Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα, έχω περίπτωση ισόγειας οικίας, χωρίς οικοδομική άδεια, μισή λυόμενη και η υπόλοιπη κατασκευή προσθήκη κατ'επέκταση από τσιμεντόπλινθους. Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί να εφαρμοστεί μελέτη στατικής επάρκειας ελλείψει φέροντα οργανισμού από σκυρόδεμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γίνεται γίνεται. Αλλά πραγματικά αυτόν τον άνθρωπο τον συμφέρει να ρυθμίσει αυτό το πράγμα; Θα πρέπει να παρθούν δοκίμια για τη ΜΣΕ, και πιθανό να απαιτείται και ενίσχυση μετά λόγω της θεμελίωσης! Μιλάμε για πολλά λεφτά για αυτό που περιγράφεις.. Πρέπει να είμαστε και λογικοί, αν η όποια ρύθμιση ξεπερνάει την αξία που θα έχει το ακίνητο αλλά συγκρίνεται κιόλας σε καλό ποσοστό με το κόστος κατασκευής ενός νέου και σύγχρονου τότε ποιο το νόημα;

Edited by telakas
Link to comment
Share on other sites

Υποχρεώνει κάπου ο νόμος 4495 τους ιδιοκτήτες αυθαίρετων ακινήτων, που θα ενταχθούν σ' αυτόν και θα υποβάλλουν ΜΣΕ, με προτάσεις ενισχύσεων κ.λπ., να προβούν και στην υλοποίηση αυτών των ενισχύσεων κ.λπ.;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε, γιατί "φοβίζουμε" συναδέλφους και ιδιοκτήτες;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Διότι είναι ακριβή η ΜΣΕ (ως αμοιβή μηχανικού)

Διότι αν προκύψει ανεπάρκεια, θεωρητικά θα μειωθεί η αξία του ακινήτου (όχι ως νούμερο, αλλά ως πιθανή παρατήρηση που μπορεί να κάνει ο "χι" αγοραστής μελλοντικά)

Διότι πιθανόν να χρειαστούν τοπικές καθαιρέσεις σοβάδων, ψευδοροφών κλπ για να γίνουν οι μη καταστροφικοί έλεγχοι

Διότι πιθανόν να προκύψουν πολλά ερωτήματα εάν δεν υπάρχουν στατικά σχέδια (π.χ. πώς είναι η θεμελίωση)

Διότι αναλαμβάνουμε σημαντική ευθύνη, παίρνοντας πρακτικά πάνω μας όλες τις αμαρτίες του ακινήτου

Edited by gp1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αυτός όχι δεν υποχρεώνει. Μετά λένε όμως ότι προφανώς θα απαιτηθεί. Δηλ. αν κάποια ιδιοκτησία έχει ΜΣΕ αλλά φαίνεται επικίνδυνο τότε τί, απλά για να μάτια του κόσμου οι ΜΣΕ; Προσωπικά δεν ήθελα να φοβίσω αλλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση που περιέγραψε ο συνάδελφος όντως θεωρώ ότι δεν βγάζει η κατασκευή το κόστος ρύθμισης. Είναι θέμα υπεύθυνης απάντησης στους ιδιοκτήτες και όχι τρόμου. Ο συνάδελφος δεν νομίζω να τρομοκρατείται στην ιδέα ότι αντί να υπογράψει μία παράγκα, θα του κάτσει μία νέα κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου, όταν "....διαλέξεις να μπεις στο χορό" πρέπει να ...χορέψεις, αλλιώς μην μπαίνεις.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λέει εγώ αυτό καταλαβαίνω πάντως. Αν είναι ισόγεια με Ο.Α.,εντός περιγράμματος λογικά θα εξαιρούνται της ΜΣΕ.

 

Για απάντηση στον φίλο Ioansiou. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι υπόγειο. Για μένα και μειωτικό συντελεστή υπογείων δεν παίρνει. Περίμενε κι εσύ λίγο με τις ΜΣΕ γιατί έχουμε να δούμε εξελίξεις πάντως δεν θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε παράγραφο αναφέρεται σε υπόγεια.

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συμφωνώ μαζί σου, δεν είναι υπόγειο και όντως δε σκόπευα να χρησιμοποιήσω μειωτικό συντελεστή, θα βάλω όλα τα τετραγωνικά υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων. Παρόλα αυτά σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω την ΜΣΕ επειδή είναι από περιμετρικά τοιχία ο από κάτω όροφος. Τέλος πάντων, αναγκαστικά θα περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.