Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Σε οικοδομή του 2006, κατεβαίνοντας στο υπόγειο να ελέγξω την αποθήκη ως παρακολούθημα του διαμερίσματος του οποίου τις αυθαιρεσίες τακτοποιώ, βρήκα ότι ναι μεν το συνολικό ύψος του υπογείου είναι μικρότερο του εγκεκριμένου, στην πράξη όμως έχει σηκωθεί κατά 35εκ τμήμα της πλάκας οροφής του υπογείου, συγκριτικά με το υπόλοιπο δάπεδο του ισογείου.
Σε εκείνο το σημείο, στο ισόγειο υπάρχει pilotis και τα αυτοκίνητα παρκάρουν σε υπερύψωμα 35εκ συγκριτικά με τον υπόλοιπο υπόστυλο χώρο.
Επισυνάπτω και σχετικές φωτογραφίες.
Αυτό πώς "τιμωρείται"
Το περίγραμμα του κτηρίου έχει "ξεφύγει" στο προκήπιο, οπότε το επιπλέον κομμάτι έχει ΥΔ, ΥΚ και ΥΥ. ΥΥ σε τι ποσοστό όμως? Ποιά τα επιτρεπόμενα?
Και αναφορικά με το νόμιμο τμήμα, η ΥΥ περνάει στον αναλυτικό που έχω και όλες τις άλλες παραβάσεις της ΟΙ μου?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
 

IMG_20180731_175630.jpg

pilotis.jpg

Link to comment
Share on other sites

η Κάλυψη είναι κοινή για όλους τους ορόφους και χρησιμοποιείς την επιτρεπόμενη του οικοπέδου. ΥΔ, θεωρώ ότι ξεκινάς εγκεκριμένη/επιτρεπόμενη στο οικόπεδο, ανάγεις σε εγκεκριμένη/επιτρεπόμενη κατ' αναλογία στο χώρο που ελέγχεις και βγάζεις το συντελεστή σου. Δεν νομίζω ότι εξετάζεις το δικαίωμα του χώρου στο οικόπεδο.
δεν θα έβαζα ΥΥ, καθώς είσαι εντός εγκεκριμένου της οικοδομής. Από την στιγμή που λες ότι το υπόγειο είναι πιο χαμηλό από το εγκεκριμένο....
Μπορεί να το έβλεπα ως μετατόπιση καθ'ύψος στο οικόπεδο / 1 παράβαση. Ο αναλυτικός σου δεν θα σου βγάλει κάτι, γιατί έχεις αρνητικά υλικά (-Χ κυβικά μπετό πχ).
Αν έχεις και άλλες λοιπές αυθαιρεσίες, βάλε αυτές.
Αν έχεις και πρόσβαση στο δώμα, θα μπορούσες να ρίξεις μια κορδελιά κάτω, να δεις αν το κτίριο όλο έχει σηκωθεί, ή έχει μοιραστεί αλλιώς το ύψος των ορόφων. Αν το κτίριο δεν έχει ΥΥ, δεν έχει και η ΟΙ σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Από τις λίγες φορές που εχω να κάνω με υπερβαση υψους και έχω μπερδευτει λιγο.

Μια οικοδομη 350 τ.μ., έχει 50 τ.μ. υπερβαση δομησης και κατασκευαστηκε σε στάθμη 0,20 μ. ψηλότερα και έγινε και 0,30 μ. ψηλοτερη.

Θα εχω ενα φυλλο καταγραφης, κατηγορια 4, με τα τ.μ. της υπερβασης δομησης, και

αλλο ένα φυλλο καταγραφης, κατηγορια 4, με υπέρβαση υψους 0,50 μ. (που ειναι <20% του εγκεκριμενου υψους) και υπερβαση δομησης <50% της επιτρεπόμςνης, αναφέροντας τα 50 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Στέγη αντί για 1.80 κατασκευάσθηκε με ύψος 3,10 . Δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτήν Την υπολογίζω με αναλυτικό? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση: Το 2001 εξεδόθη άδεια σε περιοχή με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 11μ. Ο όροφος που εξετάζω έχει κατασκευαστεί στα 12,40μ (το ανώτατο ύψος του). Σημειωτέον ότι έχει και ακόμα ένα αυθαίρετο όροφο πιο πάνω... Στην οικοδομή υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

Μετά από λίγους μήνες μετά την έκδοση της αδείας το μέγιστο ύψος της περιοχής άλλαξε και σήμερα είναι στα 14,50μ.

