Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

αρα, εχεις επεκταση μιας ΟΙ

πας, 

- ή με το 98/8 [αν εχεις αποκλειστικη χρηση]

- ή με το 98/9, ως "ιδιοχρησιμοποιών"

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή μου είναι με το 98/9, αλλά διερωτώμαι αν εφόσον τακτοποιώ αυθαιρεσία επί των κοινοχρήστων είμαι υποχρεωμένος να ελέγξω τυχούσες αυθαιρεσίες στο σύνολο των κοινοχρήστων χώρων ( οι οποίες δεν ιδιοχρησιμοποιούνται από τον πελάτη μου) ή μπορώ να τις αγνοήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκυπτει απο τον νομο  τετοια υποχρεωση

Εσυ τακτοποιείς  την δικη σου ΟΙ και τις δικες της αυθαιρεσιες.

Πώς θα επιλυθει το "ιδιοκτησιακό" δεν ειναι και τοσο "σαφες" ουτε με την σημερινη μορφη του άρθρου  98 ουτε με αυτη που προαναγγελθηκε στην διαβουλευση.

Προφανως, ενημερωνεις τον πελατη οτι  δικη σου δουλειά ειναι η τακτοποίηση και οτι,

"αλλο" η τακτοποίηση και "αλλο" η μεταβιβαση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ήσουν πολύ σαφής! Προφανώς κ μιλάμε μόνο για τακτοποίηση, αφού το αυθαίρετο δεν έχει απολέσει τη κοινόχρηστη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα διαβασες..."σχολαστικά"

φυσικα και εχει  απωλεσει την κοινοχρηστη χρήση, αφου εγινε προθάλαμος στο κτισμα του πελατη σου και το ιδιοχρησιμοποιει αυτος.

Γι  αυτο δικαιουται και το τακτοποιεί.

Αλλως θα ανηκε σε ολους και θα τακτοποιουνταν απο ολους

 

Link to comment
Share on other sites

άρα η πρώτη πρόταση του 98/9 αναφέρεται στην περίπτωσή μου, ενώ η δεύτερη στην περίπτωση αυθαιρεσιών επί κοινοχρήστων τα οποία δεν ιδιοχρησιμοποιούνται από κάποιον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια  διώροφου  οικοδομή  του 1984 υπάρχει ένα τμήμα εσωτερικό του κτιρίου  που αναφερεται ως ακάλυπτος αλλά φαίνεται σαν φωταγωγος  και όμως έχει υπολογισθεί και στο Συντ.δομησης και στη καλυψη.Στη συσταση εχει συμπεριληφθει στα μ2 οριζοντιου  .Πρεπει να γινει δηλωση αυθαιρέτου και πως θα υπολογισθεί το προστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.