Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε πολυκατοικία από κατασκευής, το υπόγειο διαφοροποιήθηκε από το αρχικό της αδείας και επιπλέον το λεβητοστάσιο τοποθετήθηκε στην θέση μιας αποθήκης (σε άλλη θέση) και δημιουργήθηκε και διαφορετικός αριθμός αποθηκών. Πως το τακτοποιώ και χρειάζεται η συναίνεση  των συνιδιοκτητών? Οι αποθήκες όλες του υπογείου δεν έχουν μεταβιβαστεί και ανήκουν στην κατασκευαστική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

αρα, εχεις στην ταρατσα ενα αυθαίρετο  μεγαλο "στουντιο"

με "μηδεν" χιλιοστα

 

Επομένως θα πάρει το μέγιστο Συντ. δηλ.πανω απο  200% ;σωστα; και με ιδιοχρηση;

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στο παραρτημα, πανω απο 2,0  δεν εχει

και, ναι, σαν ιδιοχρησιμοποιων.

υγ

και, γρηγορα, πριν σε "πιασει" η ακαταλαβίστικη διαταξη του 98/9 της διαβουλευσης...:-)

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι :)// έχω μια μάλλον τυπική συνθήκη αλλά με μπερδεύει το ποιός κάνει τη δήλωση

3-ώροφη οικοδομή με άδεια και σύσταση 75 / στο Δώμα προβλεπόταν εκτός της απόληξης κλιμ/σίου και ένα studio με χιλιοστά.
Στην πραγματικότητα, έχει κατασκευαστεί το 2000 και ένα δεύτερο δωμάτιο 15 τ.μ., από άλλον ιδιοκτήτη (του Α' ορόφου), εν μέρει στο κοινόχρηστο τμήμα της ταράτσας  και εν μέρει 'τρώγοντας' 2 τ.μ. από το studio της ΟΑ, το οποίο δωμάτιο και καλούμαι να τακτοποιήσω. Η ερώτησή μου είναι η εξής

- Κάνω 1 δήλωση στο όνομα του ιδιοχρησιμοποιών ιδιοκτήτη (χωρίς απαραίτητα να ασχολήθώ με την ο.ι. που έχει στην κατοχή του), 51 % συναίνεση και βέβαια μετά συμβολαιογραφική επίλυση ή
- Κάνω 1 δήλωση κοινοχρήστων (για όλες τις παραβάσεις των κοιν/στων της πολυκατοικίας) όλων των συνιδιοκτητών, και μετά λύνεται συμβολαιογραφικά στο σε ποιόν αντιστοιχεί το δωμάτιο;

και επιπλέον ερώτημα, το τμήμα των 2 τ.μ. που εισβάλλει στην ο.ι. του studio δεν είναι ΔΔ σωστά; αλλά ΥΔΚΧ εφόσον δεν πρόκειται για δύο ο.ι. που 'ανταλάσσουν'  χώρους, αλλά για ένα κομμάτι δωματίου κοινοχρήστου -μεχρι στιγμής- και μιας ορισμένης ο.ι. studio

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

α] Σωστά.  ΔΔ υπαρχει μονον μεταξυ ΟΙ.   Εδω "εισβαλλει" ενα αυθαιρετο σε μια ΟΙ.

[Τετοιο θεμα, δεν θυμαμαι να το εχουμε ξανασυντησει. Ισως καποιος μας δοσει καποια λυση]

β] δεν καταλαβα πώς  το 2000  "εφαγε" ο αυθαίρετος τα 2 μ. απο το νομιμο. Δεν ηταν χτισμενο? Γκρεμισε τον τοιχο??

 γ] δεν βλεπω να μπορεις να κανεις τπτ για το δωματιο των 15 τμ

Διότι, έχεις μια επεκταση σε μια ΟΙ πού είναι "ιδιωτικη περιουσια". Αυτη δεν εχει δυνατοτητα τακτοποίησης.

Πιθανον,  με συμφωνη γνωμη ολων, να υπαρχει καποια λυση. Θα μιλησεις με τον συμβολαιογραφο τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, και:

β] δεν καταλαβα πώς  το 2000  "εφαγε" ο αυθαίρετος τα 2 μ. απο το νομιμο. Δεν ηταν χτισμενο? < δεν ήταν αποπερατωμένο ναι το στούντιο στο δώμα, και κάπου στο 2000 κάναν αλλαγές σε σχέση με την ΟΑ και κατέληξαν όπως το βρήκα. Κι η ο.ι. έχει επεκταθεί αυθαίρετα στην υπόλοιπη ταράτσα, σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης που διέθετε.

