Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

το εβαλες και αλλου

πηρες καποιες απαντησεις

συνεχισε εκει ή κανε μεταφορα εδω, που θα εισαι και στο σωστο θεμα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, MOUGGOLIAS said:

θα ήθελα να γνωρίζω πως αντιμετωπίζεται περίπτωση δύο διαμερισμάτων του ίδιου ιδιοκτήτη που εκ κατασκευής έγιναν ένα με εντελώς διαφορετική διαρρύθμιση.

Είχα την ίδια απορία και αυτό που έχω καταλάβει ως προς την αυαθαιρεσία είναι το εξής:

Τακτοποιείς με αναλυτικό την "καθαίρεση" της μεσοτοιχίας. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν θα ήταν καλά να κάνεις δύο δηλώσεις (όπου στην κάθε μία θα αναφέρεται η παράβαση) ή μπορείς με μία δήλωση, εφόσον είναι του ίδιου ιδιοκτήτη. Πάντως και στη μία δήλωση θα πρέπει να διαχωρίσεις σε διαφορετικά ΦΚ τις παραβάσεις των 2 διαμερισμάτων.

Ο λόγος είναι ότι συμβολαιογραφικά τα 2 διαμερίσματα παραμένουν ως 2 και θα κουβαλούν τα χαρακτηριστικά τους μέχρι τουλάχιστον να γίνει τροποποίηση της σύστασης και να ενωθούν.

Πέρα από όποιες άλλες αυθαιρεσίες έχει κάθε διαμέρισμα, οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν επιφέρουν πρόστιμο, αλλά θα πρέπει να γίνει νέα κάτοψη (άρθρο 100).

Παρακαλώ διορθώστε με εάν δεν συμβούλεψα τον συνάδελφο σωστά.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα απαντας...

αλλά δεν γνωριζουμε ολα τα πραγματικα περιστατικα.

και

υπαρχουν αναπαντητα ερωτηματα εκει που ηδη το ειχε βαλει, για τα οποια δεν μας απαντησε, αρα δεν μπορει να υπαρχει"τελικη απαντηση"

https://www.michanikos.gr/forums/topic/51527-αρθρο-100-ν-449517-κύρια-και-μοναδική-κατοικία/page/29/?tab=comments#comment-1124553

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο σωστή απάντηση σου Δημήτρη με τις απορίες που θέτεις στο άλλο νήμα (ευχαριστώ που το παρέθεσες), ώστε να προκύψει ολοκληρωμένη προσέγγιση στην περίπτωση του συναδέλφου.

Εξάλλου όποια σχετική γνώση παραθέτω έχει προκύψει από τη δική σου καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, tettris said:

οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν επιφέρουν πρόστιμο

μεν, αλλά συνυπολογίζονται στην τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου για την απαλλαγή από μσε, (στο 99 τις έχει όχι στην εγκύκλιο της ΜΣΕ), κάτι που όλο το ξεχνάω, κλείνω τη δουλειά πάω στο γραφείο, το θυμάμαι κ κοπανιέμαι.

Και έξτρα έχει υποχρέωση να ενημερώσει την άδεια κατά την ΗΤΚ (100:14).

Κατά τα άλλα νομίζω καλά τα λες, αν και θα προτιμούσα την διαμερισμάτωση από τον αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα των σωστών που αναφέρεις, για διαμερισμάτωση το είχα και εγώ κάποτε, αλλά με συμβούλεψε ο νομικός μας σχετικά και διαμερισμάτωση στον 4495 (κατάλαβα ότι) έχουμε όταν κάτι μπαίνει μέσα κάτι σε άλλο (οικοδομικά μιλώντας πάντα).

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χμ...

οχι μονον οταν "μπαινει"  μια ΟΙ σε διπλανη, αλλα εχει και συμβολαιο γι αυτο

Οπότε τακτοποιει την αδεια που εδειχνε 60/60 με την συσταση που ειναι 55/65

Εαν ομως, η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη [εστω 50/70]

αυτο δεν σωζεται με την ΔΔ.

[γι αυτο προτεινε προσφατα  η ΠΟΜΙΔΑ τροποποιηση του 98, ωστε να καλυπτει και αυτες τις περιπτωσεις της επεκτασης σε διπλανη ΟΙ]

δυσκολο

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν το είχα ξεκαθαρίσει τόσο καλά και ευχαριστώ! Θα ρωτούσα αν η ΔΔ τακτοποιεί και την επέκταση σε κοινόχρηστους χώρους, αλλά δεν μου χρειάστηκε και δεν το έχω ψάξει σχετικά και καλά θα ήταν να το κάνω αφού πρώτα ενημερωθώ. Φαντάζομαι σε πρώτη φάση πάντως, ότι και τότε θα πρέπει να υπάρχει σύσταση που να περιγράφει την υφιστάμενη κατάσταση και η άδεια να διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.