Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 117 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

Επειδή εγώ το ΄΄ή΄΄ το ερμηνεύω ( λανθασμένα  ? ) συμπληρωματικά και όχι διαζευκτικά , καλό είναι να συμβουλευτείς και το ΚΕ.Σ.Α. στα παραπάνω τηλέφωνα .

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, venezia said:

Επειδή εγώ το ΄΄ή΄΄ το ερμηνεύω ( λανθασμένα  ? ) συμπληρωματικά και όχι διαζευκτικά , καλό είναι να συμβουλευτείς και το ΚΕ.Σ.Α. στα παραπάνω τηλέφωνα .

Ναι αυτό θα κάνω. Και θα ενημερώσω κι εδώ τί μου είπανε για future reference για όποιον το χρειαστεί.

Κάτι τελευταίο: έκθεση Η/Μ Εγκαταστάσεων απαιτείται ακόμα και για κατοικία; διότι το ξέρω ως δικαιολογητικό για επαγγελματικούς χώρους. Στα δικαιολογητικά αναφέρει "αν υπάρχουν". Ο λέβητας πετρελαίου ας πούμε θεωρείται τέτοιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, όταν εγκρίνεται η τακτοποιηση με εργασιες προσαρμογης, (υπαγεται στο 117 παρ.9 με τη διαδικασια 116 9β), εμένα μου ειπαν να παω νεα σειρα σχεδια όπως θα ειναι μετα τη προσαρμογη (η προσαρμογη ειναι να φυγουν διαφορα παρελκομενα τα οποια δε τακτοποιουσα αλλα οκ), πηγα τα σχεδια μου τα υπεγραψαν αλλα το ΤΕΕ λεει θελει ελεγκτη ή εγγραφο οτι πιστοποιηθηκαν οι εργασιες. Οντως?

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Ναι,πρέπει να βεβαιωθεί η προσαρμογή με ελεγκτή.Δεν τη ζητά το ΤΕΕ,απαιτείται από το νόμο πιστοποίηση των εργασιών απ το τοπικό παρατηρητήριο και ελλείψει παρατηρητηρίου,έρχεται ελεγκτής.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά κανένα από τα δυο άρθρα δε λέει για πιστοποίηση εργασιών προσαρμογής.

116 αρθ.2 παρ. δ) όπου απαιτούνται εργασίες προσαρμογής, αυτές εκτελούνται μετά την κοινοποίηση της απόφασης της επιτροπής στον ιδιοκτήτη και μετά την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εφόσον απαιτείται. Στην περίπτωση αυτή, η άδεια εκδίδεται χωρίς να προηγηθεί η καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίμου. Οι εργασίες προσαρμογής πρέπει να ολοκληρωθούν σε διάστημα έξι (6) μηνών και να πιστοποιείται η ορθή εκτέλεση των εργασιών από τον ελεγκτή δόμησης.
Μετά το πέρας των εργασιών προσαρμογής, η επιτροπή, αφού διαπιστώσει την εκτέλεση αυτών, επιτρέπει την ολοκλήρωση της υπαγωγής των αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του παρόντος.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Άδεια προσαρμογής ( αποπεράτωσης αυθαιρέτου στο ε-αδειες ) δεν απαιτείται εάν με τις εργασίες προσαρμογής δεν επέρχεται αύξηση όγκου της οικοδομής.  Οι  εργασίες προσαρμογής σε αυτή την περίπτωση εκδίδονται εντύπως από ΥΔΟΜ .

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εννοουσα στις παραγραφους που με αφορουν δεν υπαρχει η υποχρεωση...εψαχνα απο καπου να πιαστω.😅

Πάμε τωρα στο προκείμενο. Διαβασα αυτό που λες αλλά λέει ο νόμος να είναι περαιωμένη η υπαγωγη για να βγει η αδεια αυτη. Εμενα μου ειπε ενας σ/φος στο ΤΕΕ που πηγα ότι να πάω με του άρθρου 29 και να βγαλω ια αδεια.

για να καταλαβετε οι εργασιες ειναι να φυγει ενα στεγαστρακι στο δωμα και μια τεντα.αυτα.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς σε αυτη την εγκυκλιο πίστευα και εγώ. Οτι αν ειναι θα γίνουν  οι εργασίες και θα τους πω θελετε φωτο να φέρω πχ ή να έρθει ενας από εσας, γτ λέει για 116 9β και 117 9 μόνο το ΥΠΠΟΑ τις πιστοποιεί.

btw ΌΛΟΥς ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

"Σε περίπτωση που απαιτούνται εργασίες προσαρμογής, αυτές πραγματοποιούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα και κατ΄ αντιστοιχία της υποπαραγράφου δ) της παρ.2 του άρθρου 116. Στη συνέχεια, η ίδια υπηρεσία ενημερώνει τον αρμόδιο φορέα διαχείρισης του πληροφοριακού συστήματος εντός (δύο) ημερών από την ημέρα έκδοσης της σχετικής διοικητικής πράξης πιστοποίησης, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.