Σκέφτηκα ως εν δυνάμει αντίστοιχη περίπτωση την περίπτωση όπου τα κοινόχρηστα των πολυκατοικιών 'τρώνε' από οριζ. ιδιοκτησίες και τις μικραίνουν -- το οποίο υποθέτω μπορεί να αντιμετωπίζεται σε μία Δήλωση κοινοχρήστων με όλες τις παραβάσεις εντός, ΥΔΚΧ, λοιπές κλπ; 

Αν δεν ήταν η περίπτωση της εισβολής στην ο.ι. -για να μου επιλυθεί η απορία και για το μέλλον-, η ορθότερη αντιμετώπιση ενός τέτοιου δωματίου στο δώμα θα ήταν η  -1 δήλωση στο όνομα του ιδιοχρησιμοποιών ιδιοκτήτη (χωρίς απαραίτητα να ασχολήθώ με την ο.ι. που έχει στην κατοχή του και τις δικές της αυθ), 51 % συναίνεση και βέβαια μετά συμβολαιογραφική επίλυση; 

Ευχαριστώ και πάλι.


 

Link to comment
Share on other sites

" Κι η ο.ι. έχει επεκταθεί αυθαίρετα στην υπόλοιπη ταράτσα, σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης που διέθετε."

Αυτο τωρα το λες και αυτη  ειναι τακτοποιηση  με βαση το 98 παρ.8.

Ομως, όσες αλλες τροποποιησεις  έκαναν  [δεν λες τι εκαναν]  σε βαρος της αδειας,  τις εκαναν αυθαιρετα και -μαλλον- δεν διορθωνονται.

Παραμενει η αδυναμια τακτοποιησης λογω καταπατησης ξενης περιουσιας.

Να βαλουν τον τοιχο στη θεση του.

Αλλη λυση δεν εχω

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτη  ειναι τακτοποιηση  με βαση το 98 παρ.8.
< ευχαριστώ πολύ και πάλι! ναι το γνωρίζω και ναι δεν το είπα από την αρχή καθώς ο ιδιοκτήτης της ο.ι. του στούντιο [διαφορετικός από τον πελάτη μου] δεν θέλει να προβεί σε καμία τακτοποίηση του δικού του τμήματος (οπότε δεν έχω ελέγξει την δική του ιδιοκτησία, δεν έχω πρόσβαση στο σύνολο των τροποποιήσεων, βλέπω επεκτάσεις και στέγαστρα προς πάσα κατεύθυνση με τον "ταχύ οπτικό έλεγχο" και την διήγηση του ιδιοκτήτη των 15 για τις χρονολογίες καθώς δεν έχω βρει καθαρή αεροφωτογραφία). Έχω κληθεί για το κομμάτι που αφορά τον ιδιοκτήτη/ιδιοχρησιμοποιών του 15 τ.μ. και μόνο, εξού και η ερώτησή μου αφορούσε αυτό :)

Τον τοίχο θα τον προτείνω, αν και ίσως δύσκολο λόγω των σχέσεων, ίσως η συμβολαιογραφική διαμεσολάβηση να είναι πειστικότερη.

Επανέρχομαι μόνο στο σημείο -το οποίο το ρωτώ γενικότερα ως αντιμετώπιση σε αντίστοιχες 'καθαρές' περιπτώσεις-, αν δεν υπήρχε το πρόβλημα της καταπάτησης της ο.ι. η λύση είναι   -1 δήλωση στο όνομα του ιδιοχρησιμοποιών ιδιοκτήτη, 51 % συναίνεση και μετά συμβολαιογραφική επίλυση; 

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

σε περίπτωση αυθαίρετου προθάλαμου επί κοινοχρήστου τμήματος του δώματος, έξω από Ο.Ι. στο δώμα οικοδομής, η οποία ιδιοχρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη της Ο.Ι. και μπορεί να εφαρμοστεί η παρ. 9 του άρθρου (αντικατεστημένη βάσει 4643/19), μπορεί να δηλωθεί μόνο αυτή ή εφόσον γίνεται υπαγωγή για αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να συμπεριληφθούν όλες οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν στους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.