Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 114 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές ακινήτων Δημοσίου Ενδιαφέροντος


Recommended Posts

 Βασιλη,

υποθετω οτι η επιταξη εχει γινει με την εννοια της αναγκαστικης μισθωσης ενος  γηπεδου  ακαλυπτου,

και την   εκανε το δημοσιο...με δικαιωμα να χτισει   "ο,τι" του ηταν απαραιτητο....οπότε τις "τακτοποιησεις" δικαιουται να  τις κανει το Δημοσιο σαν μισθωτης, με το αρθρο  99.

 Προφανως, ομως,  δεν "κοινοποιουνται" οι εν γενει κατασκευες για λογους ασφαλειας, ούτε μπορουμε να γνωριζουμε τι "ακριβως" εχει κατασκευασει εκει και με τί άδειες.

    Ούτε  βλεπω να μπορεις να πας με το αρθρο 114....διοτι δεν προκειται για "λατρευτικα" κτιρια..

  Αρα, εδω, προκειται για "ειδικη" περιπτωση....δξ αν λυνεται και με ποιον τροπο.

 

Πιθανον,  μια ερωτηση στη νομικη υπηρεσια της Περιφερειας, να σε οδηγουσε καπου...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Σωστά Παύλο

αλλά ας πούμε, ότι το ενοικιάζει το ΓΕΣ  από το 1968. Είναι ακίνητο της Εκκλησίας, η οποία τώρα θέλει να το μεταβιβάσει, μετά από ρύθμιση αυθαιρέτων (ως εκκλησία και επομένως χωρίς κατά την ρύθμιση να απαιτείται η αποτύπωση αλλά μόνο η Τ.Περιγραφή) Τώρα όμως πως θα προχωρήσω στην Η.Τ.Α χωρίς κατόψεις??

Τα περιγράμματα των κτιρίων υποθέτω ότι  τα έχεις από την τοπογραφική αποτύπωση. Κατόψεις όντως δεν αποτελούν υποχρεωτικό δικαιολογητικό κατά την τακτοποίηση κατά τα σχετικά αναφερόμενα στο άρθρο 114 ν. 4495. Όμως, για την ΗΤ θα πρέπει να γίνει αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης και εδώ είναι το δικό σου αδιέξοδο για να ολοκληρώσεις την ΗΤΚ. Αυτό θα πρέπει να το διαμηνύσεις στον υπόχρεο εντολέα, ότι χωρίς αποτύπωση δεν μπορεί να εκδοθεί ΗΤ. Στο ακίνητο γνωρίζεις αν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω να κάνω τακτοποιήση σε κτίριο του Δημοσίου(πυροσβεστική υπηρεσία),

Τη δουλεία μου την αναθέτει συνάδελφος μηχανικός που έχει πάρει <<εργολαβία>> διάφορες εργασίες στο κτήριο για τις οποίες χρειάζεται τακτοποίηση,

ΑΠΥ σε ποιον κόβω??στο συνάδελφο ή στο <<Δημόσιο>>

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

. Το δημόσιο αναθέτει σε κάποιον μηχανικό να τακτοποιήσει αυθαιρεσίες στο κτίριο και αυτός ο μηχανικός υπογράφει σχέδια και μπαίνει στο σύστημα των αυθαιρέτων. Επομένως, ο μηχανικός που υπέγραψε τη συμφωνία αυτός θα κόψει Τ.Π.Υ προς το δημόσιο. Εσύ, ως εξωτερικός συνεργάτης που θα κάνεις μετρήσεις, θα συντάξεις σχέδια και θα συνδράμεις στη διαδικασία της ρύθμισης, θα κόψεις Τ.Π.Υ προς τον συνάδελφο που σου ανέθεσε τις παραπάνω εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 30/11/2020 at 4:56 ΜΜ, takis1980 said:

Καλησπέρα σας

Τακτοποίηση παλιού κοινοτικού γραφείου, επιλέγω Δημόσιο ή ΟΤΑ χωρις ιδιόχρηση?

