Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται για τακτοποίηση παραβάσεων διώροφης οικοδομής με άδεια σε εκτός σχεδίου τεμάχιο, όπου υπάρχουν 3 συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου, με διαιρετά κατά χρήση τμήματα. Στο τηλέφωνο που μίλησα με τον υπάλληλο του ΤΕΕ μου είπε πως μπορώ να τακτοποιήσω τις αυθαιρεσίες του δικού μου διαιρετού τμήματος,απλά δεν θα μπορεί να δοθεί βεβαίωση νομιμότητας αν δεν τακτοποιηθούν και τα άλλα τυχόν αυθαίρετα στα άλλα κατά χρήση τμήματα. Επειδή λόγω κατηγορίας 4 το σύστημα μου ζητάει διάγραμμα κάλυψης, πώς ακριβώς θα ενεργήσω; Να σημειώσω ότι έχει γίνει πρόσφατα τοπογραφικό μόνο στο δικό μου κατά χρήση τμήμα και το κτίριό μου είναι σε διαφορετική θέση από την προβλεπόμενη στην άδεια, όπως επίσης σε ένα από τα άλλα τμήματα υπάρχει ισόγεια οικοδομή η οποία αποτυπώνεται στο τοπογραφικό της αδείας μου.

Link to comment
Share on other sites

δξ τι  ρωτησες και τί   ακριβως απαντησε το ΤΕΕ...

Τι σημαινει  "διαιρετα κατα χρηση"???? Πότε εγιναν ολα αυτα?

Εχεις συμβολαιο συστασης  καθετων ή απλα ειπαν πού θα.... σπερνει ο καθε ενας...???...

Οπότε,

ή εχει γινει συσταση καθετων, οποτε  καθε καθετη τακτοποιει τα δικα της με το 107,

ή εχουν απλη χρηση ...που  δεν σημαινει τπτ... αλλα, αν εχτισαν όλοι,  ψαχνουμε αν μπορουμε να εφαρμοσουμε  την λυση του 98 παρ. 1.

υγ

τι εμβαδον ειχε το γηπεδο?

πώς το "χωρισαν"

πότε?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν έχεις ξαναδεί ποτέ συμβόλαιο για εξ αδιαρέτου οικόπεδο-αγροτεμάχιο που να αναφέρει διαιρετό κατά χρήση τμήμα;;;  Στην περιοχή μου αυτό το έχω συναντήσει σε πολλά συμβόλαια. Δεν υπάρχει σύσταση κάθετης και δεν ανέφερα πουθενά ότι έχει χωριστεί κατι. Είναι όλοι εξ αδιαιρέτου με μνεία στα συμβόλαια (τουλάχιστον του δικού μου έτσι είναι) για διαιρετό κατά χρήση τμήμα συγκεκριμένου εμβαδού. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με τους γείτονες γιατί φυσικά δεν μένει κανείς μόνιμα εκει.Η άδεια που είχε βγάλει ο δικός μου είναι σε όλο το τεμάχιο και στο τοπογραφικό αναφέρει τα 3 διαιρετά κατά χρήση τμήματα με τα εμβαδά τους. Το εμβαδό όλου του τεμαχίου  είναι 1965 και ο πελάτης μου έχει 786 τ.μ. Η συνομιλία με το τεε έγινε τηλεφωνικά και ειπώθηκαν αυτά ακριβώς που έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

ποιά περιοχή εισαι?  αυτα γινονταν σε  διπλανο Νομό

Κι οταν λεει διαιρετο κατα χρηση εννοει σαν χρηση χωραφιου...για καλλιεργεια

οχι για ανοικοδομηση...

Προσωπικα, μονον εδω στο φορουμ διαβασα για αυτον τον νεολογισμο της  "διαιρεσης κατα χρηση, που ειναι εξ αδιαρετου, αλλα δεν ειναι κατατμηση"

Μου θυμιζει τον αγοραστη παππου που αγοραζε ποσοστο 50% εξ αδιαιρετου απο ενα χωραφι 10 στρ. και ηθελε να αναφερονται ποσα τμ.

