Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

On 30/6/2018 at 2:42 ΜΜ, Largy said:

εφόσον βρισκεται σε υπόγεια στάθμη  -1,50 μ βάζεις μειωτικό

Το ξεμπάζωμα / μη υλοποίηση του περιβάλλοντα χώρου δεν επηρεάζει τον υπολογισμό του προστίμου των κλειστών χώρων. Μειωτικός για το υπόγειο και αναλυτικός για το χώμα που λείπει. Στο άρθρο 100 παρ 11, λέει ότι το χώμα που λείπει δεν δίνει υπέρβαση ύψους. Άρα συνεχίζεις να έχεις -1,5μ. (θεωρητικά για τους υπολογισμούς σου). Μπορεί η παρ. να μιλάει για την αντιμετώπιση της ΥΥ μόνο, αλλά η τεκμηρίωσή της λέει ότι το χώμα που λείπει και οι συνέπειες αυτού, υπολογίζονται με αναλυτικό.
Διαφορετικά αν το υπολογίσεις ως χώρο χωρίς μειωτικό συντελεστή, τότε αποδέχεσαι και την ΥΥ (που δεν χρειάζεται να κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αν όντως η "αποκάλυψη" του υπογείου οφείλεται αποκλειστικά σε ξεμπάζωμα.

Αν όμως οφείλεται σε θεμελίωση του κτιρίου σε υψηλότερη στάθμη τότε και μειωτικό δεν έχουμε και υπέρβαση ύψους έχουμε (το αν αυτή αντιμετωπίζεται με συμβατικό ή με αναλυτικό είναι άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Η περίπτωση έχει ως εξής.  Ο.Ι τελευταίου ορόφου όπου είχε ρυθμιστεί-αποπληρωθεί σοφίτα (50τμ)

με βάσει του 3843. Κατόπιν εντάχθηκε στον 4014 και έπειτα πέρασε στον 4178 δήλωση για την ίδια

Ο.Ι στην οποία πέραν λοιπών παραβάσεων (στέγαστρα κλπ) και το κλείσιμο 2 φωταγωγών ρυθμίστηκε

και η υπέρβαση ύψους του παραπάνω ρυθμισμένου βάσει 3843/10 χώρου σε φκ  στο οποίο αντιμετωπίστηκε

καθαρά ώς υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης. Δε ζητήθηκε συμψηφισμός των παλαιών προστίμων.

Πως το βλέπετε ως αντιμετώπιση? Δεν ειναι δική μου δήλωση αλλά συναδέρφου.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, στον 3843 μπορούσαν να ρυθμιστούν αυθαιρεσίες "εντός του νόμιμου κτιριακού όγκου"! Άρα, κακώς κάποιοι συνάδελφοι ρύθμιζαν σοφίτες (γενικώς και αορίστως) και βεβαίως κακώς σήμερα οι ιδιοκτήτες τέτοιων κατασκευών θεωρούν ότι, ...ξεμπέρδεψαν!!! 

Κι εγώ έκανα τότε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αιτήσεις υπαγωγής στον 3843! Βλέπεις τα 286 ευρώ μας ..."έφαγαν"!!! Είχα κάνει 11 σοφίτες! Τους ξαναπήρα όλους και τους πίεσα (και στον 4014 και στον 4178 και στον 4495) να μπουν σε επόμενους νόμους με τις αντίστοιχες κάθε φορά οικονομικές επιβαρύνσεις. Μόνο 4 το έκαναν. Οι υπόλοιποι προφανώς ...."την πάτησαν"!!! Εγώ όμως "καθάρισα" μαζί τους.....

Η γνώμη μου είναι πως καλώς μπήκε στον 4014, επίσης πολύ καλώς πήγε στον 4178 και μάλλον κακώς δεν ξαναμπήκαν τα τ.μ. αυτής με τον αντίστοιχο συμψηφισμό των καταβληθέντων ποσών με τον 3843.

Το πρόβλημα "εκτοξεύεται" αν η συγκεκριμένη σοφίτα, αποτελεί αυτοτελή κι ανεξάρτητο χώρο!!!!

Καλή τύχη, πες στο συνάδελφο.....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλωθεί στον 4014-4178 ώς ΥΔΚΧ. Απλα με "χωρις υπέρβαση" στην δόμηση Θεωρείς ότι πέραν του ύψους πρέπει να ληφθεί και ώς ΥΔ στο αντίστοιχο ΦΚ.? Μιλάμε για δήλωση εξοφλημένη από το 14 στην οποία δεν ξέρω κατά πόσον εχει νόημα να περαστουν τώρα τα εξοφλημένα του 3843, ενώ εφόσον δεν αυξανονται τα τμ απ οσο ξέρω δεν επηρεάζεται το πρόστιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζουμε αναλυτικό για την ΥΥ τι ακριβώς υπολογίζουμε?

Καθαίρεση τοίχων κλπ μέχρι το προβλεπόμενο ύψος?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βλέπω πόσα υποστυλώματα-τοιχεία με διαστάσεις απο ο.α είναι εντός νομίμου και βάζω το αντίστοιχο ΩΣ που αφορά την ΥΥ. Δε το πάω παραπέρα

για ευνόητους λόγους. Στο τέλος θα γίνουμε, αν δεν εχουμε γίνει ήδη, εντελώς γραφικοί...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.