Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

@Equalizer άρα έστω ότι έχω στο υπόγειο 100τμ που είχα στην άδεια ως βοηθητικούς και 50τμ επέκταση

1. αν τα βάλω όλα βοηθητική χρήση, τα 100τμ τα αφήνω ως έχουν και τα 50τμ τα δηλώνω με 30% χωρίς υπέρβαση δόμησης ή αναλυτικό? και

2. αν τα βάλω κύρια χρήση όλα, βάζω τα 50τμ με 30% και όλα μαζί (100+50)υπέρβαση δόμησης, χωρίς να δηλώσω ξανά τα 100τμ στους κύριους χώρους?

 

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

@Archeευχαριστώ για την απάντηση πρώτα απ'όλα!

δες λίγο το παράδειγμα που έγραψα πιο πάνω έχω τμήμα 100τμ που υπήρχε και τμήμα 50τμ που επεκτάθηκε.

Θέλουν να δουν τι θα το κάνουν αναλόγως το πρόστιμο, τώρα το χρησιμοποιούν και για σπίτι αλλά δεν μένουν, οπότε..τους ενδιαφέρει το πρόστιμο περισσότερο. Μάλλον το πάνε για πώληση.

Link to comment
Share on other sites

patty

1. Δεν γίνεται αυτό που λες.
Μειωτικό συντελεστή μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο όταν έχεις υπέρβαση δόμησης.
Δηλαδή τα 50 τ.μ. είναι υπέρβαση δόμησης χώρου με μειωτικό συντελεστή. 
2. Τότε είναι 150 τ.μ. υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων με τον ίδιο μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

"αυτο" που θα πωλησουν, για "αυτο" θα πληρωθουν.

ή εχεις ενα νομιμο υπογειο αποθηκης 100 τμ. με επι πλεον άλλα 50 τμ αποθηκης

ή εχεις 150 τμ κατοικια. [100 με αλλαγη χρησης και 50 αυθαιρετα]

Εσυ παντως "σπιτι" βλεπεις. Αλλα πρεπει να αποδειξουν την αλλαγη χρησης...

Επισης, οπως φαινεται το οικοπεδο και η κατοικια  ανηκουν σε εναν και δεν εχει γινει συσταση.

Αρα, για εκδοση βεβαιωσης,  εξεταζεις την νομιμοτητα ολης της οικοδομης.

Στο Ε9 τι γράφουν; Σου το εφεραν;

ή λενε, κανε μας την πιο φθηνη τακτοποιηση για να πουλησουμε κατοικια.

 

ερωτημα:

αυτη η εσωτερικη σκαλα, ειναι ο μονος τροπος προσβασης στο υπογειο ή υπαρχει εισοδος και απο "εξω";

για τα υπολοιπα απαντησε ηδη ο Equalizer

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Equalizer συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί τα διευκρινίζω άλλη μια και σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

αν έχω 100τμ υφιστάμενα και 50τμ υπέρβαση και θέλω να τα δηλώσω με κύρια χρήση όλα τότε

> 150τμ ΥΔ με μειωτικό 30% όλα τα τμ

 

αν έχω 100τμ υφιστάμενα και 50τμ υπέρβαση και θέλω να τα δηλώσω βοηθητικούς τότε

> αναλυτικό προυπολογισμό μόνο τα 50τμ

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

έχω ζητήσει Ε9 θα το δω, πριν δηλώσω οτιδήποτε απλώς θέλω να δω τις δύο εκδοχές για να ξέρουν, στον δήμο έχουν δηλώσει όλα τα τμ σαν κύρια, οπότε έχω την βεβαίωση αυτή για να προχωρήσω σαν κύρια τμ.

Ανήκουν σε εναν και δεν έχει γίνει συσταση και έχω εξετάσει και τους δύο ορόφους, εκτός σχεδίου είναι μεζονέτα. Έχει και είσοδο από το υπόγειο απ'΄έξω, έχουν ξεμπαζώσει το υπόγειο ως μια στάθμη, όχι όλο, κατεβαίνεις μερικά σκαλάκια για να μπεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά πλευρά στο υπόγειο που έχει ξεμπαζωθεί εντελώς, που είναι σαν ισόγειο εκεί? Που ας πούμε να έχει και μπαλκονόπορτα?

Link to comment
Share on other sites

patty

Για το πρώτο· σωστά.
Για το δεύτερο: Τα 50 τ.μ. της επέκτασης είναι υπέρβαση δόμησης με μειωτικό.
Αναλυτικό χρησιμοποιείς αν έχεις αλλαγή από βοηθητική σε βοηθητική στο υπόγειο που προβλεπόταν στην άδεια (παράγραφος 7 του άρθρου 100).

Link to comment
Share on other sites

@Arche μόνο μια πόρτα αλλά κατεβαίνεις σκαλάκια, δεν είναι στο ύψος του εξωτερικού δαπέδου το μέσα, είναι -0,50εκατοστά.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!πολύτιμη η βοήθεια αυτού του φόρουμ!

 

@Equalizer για το 2ο όπου θα είναι βοηθητικοί χώροι(η επέκταση) μου γράφεις:

α 50 τ.μ. της επέκτασης είναι υπέρβαση δόμησης με μειωτικό' > άρα όπως και στην 1η περίπτωση που είναι κύριοι χώροι? μήπως δεν βάζω ΥΔ εδώ για να είναι βοηθητικοί?

συγνώμη και πάλι αν μπερδέυω κάτι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.