Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Η διαδικασία της νομιμοποίησης όσον αφορά το σύστημα το 4178 είναι ακριβώς ίδια με την τακτοποίηση δηλαδή:

-Συμπληρώνεις κανονικά όλα τα στοιχεία στα φύλλα καταγραφής όπως θα έκανες σε περίπτωση απλής ρύθμισης, απλώς επιλέγεις το κουτάκι "προς έκδοση άδειας"

-Ανεβάζεις όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και επιπλέον την άδεια νομιμοποίησης όταν αυτή εκδοθεί

-Μετά την υπαγωγή πας στην πολεοδομία και καταθέτεις φάκελο για τη νομιμοποίηση

 

Φυσικά και μπορείς να τη ρυθμίσεις. Ειδικά αν πρόκειται για τόσο παλιά κατασκευή δεν βρίσκω το λόγο να μπείς στη διαδικασία έκδοσης άδειας αφού κατηγορίες 1 και 2 εξαιρούνται οριστικά. Επίσης κτίρια που αποδεδειγμένα είναι προ του 55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα και δεν απαιτείται καμία ρύθμιση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ danaikaterina για τη βοήθεια!

 

Το πρόβλημα είναι κατά πόσο μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ του 55. Έχω μια βεβαίωση Δημάρχου που βεβαιώνει την ημερομηνία, αλλά θα ζητήσω και τροποποίηση του Ε9. Εφόσον προχωρήσω σε τακτοποίηση και τακτοποιήσω παράλληλα κάποιες μικροαυθαιρεσίες ΚΑΤ3, για τα προ 55 κτίσματα θα πρέπει μόνο να υποβάλλω τα αποδεικτικά παλαιότητας και να τεκμηριώσω την ημερομηνία κατασκευής του ώστε στην βεβαίωση που θα βγάλω εν συνεχεία να βεβαιώνω πλην των αυθαιρεσιών που τακτοποιώ ότι το κτίσμα προ 55 ανήκει σε μια απ' τις εξαιρέσεις και υφίσταται νόμιμα. Θέλω να πω δεν θα συμπληρώσω κάποιο ΦΚ για το κτίσμα προ 55, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

  1. Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 βασιλικού διατάγµατος είναι νοµίµως υφιστάµενο κατά τα οριζόµενα στην παρ. 1δ του άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειµένου να υπαχθούν στο ν. 4178/13 µεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.

Συνάδελφε δεδομένου και του παραπάνω αποσπάσματος απο την εγκύκλιο 4 του ν4178/13, νομίζω ότι τα στοιχεία που ήδη υπάρχουν είναι αρκετά. Η διόρθωση του Ε9 νομίζω πως πρέπει να γίνει.

 

Θέλω να πω δεν θα συμπληρώσω κάποιο ΦΚ για το κτίσμα προ 55, σωστά??

Ναι δεν υπάρχει λόγος.

Edited by maximos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και να ήταν μετά του 1955, ένα πολύ καλό αποδεικτικό είναι να παραγγείλεις με τις συντεταγμένες του ακινήτου μία αεροφωτογραφία από την ΓΥΣ αν υπάρχει. Κοστίζει κάπου στα 20-25 ευρώ. Εγώ αυτό κάνω συνήθως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση εφόσον πιάσαμε τα προ 1955. Σε περίπτωση λοιπόν που δεν υπάρχει άδεια και υφίσταται προ 1955. Στο πρόστιμο σημειώνω με άδεια και αριθμό αδείας 1955. σωστά? Εάν βάλω με άδεια τι δικαιολογητικά θα υποβάλλω, αφού τα ααα), γγγ) δεν τα χω?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Astrolavos, αν βρισκόμαστε στην αα της στ του άρθρου 99,

στ) Σχέδια ως εξής:
αα) σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής
αντίγραφα:

τότε για το ααα φτιάχνουμε ένα αρχείο που γράφει "προυφιστάμενο του 1955".

ααα) του στελέχους της οικοδομικής άδειας, καθώς και
απόσπασμα ρυμοτομικού για τις περιοχές για τις οποίες
υφίστανται εγκεκριμένα σχέδια,

 

Επίσης εφ' όσον θα κάνουμε τοπογραφικό (βββ), για το γγγ -διάγραμμα κάλυψης-  δεν είμαστε πολύ μακρίά.

Μάλιστα στη περίπτωση αυτή νομίζω ότι τα δύο τελευταία θα ταυτίζονται   εφ΄'οσον θα αποτυπώνουν την υφιστάμενη κατάσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ maximos για την απάντηση σου,

 

σε περίπτωση σύνταξης τοπογραφικού και διαγράμματος κάλυψης ζητάς έξτρα αμοιβή για τα συγκεκριμένα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, ως προς την αμοιβή, σε κάθε περίπτωση νομίζω κοστολογούμε το σύνολο της εργασίας μας, ο καθένας βέβαια με βάση τα δικά του κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά! Απλά ρώτησα, γιατί το τοπογραφικό δεν είναι μια απλή κάτοψη και δεν μου χει τύχει περίπτωση χωρίς τοπογραφικό. Οπότε ήθελα να ξέρω τι έχουν κάνει συνάδελφοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Όπως και να χει την πήρα την απάντηση μου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.