Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μιλάς για δήλωση σε επεξεργασία;

Εμένα μου τα ξαναυπολογίζει κανονικά.

Μετά την αποθήκευση πατάς το κουμπάκι με το ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα αυτό πατώ -αλλά τίποτα

Το κλείνω εντελώς και ξαναμπαίνω τίποτα

 

Τα διπλανά κουμπιά δουλεύουν κανονικά

Μόνο τα € δεν δουλεύουν 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε επεξεργασια, απλα πατα το κουμπι "υποβολη" και θα δεις στο παραθυρο που θα ανοιξει, το νεο προστιμο.

Πιθανον εισαι σε κατασταση "αρχικης υπαγωγης".

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει αυτό

Σφάλμα

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή δήλωσης με ανεξόφλητο ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ.

 

(μήπως επειδή χρέωσαν τη συνδρομή και του 2018 -ενώ είχα απλήρωτη ΜΟΝΟ του 2017 επηρεάζει κάτι?)

 

Μήπως χρειάζεται mozila αντί chrome?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

(μήπως επειδή χρέωσαν τη συνδρομή και του 2018 -ενώ είχα απλήρωτη ΜΟΝΟ του 2017 επηρεάζει κάτι?) όχι.  το ίδιο έχω κι εγώ

 

Μήπως χρειάζεται mozila αντί chrome? σε mozilla δουλεύει κανονικά. Δοκιμή πριν 1'

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητάει ποσοστό ανταπόδοσης;

Άρα δεν έχεις δήλωση σε επεξεργασία. Έχεις κάνει αρχική υποβολή. Στην αρχική υποβολή και στον 4178 δεν μπορούσες να κάνεις επανυπολογισμό. Έπρεπε να πληρωθούν πρώτα παράβολο και ποσοστό ΤΕΕ, να προχωρήσεις σε υπαγωγή και μετά να κάνεις αν θέλεις αλλαγές και επανυπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

άρθρο 81 και ισχύουν αυτά (προφανώς εγώ είμαι στην Υπαγωγή-όπου επιτρέπονται μεταβολές)

5.     Υπαγωγή είναι η υποβολή δήλωσης στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 90[s1]  και βάσει της οποίας εκδίδεται το ποσό υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά το άρθρο 100[s2] . Στο στάδιο αυτό επιτρέπονται οι μεταβολές και βάσει αυτών αναπροσαρμόζεται το σχήμα πληρωμών και επέρχονται οι συνέπειες του άρθρου 105 περί αναστολής κυρώσεων.

6.      Αρχική δήλωση υπαγωγής είναι η υπαγωγή που βρίσκεται στο στάδιο κατά το οποίο εισάγεται στο ηλεκτρονικό σύστημα το καταβληθέν παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 99.[s3] 

7.     Οριστική δήλωση υπαγωγής, είναι η δήλωση κατά την οποία έχει εξοφληθεί τουλάχιστον το τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 100[s4]  και μπορεί να εκδοθεί η σχετική βεβαίωση κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 83.[s5] 

Περαιωμένη υπαγωγή είναι δήλωση κατά την οποία έχει εξοφληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 100 και έχουν υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 99.

 [s1]Άρθρο 90

Ηλεκτρονική διαδικασία εντοπισμού, ελέγχου και καταγραφής αυθαιρέτων

 

 [s2]Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου

 

 [s3]Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος

 

 [s4]Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου

 

 [s5]Απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού σε δικαιοπραξίες, εγγραπτέες πράξεις

 

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη για να είσαι σε υπαγωγή σημαίνει ότι έχει εξοφληθεί παράβολο και ποσοστό ανταπόδοσης.

Επειδή είπες ότι σου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει πληρωθεί το ποσοστό ανταπόδοσης γι αυτό υπέθεσα ότι είσαι σε αρχική.

Μπορεί να κατάλαβα λάθος αλλά αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει..

Δηλαδή το υπέρ ΤΕΕ στα οικονομικα φαίνεται πληρωμένο;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

στην ουσία έκανα μια δήλωση του 4495 που την ονόμασα "test" (το ίδιο είχα κάνει και με το προηγούμενο σύστημα ΤΕΕ του Ν 4178)

με σκοπό να μπορώ όταν μου ζητάει κάποιος να υπολογίσω τα πρόστιμα, να μπορώ να τα υπολογίζω -να μεταβάλλω και να υπολογίζω ξανά τα νέα πρόστιμα, χωρίς τη χρήση κάποιου προγράμματος της "αγοράς" επί πληρωμή 

 

Το θέμα είναι ότι ενώ με το αρχείο "test" toy 4178 όλα δούλευαν κανονικά 

με το αντίστοιχο αρχείο "test" του 4495 δεν μπορώ να κάνω τα ίδια! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, επειδή και εγώ έχω κάνει το ίδιο, βλέπω πως μπορώ να κάνω δοκιμές...

 

 

Τι κατάσταση δείχνει στους δείκτες ?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.