Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ίσως είναι η μόνη λύση. Αίτημα για επιστροφή από οριστική σε υπαγωγή (ελπίζω ότι λειτουργεί ακόμη), ακύρωση Ε9 και ανέβασμα

του διορθωμένου.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να το επιστρέψεις σε υπαγωγή? Νομίζω ότι μπορείς να ακυρώσεις αρχεία και σε οριστική υπαγωγή. Δοκίμασέ το....

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

 

στο άρθρο 88 Ν 4495/17  αναφέρεται:

 

Περίπτωση 2: Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 και 4178/2013. Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα, είναι δυνατή η υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο των προηγούμενων νόμων υπαγωγής συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο,...

 

ενώ με την παρ 9 του άρθ 4 ΚΥΑ 2254 ΦΕΚ 2184Β'/2013

 

αναφέρονταν αυτά:

 

 

9. Με βάση τις ανωτέρω παραγράφους οι πραγματοποιηθείσες πληρωμές βάσει των διατάξεων του Ν 4014/2011 μεταφέρονται αυτόματα ως έχουν κατά την υπαγωγή τους στις διατάξεις του Ν. 4178/2013. Ως εκ τούτου απαγορεύεται η εισαγωγή τους προς συμψηφισμό στο πεδίο που προορίζεται αποκλειστικά για την εισαγωγή ποσών που καταβλήθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του Ν. 4014/2011.

 

Δηλαδή υπάρχει  διαφορά!

 

υ.γ 

επιπλέον  υπάρχει και αυτό του άρθρου 125

 

Μεταβατικές και καταργούμενες διατάξεις Τμήματος Δ΄

 

1.  Αν έχει πραγματοποιηθεί υπαγωγή στο ν. 4178/ 2013, τότε είναι δυνατό με αίτηση του ενδιαφερομένου να επανυπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο του ν. 4178/2013 συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο ως αυτό υπολογίζεται με βάση το Παράρτημα Α΄. Αν από τον επανυπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου με βάση τις διατάξεις του παρόντος δεν αναζητούνται.

Καλημέρα,

Εγω πάντως από την μεταβατική διάταξη καταλαβαίνω ότι ίσως ο επανυπολογισμός (εφόσον τα υπόλοιπα στοιχεία,τ.μ. παράβασης κλπ. παραμείνουν ίδια) δε θα χρειαστεί μετάβαση στο νέο νόμο και άρα έξτρα χαρτούρα κλπ. Συμφωνείτε? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 10€ για την επιστροφή μιας δήλωσης από οριστική υπαγωγή σε υπαγωγή ισχύει τελικά και για τον 4178 ή μόνο για τον 4495? Αν το έχει ήδη δοκιμάσει κάποιος στον 4178 ας μας ενημερώσει για το αποτέλεσμα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε ενεργοποιείται η διαδικασία μεταφοράς των δηλώσεων ν. 4178/13 στον νέο νόμο? Επίσης έχω δήλωση στον ν. 4178/13 στην οποία εκρεμεί η έκδοση αδείας νομιμοποίησης. Θέλω να βάλω ρεύμα και η ΔΕΗ δεν δέχεται την αντίστοιχη βεβαίωση του ν. 4178/13 αλλά θέλει βεβαίωση του ν. 4495. Πως μπορώ να την εκδόσω, αφού δεν μπορώ ακόμα να την μεταφέρω στον νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

Πότε ενεργοποιείται η διαδικασία μεταφοράς των δηλώσεων ν. 4178/13 στον νέο νόμο? Επίσης έχω δήλωση στον ν. 4178/13 στην οποία εκρεμεί η έκδοση αδείας νομιμοποίησης. Θέλω να βάλω ρεύμα και η ΔΕΗ δεν δέχεται την αντίστοιχη βεβαίωση του ν. 4178/13 αλλά θέλει βεβαίωση του ν. 4495. Πως μπορώ να την εκδόσω, αφού δεν μπορώ ακόμα να την μεταφέρω στον νέο νόμο?

απορώ  ποιος τους είπε (στη ΔΕΗ εννοώ) ότι οι βεβαιώσεις σύνδεσης ΔΕΗ -του Ν 4178 -που εκδίδει το σύστημα ΤΕΕ

 έχουν ημερομηνία λήξης??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.