Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

1 ώρα πριν, kan62 said:

Στις 15 Σεπτεμβρίου ρώτησες για αυθαίρετο μετά το 2011 και στις 25 Σεπτεμβρίου για αυθαίρετο του 1993.

Εμείς μιλάμε για το δεύτερο. Αυτό δεν έχει αδυναμία υπαγωγής.

Μπερδεύεσαι. Εγώ στις 15 δεν έκανα ανάρτηση, μόνο στις 25 για το 1993. Πώς δεν έχει αδυναμία αφού είναι κατ 5; Εγώ εξέφρασα τη γνώμη μου με τις σημερινές μου αναρτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, για τις 15 το μπέρδεψα με προηγούμενο, άρα τώρα μιλάμε σωστά για αυθαίρετο πριν το 2011...

Για όσους διαβάζουν τον νόμο δεν έχει αδυναμία για σένα, την ΥΔΟΜ και το helpdesk έχει.

Λοιπόν εμείς λέμε ότι μπορεί να πάει με το 106 όπως ακριβώς σε αυτό αναγράφεται.

Από την άλλη άποψη τι έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, vasilori said:

Αν αυτό το σχόλιο πήγαινε σε μένα ....

Όχι καλέ μου φίλε δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά στον επίσης καλό φίλο Θεόδωρο (kan62) γι' αυτό που έγραψε.... Σε εσένα ό,τι είχα να πω, το είπα.... Δυστυχώς δεν θέλω να συμμετέχω περισσότερο στη συζήτηση (για πλείστους λόγους, που οι "παλιότεροι" γνωρίζουν)...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα κανένα πρόβλημα και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου μέχρι τώρα. 

Kan62 και εγώ με το 106 θέλω να πάω αλλά πώς ρε συ; Αφού πρέπει να περάσει από το σύστημα αυθαιρέτων και δεν έχω άδεια στο οικόπεδο, επομένως είμαι κατ. 5. Άρα έτσι δεν έχω αδυναμία υπαγωγής;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasilori said:

Kan62 και εγώ με το 106 θέλω να πάω αλλά πώς ρε συ;

Επειδή είμαι της παλιάς σχολής το υπογραμμισμένο δεν θα ήθελα να το ξαναδώ έστω και σε forum ...

Αφού πρέπει να περάσει από το σύστημα αυθαιρέτων και δεν έχω άδεια στο οικόπεδο, επομένως είμαι κατ. 5.

Αυτό το λες εσύ και οι σύμβουλοί σου πάντα σε προφορικό επίπεδο. Ο νόμος ρητά και γραπτά λέει ότι στην κατ.5 πηγαίνει ότι δεν ανήκει στις κατηγορίες 1-4. Στην περίπτωσή σου ...

Άρα έτσι δεν έχω αδυναμία υπαγωγής;

Το σύστημα δεν παράγει δίκαιο. Ο νόμος παράγει δίκαιο και ο μηχανικός που χειρίζεται το ηλ. σύστημα αναλαμβάνει να διασφαλίσει τα συμφέροντα του πελάτη του κατά τον νόμο και όχι σύμφωνα με τα γούστα του καθενός.

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, kan62 said:

 

Άρα τι μου προτείνεις να κάνω; Κατηγορία 4; Και αν ναι πώς; Βάζω ναι στην άδεια; Τι βάζω στον αριθμό αδείας;

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο της άδειας "προς νομιμοποίηση-κατεδάφιση" και όταν πλέον βγει τον αριθμό τους.

Τα λοιπά με εφαρμογή του άρθρου 106.

Ότι μένει μετά τη νομιμοποίηση-κατεδάφιση θα μπει κατ.4, φροντίζοντας να είναι ...

Προφανώς, εκτός από τα φύλλα καταγραφής νομιμοποίησης-κατεδάφισης, μπορεί να έχεις και φύλλα κατ.2 ή 3.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kan62 said:

Στο πεδίο της άδειας "προς νομιμοποίηση-κατεδάφιση" και όταν πλέον βγει τον αριθμό τους.

Τα λοιπά με εφαρμογή του άρθρου 106.

Ότι μένει μετά τη νομιμοποίηση-κατεδάφιση θα μπει κατ.4, φροντίζοντας να είναι ...

Προφανώς, εκτός από τα φύλλα καταγραφής νομιμοποίησης-κατεδάφισης, μπορεί να έχεις και φύλλα κατ.2 ή 3.

Αυτό είναι και το κώλυμά μου. Αν μπορώ να βάλω στο πεδίο της άδειας τον αριθμό της άδειας νομιμοπ. που θα εκδοθεί. Εγώ θεωρώ ότι βάσει νομοθεσίας στο συγκεκριμένο πεδίο πρέπει να μπαίνουν ήδη εκδοθείσες άδειες πριν το 2011 και όχι μια άδεια με ημερομηνία 2021.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώλυμα και θεώρηση δική σου.

Ο νόμος άλλα λέει : υπαγωγή με το παράβολο για όλες τις κατηγορίες και κατευθείαν εξαίρεση για τις κατ.1-3 και εξαίρεση για τις κατ.2-4 με την εξόφληση του προστίμου. Η κατ.5 δεν ενδιαφέρει τη συζήτησή μας γιατί δεν προκύπτει ποτέ. Αν για εξωγενείς λόγους προκύψει αδυναμία νομιμοποίησης το αυθαίρετο "κατ.4" αλλάζει σε "προς κατεδάφιση". Σε κάθε περίπτωση διαγράφονται τα βεβαιωμένα πρόστιμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κατ 4 μπορείς να μου πεις από που προκύπτει τότε; Σε ποια από τις περιπτώσεις της κατ. 4 βρισκόμαστε;

 

δ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 :
Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, μετά την υπαγωγή, την καταβολή του σχετικού παραβόλου και την καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου, με την επιφύλαξη εφαρμογής των οριζομένων στο άρθρο 97, οι εξής αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης :
δα) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας,
δβ) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα διακόσια πενήντα (250) τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα χίλια (1000) τ.μ. κτιρίου συνολικά και τα χίλια (1000) τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις.
Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους ν.3775/2009 (Α122), 3843/2010 (Α62), 4014/2011 (Α204) και 4178/2013 (Α174). Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση, ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013,
δγ) αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση,
δδ) αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, εφόσον έχουν συντελεστεί σε περιοχές εντός σχεδίου και με την προϋπόθεση, ότι η εν λόγω χρήση είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής,
δε) αυθαίρετες κατασκευές ημιυπαίθριων χώρων σε κτίσματα που βρίσκονται σε περιοχές εκτός σχεδίου και με την προϋπόθεση, ότι η χρήση τους είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής, εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του εξήντα τοις εκατό (60%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης.
Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές, εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από είκοσι (20) εκατοστά.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.