Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Δε θα την υπολόγιζα. Οπως δε θα υπολόγιζα και ενα προβλεπόμενο για παράδειγμα ανοικτό κλιμακοστάσιο το οποίο δεν κατασκευάστηκε.

Ο νόμος είτε στο αρθρο 100 είτε στο παράρτημα μιλάει για υψος που δεν καλύπτεται. Αρα, μιλάει για υπερβάσεις. Επομένως, προσωπικά, σε τετοια

περίπτωση απλά το αναφέρω στην Τ.Ε και δείχνω το σωστό ύψος στα σχέδια.. Αλλωστε η μη κατασκευή δε συνιστά παράβαση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, laxanos said:

Η περίπτωση έχει ως εξής.  Ο.Ι τελευταίου ορόφου όπου είχε ρυθμιστεί-αποπληρωθεί σοφίτα (50τμ) με βάσει του 3843. Κατόπιν εντάχθηκε στον 4014 και έπειτα πέρασε στον 4178 δήλωση για την ίδια Ο.Ι στην οποία πέραν λοιπών παραβάσεων (στέγαστρα κλπ) και το κλείσιμο 2 φωταγωγών ρυθμίστηκε και η υπέρβαση ύψους του παραπάνω ρυθμισμένου βάσει 3843/10 χώρου σε φκ  στο οποίο αντιμετωπίστηκε καθαρά ως υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

22 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η γνώμη μου είναι πως καλώς μπήκε στον 4014, επίσης πολύ καλώς πήγε στον 4178 και μάλλον κακώς δεν ξαναμπήκαν τα τ.μ. αυτής με τον αντίστοιχο συμψηφισμό των καταβληθέντων ποσών με τον 3843.

Το πρόβλημα "εκτοξεύεται" αν η συγκεκριμένη σοφίτα, αποτελεί αυτοτελή κι ανεξάρτητο χώρο!!!!

 

22 ώρες πριν, laxanos said:

Έχει δηλωθεί στον 4014-4178 ώς ΥΔΚΧ. Απλα με "χωρις υπέρβαση" στην δόμηση Θεωρείς ότι πέραν του ύψους πρέπει να ληφθεί και ώς ΥΔ στο αντίστοιχο ΦΚ.? Μιλάμε για δήλωση εξοφλημένη από το 14 στην οποία δεν ξέρω κατά πόσον εχει νόημα να περαστουν τώρα τα εξοφλημένα του 3843, ενώ εφόσον δεν αυξανονται τα τμ απ οσο ξέρω δεν επηρεάζεται το πρόστιμο.

 

Επανέρχομαι στο σχετικό post. Aναζήτησα  την περαιωμένη δήλωση του 3843/10 στην ΥΔΟΜ. Όντως εχει δηλωθεί ώς σοφίτα ο συγκεκριμένος χώρος δίχως να είναι καθώς ουσιαστικά πρόκειται για προσθήκη καθ'υψος εφοσον στην άδεια αναφερονταν μόνο μια απόληξη κλιμακοστασίου. 

Σκέφτηκα τον εξής τρόπο ώστε να κλείσει η δήλωση:

Εφοσον δεν επηρεάζονται τα δηλωμένα τμ της δήλωσης του 4014 μετά την μεταφορά στον 4178, να δηλώσω κανονικά στο ΦΚ την υπέρβαση δόμησης-υπέρβαση ύψους, και να αιτιολογήσω στην τεχνική έκθεση ότι είχε γίνει η τάδε δήλωση του 3843 η οποία εξοφλήθηκε ενω πλέον τα προσαρμόζω όλα βάσει των απαιτήσεων του 4178, χωρίς να ζητήσω συμψηφισμό τεχνικά αφου το πρόστιμο δεν αυξανεται.

Το μονο που με προβληματίζει είναι αν ειμαι καλυμένος σε μελλοντικό έλεγχο σχετικά με την μετατροπή του ΦΚ τις σοφίτας κατα την μεταφορά απο 4014 σε 4178.

Επισης θα υποβάλλω τα έγγραφα και τις πληρωμές του 3843.

Εχει νόημα η τεχνική αυτή αντιμετώπισης? Ξέρω οτι αν εκανα δήλωση εγω απο αρχή, θα τα δήλωνα όλα και θα συμψήφιζα τις παλιές πληρωμές. Τωρα ομως μιλάμε για ειδική 

περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν εγώ χειριζόμουν τη συγκεκριμένη δήλωση, θα έκανα τα εξής, λαμβανομένου βεβαίως υπόψην ότι, ο 4178 "πάπαλα - πέθανε - τελείωσε" κι απλώς περιμένουμε σε λίγο να κάνουμε τα "σαράντα του" (κι αυτό το γράφω διότι θεωρώ ΛΑΘΟΣ σε αυτή τη χρονική περίοδο να κάνει κάποιος τροποποιήσεις κ.λπ. στα ΦΚ μιας δήλωσης 4178, αυτός ο νόμος τελείωσε, απλώς μέχρι τον Οκτώβριο μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα έγγραφα κ.λπ. και να εξοφλήσει τις δόσεις, τίποτε άλλο κατ' εμέ):

1. Μεταφέρω τη δήλωση στον 4495.

