Από που προκύπτει από το άρθρο 103 και γενικά στο νόμο ότι πρέπει να είναι δηλωμένα τα αυθαίρετα κτίσματα για να επωφελούνται και αυτά της κάθε ειδους έκπτωσης (π.χ κύριας και μοναδικής,πολυτεκνίας,τριτεκνίας,Αμεα κλπ?).

Link to comment
Share on other sites

"προκυπτει" απο  το 103  παρ. 4....οπου  μιλαει για "κυρια"...

 

αν δεν τα εχει δηλωμενα σαν κυρια κατοικια

μπορει να τα γραφει σαν  "ημιτελη"

ή να τα εχει "κρυμενα" και να μην τα γραφει καθολου...

 

αυτος εχει τα Ε1 και τα Ε9

να στα φερει...να τα δεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν ένας ιδιοκτήτης έχει στο οικόπεδο του μια κύρια κατοικία Α τετραγωνικών νόμιμη και δηλωμένη κανονικά με τα τετραγωνικά της σε Ε1 και χτίσει μια αυθαίρετη προσθήκη είτε κατ'επέκταση είτε καθ΄ύψος αλλά δεν την έχει δηλώσει ποτέ για ευνόητους λόγους (η πλειοψηφία πιστεύω αυτό κάνουν), αδυνατώ να καταλάβω γιατί να μη θεωρηθεί και η προσθήκη σαν τμήμα της κύριας κατοικίας και να λάβει το μειωτικό συντελεστή ανεξαρτήτως εάν δηλώνεται ή όχι φορολογικά.Δεν έχω δει στο νόμο να αναφέρει ότι η αυθαιρεσία πρέπει να είναι δηλωμένη φορολογικά για να τακτοποιηθεί και να ευνοηθεί από μειωτικούς συντελεστές.

Και στο παράδειγμα μου θέλω να τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο τμήμα-κομμάτι της κύριας κατοικίας του πολυτέκνου.Είτε δηλωμένο είτε όχι αποτελεί πιστεύω και αυτό κύρια κατοικία,εφόσον φυσικά έχει και χρήση κατοικία και όχι κάποια άλλη π.χ. γραφείο,κατάστημα.Ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.