Πώς εξετάζω την περίπτωσή μου σύμφωνα με το άρθρο 100 παράγραφο 10? Θα συγκρίνω με το ΣΗΜΕΡΙΝΟ μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος και θα πάω με παράγραφο 5? ή θα συγκρίνω με το ΤΟΤΕ μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος και θα πάω με τετραγωνικά και συντελεστή?

Ευχαριστώ για τυχόν ερμηνείες - απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποια αυθαιρεσία θα υπάγεις. Θα είναι οριζόντια ιδιοκτησία η οποία έχει υπέρβαση ύψους σε σχέση με το εγκεκριμένο της ύψος,  ή τον αυθαίρετο όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλες οι οριζόντιες ιδιοκτησίες του συγκεκριμένου ορόφου, 4 στον αριθμό που θα υπαχθούν. Δεν ασχολούμαι με τον άνωθεν αυθαίρετο όροφο, απλά το ανέφερα σαν πληροφορία.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

σε μεζονέτα χτισμένη σε έδαφος με κλίση έγινε το γνωστό ξεμπάζωμα του υπογείου, ώστε να γίνει ισόγεια κατοικία. (ΥΔ με μειωτικό)

Εκτός απο το ξεμπάζωμα μπροστά, θεωρείτε ότι έχω και υπέρβαση ύψους ή θα μπορούσα να πω οτι ξεμπαζώθηκε και ένα τμήμα στο πίσω μέρος?

Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την πραγματική στάθμη θεμελίωσης, όταν όλη η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του οικοπέδου δεν διευκολύνει τον υπολογισμό υψομέτρου απο τον δρόμο?

ευχαριστώ

(επισυνάπτω και ένα σκαρίφημα για όποιον έχει τη διάθεση)

Drawing1-Model.pdf

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, LESS said:

Καλησπέρα

σε μεζονέτα χτισμένη σε έδαφος με κλίση έγινε το γνωστό ξεμπάζωμα του υπογείου, ώστε να γίνει ισόγεια κατοικία. (ΥΔ με μειωτικό)

Εκτός απο το ξεμπάζωμα μπροστά, θεωρείτε ότι έχω και υπέρβαση ύψους ή θα μπορούσα να πω οτι ξεμπαζώθηκε και ένα τμήμα στο πίσω μέρος?

Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την πραγματική στάθμη θεμελίωσης, όταν όλη η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του οικοπέδου δεν διευκολύνει τον υπολογισμό υψομέτρου απο τον δρόμο?

ευχαριστώ

(επισυνάπτω και ένα σκαρίφημα για όποιον έχει τη διάθεση)

Drawing1-Model.pdf

Με ΥΔ 0,5 η 0,30 ,όπως γράφεις και με  1ΛΠ για ξεμπάζωμα εμπρός και πίσω.

Αφού οι στάθμες του υπογείου δεν φαίνεται να έχουν αλλάξει με βάση το επισυναπτόμενο σχήμα.

 

......Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την πραγματική στάθμη θεμελίωσης, όταν όλη η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του οικοπέδου δεν διευκολύνει τον υπολογισμό υψομέτρου απο τον δρόμο?.......

Αν δεν υπάρχουν σταθερά σημεία αναφοράς π.χ. κράσπεδο δρόμου , τότε πραγματικά δεν είναι εύκολος ο προσδιορισμός της στάθμης θεμελίωσης.

Βέβαια το ίδιο ισχύει και για αυτόν που θα κληθεί, εάν κληθεί , να κάνει τον έλεγχο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.