2. Δηλώνω τα πάντα από την αρχή, ΣΩΣΤΑ, σαν να έκανα σήμερα αυτοψία (νέα δήλωση) στο ακίνητο.

3. Συμψηφίζονται τα ήδη καταβληθέντα με 4014 και 4178.

4. Συμψηφίζονται τα ήδη καταβληθέντα με 3843.

5. Ενημερώνω την οικεία πολεοδομία με "αίτηση απόσυρσης του φακέλλου 3843" λόγω υπαγωγής στον 4495.

6. Βγαίνει το όποιο υπόλοιπο προστίμου κι εξοφλείται από τον ιδιοκτήτη - πελάτη μου.

7. Δεν κάνω τίποτα απολύτως από τα παραπάνω, αν πρωτίστως δεν συμφωνήσω με τον αγαπητό ιδιοκτήτη - πελάτη μου, τόσο την αμοιβή μου, όσο και τον τρόπο εξόφλησης αυτής, γι΄αυτή την εργασία.

8. Δεν ξεχνώ ότι, "σύμμαχός μου", για να πεισθεί και να συμφωνήσει ο πελάτης μου, καταβάλλοντας και το όποιο "νέο" κόστος (π.χ. νέα αμοιβή μηχανικού και ίσως νέο υπόλοιπο προστίμου) είναι το γεγονός ότι, η αίτηση 3843 που έχει κάνει και πληρώσει "....είναι στον αέρα"!!!!

9. Αν δεν συμφωνήσει με τα παραπάνω ....."τον αφήνω να ονειρεύεται"!!!

 

P.S. Ποτέ δεν προσπαθούμε να διορθώσουμε ένα λάθος, κάνοντας ένα ακόμα μεγαλύτερο λάθος....

 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πιαστώ από το υστερόγραφό σου. Που ακριβώς βλέπεις το μεγαλύτερο λάθος? Μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Πρόκειται για δήλωση του 4178 σε Υπαγωγή, η οποία μπορεί να οριστικοποιηθεί και να ανέβουν τα αρχεία μέχρι 2/11.

Με τον τρόπο που σκέφτηκα παραπάνω, η δήλωση προσαρμόζεται με βάση το δικό σου βήμα 2 απλά χωρίς μεταφορά. Τωρα ο

συμψηφισμός του 3843 σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να παρακαμφθεί εφόσον τεχνικά το σύστημα από 4014-4178 δεν επαναυπολογίζει

το πρόστιμο εφόσον δεν μεταβάλλονται τα τμ.  Θεωρείς ότι κάνω κάτι παράνομο?

 

ΥΓ. Δεν είναι ότι δε συμφωνούμε γενικά στα βήματα απλά για  τη συγκεκριμένη δήλωση και λόγω του 7 και για άλλους πιο σημαντικούς λόγους η πιθανότητα μεταφοράς

στον 4495 δεν είναι στην παρούσα φάση εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανά την εισαγωγή του προηγούμενου post μου, την οποία διόρθωσα - συμπλήρωσα, για να γίνει περισσότερο κατανοητή..... Τη βάζω κι εδώ:

.................. ο 4178 "πάπαλα - πέθανε - τελείωσε" κι απλώς περιμένουμε σε λίγο να κάνουμε τα "σαράντα του" (κι αυτό το γράφω διότι θεωρώ ΛΑΘΟΣ σε αυτή τη χρονική περίοδο να κάνει κάποιος τροποποιήσεις κ.λπ. στα ΦΚ μιας δήλωσης 4178, αυτός ο νόμος τελείωσε, απλώς μέχρι τον Οκτώβριο μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα έγγραφα κ.λπ. και να εξοφλήσει τις δόσεις, τίποτε άλλο κατ' εμέ)............

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Eμείς οι 2 στο θέμα αυτο δε διαφωνούμε σε μεγάλο βαθμό. Αλλα είπαμε ειναι ¨ειδική" περίπτωση που εγω να βοηθήσω

θέλω. Σκεφτηκα την παραπάνω λύση, την οποία δεν θεωρω ιδιαίτερα άτοπη να πω την αλήθεια, για να κλείσει 

Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι σου είναι λοιπόν να πεις,  "ο Ιάσων κάνει λάθος, χέστον, μας έκανε την καρδιά περιβόλι ο βλάξ" και να κάνεις ό,τι γουστάρεις….. 

Εγώ δεν πρόκειται να παρεξηγηθώ, πάλι φιλαράκια θα 'μαστε…. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@laxanos

Είμαι της άποψης ότι. είναι καλό να  κλείσεις την υπόθεση με τον 4178, αν μπορείς.

Αν πας με τον 4495 πρόσεξε το θέμα της ΜΣΕ, αν η σοφίτα σου έχει δημιουργηθεί και με την κατασκευή επιπλέον επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

To ξαναλέω. Δεν ειναι δική μου υπόθεση αλλά συναδέλφου που ζήτησε τη βοηθειά μου.

Ο συνάδερφος δεν επιθυμεί την μεταφορά. Οπότε σκέφτηκα την παραπάνω λύση που αναφέρω.

Αυτην θα ακολουθήσω.

Επισης, και εγώ, είμαι υπέρ του κλεισίματος υποθέσεων στον 4178 εφόσον γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.