και γραφαμε ..."ποσοστο 50% εξ αδιαιρετου σε εναν αγρο εκτασης 10 στρ. που αντιστοιχει σε 5 στρ. εξ αδιαιρετου"

Ηταν πλεον αυτος πανευτυχης

αλλα και οι συμβ/φοι και οι παρισταμενοι δικηγοροι... κατοχυρωμενοι

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@vasilori

Διαιρετά τμήματα και συνιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου είναι δυο μη συνδεόμενες έννοιες. Προσωπικά έχω συναντήσει κάτι τέτοιο όταν υπήρχε σύσταση οριζοντίων σε γήπεδο με 2 μονοκατοικίες και στον κανονισμό όρισαν αποκλειστικές χρήσεις για να έχει ο καθένας τα δικά του έξοδα για τον κήπο του.  Χωρίς να έχω διαβάσει το συμβόλαιο, έτσι όπως τα λες έχουμε ενιαίο γήπεδο με 3 συνιδιοκτήτες. Aν λοιπόν δεν έχεις κάθετες, τότε  δεν τακτοποιεί  ο καθένας μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@vasilori

Διαιρετά τμήματα και συνιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου είναι δυο μη συνδεόμενες έννοιες. Προσωπικά έχω συναντήσει κάτι τέτοιο όταν υπήρχε σύσταση οριζοντίων σε γήπεδο με 2 μονοκατοικίες και στον κανονισμό όρισαν αποκλειστικές χρήσεις για να έχει ο καθένας τα δικά του έξοδα για τον κήπο του.  Χωρίς να έχω διαβάσει το συμβόλαιο, έτσι όπως τα λες έχουμε ενιαίο γήπεδο με 3 συνιδιοκτήτες. Aν λοιπόν δεν έχεις κάθετες, τότε  δεν τακτοποιεί  ο καθένας μόνος του.

Καλημέρα Παύλο. Και όμως Παύλο το συμβόλαιο αναφέρει Ιδιοκτησία εξ αδιαίρετου είναι διαιρετό κατάχρηση τμήμα. Προφανώς το διαιρετό κατάχρηση τμήμα είναι κάτι σαν την αποκλειστική χρήση που μου ανέφερες και στην ουσία δεν έχει καμία σημασία. Αυτό το πρόβλημα το χω συναντήσει σε πολλά χωριά του νομού Τρικάλων όπου ιδιοκτήτες στην νομίζουν ότι έχουν δικό τους κομμάτι του οικοπέδου ενώ στην ουσία δεν έχουν. Στο τεε που μίλησα τους εξήγησα ακριβώς την κατάσταση και μου είπαν ότι μπορώ να τακτοποιήσω το δικό μου κατά χρήση τμήμα χωρίς να δώσω διαβεβαίωση και έτσι λέω να κάνω. Απλά υπάρχει καμια ιδέα για το τι ακριβώς θα κάνω με το διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαφωνώ. Η απάντηση που σου έδωσε το τοπικό τεε δεν υπακούει στο κείμενο του νόμου. Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο εάν στο ακίνητο είχε συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία, οπότε ο κάθε ιδιοκτήτης της κάθε κάθετης τακτοποιούσε μόνος του ή αν στο ακίνητο υπήρχε κτίριο με Π.Σ.Ο.Ι και στην σύσταση είχε δοθεί σε κάποιο συνιδιοκτήτη δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης (πχ σε ταράτσα, ακάλυπτο, πυλωτή κλπ).  Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση και προσωπικά δεν θα προχωρούσα μια τέτοια δήλωση, σκεπτόμενος ότι ο πρώτος λόγος ακύρωσης μιας δήλωσης είναι το ιδιοκτησιακό. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ....απολύτως

η απαντηση  του ΤΕΕ ειναι λαθος...100%

Τυχον τακτοποίηση, οχι  μονον εινα ακυρη αλλά ειναι και παρανομη  και  προσβαλλει δικαιωματα ιδιοκτησιας  των υπολοιπων  συνιδιοκτητων.

Η μονη λυση ειναι να εχει προηγηθει δικαστική αποφαση περι χρησικτησιας  σε αυτοτελες τμημα αβγδεα,

άλλως δεν εχεις κανεναν τιτλο και δεν προχωρας.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιος ξεκίνησε το κόλπο. Οι συμβολαιογράφοι για να διευκολύνουν τον κόσμο, ή ο κόσμος για να γλιτώσει τους συμβολαιογράφους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.