Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

έχω αυθαίρετες κατασκεύες κατηγορίας 5 (λόγω ΟΧΙ στην Ο.Α.) οι οποίες όμως δύναται να νομιμοποιηθούν.

Υπάρχει υπολλειπόμενη κάλυψη/δόμηση και τηρούνται αποστάσεις, ύψη.

Πως το δηλώνουμε αυτό στο σύστημα; 

Κάνω Φ.Κ. με Κατηγορία αυθαιρεσίας 5 και τύπο αυθαιρεσίας Έκδοση άδειας νομιμοποίησης; Αυτό το κόβει το σύστημα του ΤΕΕ από όσο ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως μπορείτε να μας βοηθήσετε. Σε διαμέρισμα αυθαίρετο στο δώμα μιας οικοδομής που ρυθμίστηκε με το ν.4495/17, εκδόθηκε άδεια μικρής κλίμακας για την ανακαίνισή του. Κατά τη διάρκεια των εργασιών της ανακαίνισης, ο ιδιοκτήτης, πέραν των εργασιών που προέβλεπε η άδεια μικρής κλίμακας,  αποφάσισε να αυξήσει το εσωτερικό ύψος του διαμερίσματος, ανέβασε την οροφή και γείτονες του έκαναν καταγγελία. Πως θα μπορούσαμε να χειριστούμε την υπόθεση; Να κάνουμε δήλωση 4495/17 προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης; Το ύψος είναι εντός του επιτρεπόμενου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή κατηγορία αλλά θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε ως τύπο κατηγορίας το "Σύννομο χωρίς έκδοση άδειας νομιμοποίησης (αρθ.106 § 1.α)". 

Έχω οικογενειακή οικοδομή εντός σχεδίου με άδεια που εκδόθηκε το 1994. Η άδεια προέβλεπε στο ισόγειο είσοδο, λεβητοστάσιο και pilotis, μία μεζονέτα 1-2 ορόφου και μία μεζονέτα 3-4 ορόφου. Εν τέλη κατασκευάστηκαν στο ισόγειο η είσοδος λίγο μεγαλύτερη από αυτό που προβλεπόταν, το τμήμα που ήταν pilotis έκλεισε και έχει κλειστός χώρος στάθμευση και το λεβητοστάσιο επεκτάθηκε με αποτέλεσμα να έχουμε παραβίαση Δ στην πίσω πλευρά του οικοπέδου. Επίσης κατασκευάστηκε η μία μεζονέτα του 1-2 ορόφου. Τώρα θέλουμε να κάνουμε τακτοποίηση για να γίνει συμβόλαιο να δώσει τον αέρα ο μπαμπάς στην κόρη και να εκδώσουμε άδεια για προσθήκη μεζονέτας στον 3-4 όροφο. Κάποιος μου ανέφερε ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση ως σύννομα για να βγεί μικρότερο πρόστιμο αλλά δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο καθώς είμαι νέα μηχανικός και είπα να ρωτήσω αν υπάρχει όντως τρόπος μείωσης του προστίμου ή πάω κανονικά με ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το άρθρο 106...αλλα δε βγάζω άκρη...

Πότε επιλέγουμε το "σύννομο χωρίς έκδοση αδειας νομιμοποίησης" και πότε το "έκδοση άδειας νομιμοποίησης"?

Με μπερδεύει η τρόπος που έχουν γράψει τις 2 αυτές επιλογές...

Π.Χ. Εχω ένα ακίνητο με άδεια του 1989, στο οποίο δεν έχει ολοκληρωθεί όλος ο φέρων οργανισμός αλλά ένα μέρος των μπετών. Το τμήμα  που έχει υλοποιηθεί, είναι λίγο διαφορετικό από το εγκεκριμένο, συν το οτι ένα μέρος αυτού παραβιάζει την πλάγια απόσταση 2,5 μ. από το όριο του οικοπέδου.

Έτσι που άλλαξαν τα μπετα που έπεσαν, και έχει λήξει και η άδεια, μπορεί οι ιδιοκτήτες να αλλάξουν τα πλάνα τους και να αλλάξουνε και την αρχιτεκτονική τους μελέτη και προσαρμόζοντας την στα στατικα που υλοποιήθηκαν...συν να προχωρήσουν και στα υπόλοιπα (που δεν υλοποιήθηκαν) καθώς έχουν και άλλη δόμηση, πέραν των όσων υφιστανται με τα σημερινά μπετά.

Αρα να πάω :

α) για άδεια νομιμοποίησης του σύννομου τμήματος φέροντος οργανισμού (γιατί πρέπει να διορθωθεί η στατική μελέτη) και

β)για άδεια κατεδάφισης  του τμήματος που παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις...

Οπότε καταλαβαίνω οτι θα πάω για το "α" ΄θα φτιάξω ένα ΦΚ με τα τετραγωνικά για τα οποία θα βγει άδεια νομιμοποίησης και θα επιλέξω "έκδοση άδειας νομιμοποίησης" και για το "β" θα φτιάξω ενα ΦΚ με τα τετραγωνικά που θα πάνε για κατεδάφιση και θα επιλέξω  τι...? "Σύννομο χωρίς έκδοση άδειας νομιμοποίησης"? Ή " έκδοση κατεδάφισης"?

 

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Irini 

Για να υπαχθεί στη ρύθμιση μια αυθαίρετη κατασκευή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, και όχι μόνο ένα τμήμα αυτού, πριν από τις 28.7.2011.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι επιλογές μου στην εξής περίπτωση:

έχω κτίριο με Ο.Α. (τμήμα του είναι και προ 1955), στο οποίο υπάρχουν και αυθαίρετες κατασκευές προ 2011. ο πελάτης μου θέλει να το πουλήσει, ο αγοραστής θέλει το οικόπεδο χωρίς το κτίσμα. επιλογές:

1) το βάζω στο ν.4495/17 «προς κατεδάφιση», εκδίδω την άδεια, γίνονται τα συμβόλαια και μετά αναλαμβάνει ο νέος κύριος την εκτέλεση της κατεδάφισης (αλλαγή μηχανικού, αλλαγή ιδιοκτήτη). Γίνεται αυτό, σωστά?

2) το βάζω στο ν.4495/17 προς ρύθμιση και μεταβιβάζεται με το 30%. Μετά το μεταφέρω στον μηχανικό του αγοραστή ο οποίος το μετατρέπει σε άδεια κατεδάφισης. Γίνεται κι αυτό, σωστά? Χωρίς να απαιτηθεί διόρθωση συμβολαίου ή κάτι τέτοιο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2024 at 12:42 ΜΜ, Enigmatic said:

@Irini 

Για να υπαχθεί στη ρύθμιση μια αυθαίρετη κατασκευή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, και όχι μόνο ένα τμήμα αυτού, πριν από τις 28.7.2011.

Για να υπαχθεί στη ρύθμιση μια αυθαίρετη κατασκευή πρέπει ο φέρων οργανισμός αυτης της αυθαιρετης κατασκευής, να εχει ολοκληρωθεί πριν από τις 28-07-11.
Οχι να έχει ολοκληρωθεί όλος ο φέρων οργανισμός μιας εγκεκριμένης οικοδομικής άδειας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.