Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συναδελφε:

 

1ον Ειναι μια μελετη που απαιτει εμπειρια και γνωσεις

2ον Ειναι μια μελετη που προυποθετει καποιους ενοργανους μη καταστροφικους ή ημικαταστροφικους ελεγχους

3ον Αναλαμβανεις την ευθυνη για ολες τις αμαρτιες του ακινητου

 

 

Με τα παραπανω μπορεις να εκτιμησεις πόσα χρήματα πρέπει να ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά εύχομαι σε όλους!

 

Σε ερώτηση που έχω κάνει στο #87, "Εχουμέ εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή κατηγοριας 5 που δηλώθηκε στο Ν.4178/13 και σύμφωνα με αυτόν ανέβηκε στο σύστημα ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας Χ.

Αν θέλουμε να μεταφέρουμε τη δήλωση στο νέο νόμο τι καταλαβαινεται εσείς, γιατί εγώ είμαι μπερδεμένη? Οτι θέλει ΜΣΕ ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή ή οτι δε θέλει αφού σύμφωνα με το ΔΕΔΟΤΑ  του Ν.4178/13 ειναι κατηγορίας Χ???", έχω δεχθεί διαφορετικές απαντήσεις απο συνάδελφους στο φόρουμ όσο και από συνάδελφους εκτός!

 

Τελικά τι ισχύει? Εγώ τείνω στο οτι θέλει ΜΣΕ ως εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, αλλα πολλοί συναδελφοι έχουν διαφορετική απόψη λόγω οτι στο ν.4178/13 το ΔΕΔΟΤΑ ήταν κατηγοριας Χ.

Πρέπει να κάνουμε τη μεταφορά και δε θέλω να εκτεθώ απέναντι στον πελάτη μου λέγοντας του ότι πρεπει να γίνει ΜΣΕ και τελικα να μην ισχύει.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά εύχομαι σε όλους!

 

Σε ερώτηση που έχω κάνει στο #87, "Εχουμέ εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή κατηγοριας 5 που δηλώθηκε στο Ν.4178/13 και σύμφωνα με αυτόν ανέβηκε στο σύστημα ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας Χ.

Αν θέλουμε να μεταφέρουμε τη δήλωση στο νέο νόμο τι καταλαβαινεται εσείς, γιατί εγώ είμαι μπερδεμένη? Οτι θέλει ΜΣΕ ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή ή οτι δε θέλει αφού σύμφωνα με το ΔΕΔΟΤΑ  του Ν.4178/13 ειναι κατηγορίας Χ???", έχω δεχθεί διαφορετικές απαντήσεις απο συνάδελφους στο φόρουμ όσο και από συνάδελφους εκτός!

 

Τελικά τι ισχύει? Εγώ τείνω στο οτι θέλει ΜΣΕ ως εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, αλλα πολλοί συναδελφοι έχουν διαφορετική απόψη λόγω οτι στο ν.4178/13 το ΔΕΔΟΤΑ ήταν κατηγοριας Χ.

Πρέπει να κάνουμε τη μεταφορά και δε θέλω να εκτεθώ απέναντι στον πελάτη μου λέγοντας του ότι πρεπει να γίνει ΜΣΕ και τελικα να μην ισχύει.

 

ευχαριστω

 

Εφοσον πας στον Ν4495, ακολουθεις τις διαταξεις του Ν4495. Αρα θελει ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

5,63Ε/τ.μ.

Να το αφησω?

 

ΥΓ. Αξιοι της μοιρας μας...

δεν βλεπω να εχεις διαθεση να τοποθετηθεις, οποτε γιατι το συνεχιζεις και ρίχνεις το επιπεδο

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω το επιπεδο?

Ρωτας για μια μελετη που ειναι απο τις σοβαροτερες και πιο δυσκολες για ενα ΠΜ.

Και ζητας τιμη?

Με τι δεδομενα?

Και τιμη ανα τμ?

 

Σου γραφω 3 πραγματα τα οποια επρεπε να κατανοησεις τη σημασια τους.

Και συ συνεχιζεις να ρωτας τιμη.

 

Εγω ριχνω το επιπεδο?

Συνεχιζεις να το πιστευεις?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει εγκύκλιο για δοκίμια πότε χρειαζονται ανάλογα με την ΣΑΔ (ΣΤΑΘΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ)?

ΤΟ FESPA εχει προγραμμα ωστε να περιοριζεται το κοστος μελετης με την ελαστικη δυναμική ανάλυση
οταν ΣΑΔ ΧΑΜΗΛΟ
 

Εγω ριχνω το επιπεδο?
Ρωτας για μια μελετη που ειναι απο τις σοβαροτερες και πιο δυσκολες για ενα ΠΜ.
Και ζητας τιμη?
Με τι δεδομενα?
Και τιμη ανα τμ?

Σου γραφω 3 πραγματα τα οποια επρεπε να κατανοησεις τη σημασια τους.
Και συ συνεχιζεις να ρωτας τιμη.

Εγω ριχνω το επιπεδο?
Συνεχιζεις να το πιστευεις?

Δεν μπορω να καταλάβω την ειρωνεια, δηλαδη παω στο πελατη και του λεω
1ον Ειναι μια μελετη που απαιτει εμπειρια και γνωσεις
2ον Ειναι μια μελετη που προυποθετει καποιους ενοργανους μη καταστροφικους ή ημικαταστροφικους ελεγχους
3ον Αναλαμβανω την ευθυνη για ολες τις αμαρτιες του ακινητου
οποτε επειδη ειμαι φοβερος μηχανικος θελώ 10000
εισαι σοβαρος?
θα με ρωτήσει πως το υπολογισα

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

(Τα μηνύματά σας έχουν συγχωνευτεί).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

5.63Ε/τμ, ειναι μια καλη τιμη

 

Συγνωμη που θα στο γραψω αλλα φαινεται η απειρια σου απο την αναφορα περι ΦΕΣΠΑ και περι ΣΑΔ Χαμηλο.

Μπορεις να κανεις και ανελαστικη δυναμικη αναλυση χρονοιστοριας οπως προτεινει το ΦΕΣΠΑ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.