Καλησπέρα, 

Εχω μια ίδια περίπτωση τελικά τι το έβαλες? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Στα κτίρια ιδιοκτησίας Μέσων Μαζικής Μεταφοράς που έχουν τακτοποιηθεί με τους Νόμους 4178 και 4495 θα πρέπει να εκπονηθούν μελέτες στατικής επάρκειας ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω το εξής έργο : Ρύθμιση σχολείου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων

Το ιστορικό είναι το παρακάτω :

Το πρώτο κτίριο κατασκευάστηκε περίπου το 1930 και δεν υπάρχει άδεια(απο φωτογραφίες φαίνεται οτι ήταν δημοτικό σχολείο εξαρχής). Το 1981 βγήκε μια άδεια προσθήκης(εκεί μεταφέρθηκε το νηπιαγωγείο). Και τα δύο κτίρια είναι ισόγεια και έχουν μικρές αποκλίσεις στις εξωτερικές διαστάσεις. Έπειτα, κατασκευάστηκαν κάποια wc και ένα λεβητοστάσιο(δεν ξέρουμε πότε) στην πίσω πλευρά του παλιού κτιρίου τα οποία καλύφθηκαν με μονόριχτη στέγη η οποία επεκτάθηκε σε στέγαστρο. Κάποια στιγμή κατασκευάστηκε η στέγη του παλιού και η στέγη-στέγαστρο των wc (δεν ξέρουμε πότε) και μεταξύ του 2003 και 2007 κατασκευάστηκε η στέγη της προσθήκης. Τέλος φτιάχτηκε μια σκάλα εισόδου στο κτίριο της προσθήκης(πολύ πιθανό να έγινε παρέα και την κατασκευή της παρότι δεν υπάρχει στην άδεια του 81) και διαμορφώθηκε ο εξωτερικός χώρος γύρω από αυτήν

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω από που να το πιάσω και χρειάζομαι μια κατεύθυνση τουλαχιστον αν τα σκέφτομαι ορθά ή όχι...

Το παλιό κτίριο (με τις αποκλίσεις του) είναι νομίμως υφιστάμενο προ του 55.

Η απόκλιση των εξ.διαστάσεων της προσθήκης θα πάει με Κατηγορία 3 Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%)

Τα wc-λεβητοστάσιο θα πάνε με Υ.Δ και Υ.Κ σε Κατηγορία 4 ή επειδή δεν έχω ιδέα πότε κατασκευάστηκαν μπορώ να τα εντάξω όλα σε Κατηγορία 2 μαζί με τις εξωτερικές αποκλίσεις;;

Όσον αφορά την στέγη που είναι αυθαίρετη και δεν ξέρουμε τα στάδια κατασκευής μάλλον θα πρέπει να πάει όλη με αναλυτικό 

Σας παραθέτω και κάποια σχέδια για να αποκτήσετε μια καλύτερη εικόνα 

Όλα αυτά αν δεχτούμε οτι το σχολείο δεν είναι κοινωφελές κτίριο οπότε τα τετραγωνικά δόμησης δεν μπορούν να ξεπερνούν τα 400τ.μ. αλλιώς ίσως υπάρχει και η δυνατότητα της νομιμοποίησης...ΕΝΑ ΧΑΟΣ!

Σχέδιο 1.png

google earth 2003.png

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ.tif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

δυστυχώς έχω διαβάσει τις μισές δημοσιεύσεις του θέματος. Ελπίζω να μην έχει απαντηθεί η ερώτησή μου στις υπόλοιπες που δεν πρόλαβα να διαβάσω...

Η νηπιακή απορία που έχω είναι η εξής

Μπορεί να βγει άδεια νομιμοποίησης σε κτίριο στο οποίο δεν έχει εκδοθεί ποτέ Ο.Α. ή πρέπει να έχει βγει κάποια Ο.Α. και απλά οι παραβάσεις να μπορούν να νομιμοποιηθούν;;


 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η νομιμοποίηση δεν προϋποθέτει απαραιτήτως προηγούμενη έκδοση Ο.Α. Όμως για μην γενικεύουμε καλύτερα είναι να παρουσιάσεις λεπτομερώς το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο , καλησπέρα

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Έχω ένα σχολείο, έντος σχεδίου, κατασκευής του 1970, χωρίς να έχει εκδοθεί ποτέ Ο.Α. γι'αυτό.

Πήγα να κάνω ρύθμιση αλλά επειδή έχει ένα λεβητοστάσιο 30τ.μ. κατασκευής του 1986(φαίνεται από αεροφωτογραφία αυτό) δεν μπορώ να το ρυθμίσω λόγω κατ. 5... Οπότε σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να το νομιμοποιήσω και μου δημιουργήθηκε η παραπάνω απορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.