Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Είναι σωστή η αντιμετώπιση να γίνεται μια κοινή δήλωση που αφορά όλες τις κατασκευές επί κοινοχρήστων. Όσον αφορά τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης καθώς δεν ορίζεται σαφώς στο νόμο υπάρχουν 2 απόψεις. Η ευμενής λέει ότι υπολογίζονται με βάση τη συνολική επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη του ακινήτου. Η δυσμενής λέει ότι εφόσον δεν υπάρχουν χιλιοστά υπολογίζονται αναγκαστικά με τους δυσμενέστερους συντελεστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Langouel said:

Δεν δηλώνεται σε κανένα Ε9. Έχουν σκοπό να κάνουν τροποποίηση στην σύσταση ορ. ιδιοκτησίας μετά την τακτοποίηση στον Ν.4495. Και αν την δηλώσει η κόρη, με τί ποσοστό?

 

 

προφανως...με ποσοστο 100%

δεν εχουν λογο να ανακατεψουν την μητερα και μετα να τρεχουν να κανουν αποδοχες και να πληρωνουν φορο κληρο

νομιας.

[και Ε9 θελουν και ΔΤ και ΤΑΠ κλπ.τοιαυτα...θελουν για την τροποποιηση της συστασης]

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lia11 said:

σε οικοδομή έχει κλείσει εσοχή προς τον ακάλυπτο (ίδια αυθαιρεσία σε όλους τους ορόφους). Αυτό αποτελεί ΥΔ-ΥΚ ή και κάτι άλλο? επίσης να ρωτήσω τι γίνεται όταν έχω από Χ.Κ.Χ. σε κοινόχρηστο ? Δηλαδή έχω μετατροπή τμήματος λουτρού σε φωταγωγό. Πάει με αναλυτικό? 

μήπως κάποια απάντηση στο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

α] καθε ΟΙ τακτοποιεί την δικη της αυθαιρεσια,  με το 98. Ουτε συναινεση θελει, με το 98 παρ. 9.

β] για την αλλαγη τμηματος ΟΙ σε ΚΧ , εχει εφαρμογη του αρθρο 98 παρ. 8 εδ. β'

μετα κανετε και μια τροποποιηση της συστασης, ωστε να δειχνει καθε ενας τα σωστα τμ. που εχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα, δεν νομίζω ότι εδώ μιλάει για περίπτωση αυθαίρεσίας με ιδιοχρήση όπου μπορεί να πάει με το άρθρο  98 χωρίς συναίνεση όπως σωστά λες. Πρόκειται για μια ανεξάρτητη γκαρσονιέρα στο δώμα η οποία είναι κοινόχρηστη. Οπότε ορθά θα δηλωθεί στη δήλωση κοινοχρήστων. Μετά εφόσον κάνουν τροποποίηση της σύστασης ας την αποδόσουν σε όποιον θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

δαναη, καλησπερα

δξ σε ποια απαντησή μου αναφερεσαι,

Θεωρω οτι, το αρθρο 98 παρ. 9, δεν  εξαιρει την περιπτωση ανεγερσης αυτοτελους κτισματος στο δωμα,   μια και το δωμα ανηκει στα  "κοινοχρηστα"

Φυσικα, η γκαρσονιερα, με βαση τον ΑΚ ειναι κοινοχρηστη. Ομως νομιμα κανει την "τακτοποιηση" με το 98/9.

Κυριοτητα δεν αποκτα, προφανως.

Οποιος θελει, μπορεί να προσβαλλει την "κατασκευη" οχι την τακτοποιηση.

[αν ειχε διακρατησει την αποκλειστικη χρηση, παλι θα μπορουσε με την παρ. 8. Κι  εδω, όμως,  το θεμα "παιζεται",

διοτι άλλο η αποκλειστικη χρηση  και  αλλο η ανοικοδομηση  που προκαλει μεταβολη   του προορισμου και της μορφης του δωματος.]

