Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 117 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, venezia said:

Εντάσσονται στις κατηγορίες της παραπάνω τελευταίας παραγράφου .  Δες και το ΦΕΚ του δικού σου διατηρητέου .

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπερα συνάδελφοι θέλω να εκδώσω βεβαίωση μηχανικός σε κτίριο προυφιστάμενο του 1955 που είναι και διατηρητέο. Έτος οικοδομικής άδειας είναι το 1929, υπαρχουν καποιες διαφορές στα ανοίγματα με την κατοψη της αδειας αλλά έχω αεροφωτογραφια του 1938 που φαίνονται αυτά ως έχουν σήμερα. Όποτε σκέφτομαι να εκδώσω βεβαίωση ως προυφιστάμενο ως προ του 1955.

Θα τσεκάρω στο συστημα το κουμπί διατηρητέο? 

Αν το τσεκάρω μου ζητάει έγκριση επιτροπης! Εγώ όμως δεν κάνω τακτοποίηση. Χρειάζεται να το περασω επιτροπη ως προυφισταμενο του 1955

Mην ποστάρεις παραπλήσια ερωτήματα σε διαφορετικά θέματα.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

Για βεβαίωση μηχανικου σε διατηρητέο χωρίς αυθαίρετες κατασκευές, έπρεπε να επιλέξω το κουτακι για διατηρητέο? 

Αφορά παλαιοτερη βεβαίωση πριν την ισχυ της ταυτότητας κτιρίου. Θέλουν να βγάλουν άκυρο το συμβόλαιο επειδή η δήλωση που συνοδευει την βεβαίωση μηχανικου δεν είχε κλικαρισμενο το αντίστοιχο κουτάκι. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται υπερβολικό...κανονικά το κουτάκι είναι για να αντιληφθεί το σύστημα τους ειδικούς όρους σε περίπτωση υπαγωγής. Αν το έχεις γράψει λογικά και στην τ.ε. της βεβαίωσης τότε μου φαίνεται τουλάχιστον αστεία η απαίτησή τους.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Μου φαίνεται υπερβολικό...κανονικά το κουτάκι είναι για να αντιληφθεί το σύστημα τους ειδικούς όρους σε περίπτωση υπαγωγής. Αν το έχεις γράψει λογικά και στην τ.ε. της βεβαίωσης τότε μου φαίνεται τουλάχιστον αστεία η απαίτησή τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση, δυστυχώς δεν το ειχα γράψει στην τεχνική έκθεση. Στα χωρίς αυθαιρεσίες από συνήθεια πες, δεν έγραφα τίποτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αλλά ούτε αυτό είναι πρόβλημα, με την ίδια λογική σε βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών θα έπρεπε να γράφουμε και την τιμή ζώνης πχ.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vk2626 said:

Αφορά παλαιοτερη βεβαίωση πριν την ισχυ της ταυτότητας κτιρίου. Θέλουν να βγάλουν άκυρο το συμβόλαιο επειδή η δήλωση που συνοδευει την βεβαίωση μηχανικου δεν είχε κλικαρισμενο το αντίστοιχο κουτάκι. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? 

Το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι ότι δεν ΄΄κλίκαρες΄΄ διατηρητέο στο σύστημα , αλλά μάλλον στο συμβόλαιο που δεν αναφέρεται το διατηρητέο και έχει υπολογισθεί λάθος αντικειμενική και φόρος .   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/11/2022 at 7:35 ΠΜ, venezia said:

Το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι ότι δεν ΄΄κλίκαρες΄΄ διατηρητέο στο σύστημα , αλλά μάλλον στο συμβόλαιο που δεν αναφέρεται το διατηρητέο και έχει υπολογισθεί λάθος αντικειμενική και φόρος .   

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, αναφέρεται από εμένα στην δήλωση του Ν.651/77 και έχει γραφεί στο συμβόλαιο ότι είναι διατηρητέο. Δεν τίθεται τέτοιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2022 at 4:30 ΜΜ, vk2626 said:

δεν το ειχα γράψει στην τεχνική έκθεση. Στα χωρίς αυθαιρεσίες από συνήθεια πες, δεν έγραφα τίποτα.

Καλά κάνεις και δεν γράφεις τίποτα, είτε υπάρχουν αυθαιρεσίες είτε όχι.
Και την επιλογή "διατηρητέο", ορθώς την άφησες κενή για την έκδοση της βεβαίωσης.
Ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο δεν υπάρχει να είναι αυτό λόγος ακύρωσης συμβολαίου.

Edited by Ψηφομάχος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Μου έχει ζητηθεί μία γνώμη σχετικά με ένα διώροφο νεοκλασικό στην Αθήνα που είναι διατηρητέο από το 1985, στο οποίο ένα βοηθητικό μονόχωρο κτίσμα με ανεξάρτητη είσοδο στο πίσω όριο του οικοπέδου έχει ανακατασκευαστεί το 1997 (νέα στέγη, κουφώματα αλουμινίου, νέο πάτωμα και ψευδοροφή εσωτερικά). Είναι εμφανές δηλαδή ότι υπάρχει χρήση νεότερων υλικών από την αρχική κατασκευή. Δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. Σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες στην θέση του υπήρχε μία ερειπωμένη παράγκα και απλώς την επισκεύασαν. Δεν θεωρούν ότι έχτισαν κάτι αυθαίρετο.

Σύμφωνα με όσα γνωρίζω όμως ειδικά για τα διατηρητέα απαιτείται οικοδομική άδεια για κάθε οικοδομική εργασία, επομένως η ανακατασκευή αυτή θεωρείται αυθαίρετη και πρέπει να τακτοποιηθεί. Εφαρμόζεται όμως αυτό και στην πράξη ή μήπως θεωρείται τραβηγμένο εφόσον δεν υπάρχει υπέρβαση στη δόμηση? Εσείς τι θα συμβουλεύατε έναν υποψήφιο αγοραστή του συγκεκριμένου ακινήτου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.