 

«9. Πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου, υπόχρεος για την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής είναι ο ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών της οικοδομής

"Περιπου" τα ιδια λενε και οι παρ. 5 και 6 του αρθρου 98 για το "εκ κατασκευης" ή "σε ολους τους οροφους"

 

Μην ξεχναμε οτι  αυτη  η παρ. 9 ηρθε "μετα" 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

α] καθε ΟΙ τακτοποιεί την δικη της αυθαιρεσια,  με το 98. Ουτε συναινεση θελει, με το 98 παρ. 9.

β] για την αλλαγη τμηματος ΟΙ σε ΚΧ , εχει εφαρμογη του αρθρο 98 παρ. 8 εδ. β'

μετα κανετε και μια τροποποιηση της συστασης, ωστε να δειχνει καθε ενας τα σωστα τμ. που εχει.

 

Δημήτρη δεν γνωρίζω εάν απαντούσες σε εμένα με το παραπάνω. Εαν απαντούσες σε εμένα έχω ερώτηση. σε ότι αφορά την αλλαγή χρήσης από ΧΚΧ σε ΚΧ το δηλώνω ως λοιπή παράβαση, ή απλά το αναφέρω στη τεχνική έκθεση, καθώς ΥΔ δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dimitris GM said:

- Εχεις μια κατασκευη επι κοινοχρηστων

- δεν εχεις χιλιοστα

- δεν εχεις κανεναν λογο να την δηλωσουν ολοι.

Δεν λες ποιος την γραφει στο Ε9.

 

Το πιο σωστο θα ηταν να την δηλωσει η κορη

και μετα να κανουν τροποποιηση δινοντας χιλιοστα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δημήτρη και δανάη διάβασα τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ θερμά. μετά από όσα λέει και ο δημήτρης, σκέφτομαι τελικά να δηλώσει την γκαρσονιέρα μόνο η κόρη που είναι ιδιοκτήτρια αυτοτελούς ορ. ιδιοκτησίας στον α όροφο (σύμφωνα με την παρ. 9  του άρθρου 98) με ποσοστό ιδιοκτησίας 100%, θεωρώντας ότι έχει την ιδιόχρηση και με σκοπό να διευκολύνω την μελλοντική τροποποίηση της σύστασης ορ ιδιοκτησίας. η αυθαίρετη κατασκευή θεωρώ ότι είναι αναμφίβολα κοινόχρηστη αφού είναι στην ταράτσα όπως αναφέρει το συμβόλαιο της σύστασης, που είναι κοινόχρηστο. θεωρώ υπερβολή και κάπως παράλογο να ακολουθήσω την δυσμενέστερη περίπτωση (στην περίπτωση μη ύπαρξης υπόλοιπων χιλιοστών που αφορά την περίπτωση μου) και να βάλω υπέρβαση δόμησης μέγιστη. θέλω να ρωτήσω όμως το εξής: θα συγκρίνω τα 14,90τ.μ. της αυθ. γκαρσονιέρας με την μεγ. επιτρ. δόμηση του διαγράμματος κάλυψης της οικ. άδειας του 1994 που αφορά όλη την πολυκατοικία? ή μήπως πρέπει να προστεθούν στα 14,90τ.μ. και η επιφάνεια του διαμερίσματος που ανήκει στην ιδιοκτήτρια που θα κάνει την συγκ. δήλωση? όσον αφορά για τυχόν αυθαιρεσίες στους άλλους κοινόχρηστους χώρους, δεν μου έχει ζητηθεί να τις δω και να τις τακτοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

-εχει γινει συσταση ΟΙ

-καθε "χωρος" συγκρινεται με τα χιλιοστα του-η γκαρσονιερα δεν εχει

-δεν ειναι συνενωμενη με το "απο κατω" για να δανεισθεις χιλιοστα απο αυτο.

Κι αν θελουν τα τελειωσει" το θεμα τους,

να τακτοποιησουν  μια και καλη  τωρα τα παντα ολα, και να κανουν τροποποίηση της συστασης

 "οι μισες δουλειες, δημιουργουν   στο τελος διπλασια εξοδα"
 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.