Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια περίπτωση που έχω...

 Σε ισόγεια οικία με ημιυπόγειο, το οποίο δε μετρούσε στη δόμηση, έχει γίνει αλλαγή της χρήσης τμήματος του ημιυπογείου  από βοηθ. χώρο σε κατοικία. Το ερώτημά μου είναι α)εάν το τμήμα του βοηθ. χώρου που προστέθηκε σε αυτόν (κόκκινο τμήμα), υπολογίζεται με αναλυτικό μιας και δε μετράει στο ΣΔ , η πρέπει να μετρήσει υποχρεωτικά. και β) εάν απαιτείται  ΜΣΕ για αυτή τη "διώροφη" προσθήκη...σημείωση: το κτίριο έχει κατασκευαστεί πριν τ 1983 - κατ2 (θεωρώ πως λόγω του ότι είναι κάτω απο 25 τμ δεν απατείται)

Model.jpg

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

ΜΣΕ για κατηγορία 1, 2 και 3 δεν απαιτείται ανεξαρτήτως μεγέθους αυθαιρεσιών.

Για το πρώτο ερώτημα, αν ένας χώρος βοηθητικής χρήσης υπογείου δεν μετρούσε στη δόμηση και μετατράπηκε αυθαίρετα σε κατοικία θα χρεωθεί με Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι οι 2 προσθήκες που επισημαίνω με κόκκινο έχουν γίνει μετά το 1983 ( ΚΑΤ 4)

-για τ 1ο αναφέρω ότι επειδή ο χώρος αυτός ήταν κάτω από τ βεράντα και χτίστηκε , αλλά είναι βοήθ χώρος , μήπως γίνεται να τ υπολογίσω με αναλυτικό..(να το αναφέρω ως ενίσχυση στη στατικότητα της ισόγειας προσθήκης)

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω την εξής περίπτωση τακτοποίησης.

Σε πολυκατοικία με Ο.Α. υπήρχε στο υπόγειο Ανοικτή Θέση Στάθμευσης και εν επαφή με αυτήν Αποθήκη. Και τα δύο αποτελούν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες -έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου- και ανήκουν στον  ίδιο ιδιοκτήτη.

Η Θέση Σταθμευσης κλείνεται με τοίχους, και καθαιρείται ο όμορος με αυτήν τοίχος της αποθήκης με αποτέλεσμα να γίνει μία ενιαία αποθήκη. Όμως, κατά την μετατροπή της Θέσης Στάθμευσης σε κλειστή αποθήκη κατελείφθει και κοινόχρηστος χώρος του υπογείου (περίπου 2 τ.μ.). Έχω την συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών ώστε ο ιδιοκτήτης της ενιαίας, πλέον, αποθήκης να προβεί σε τακτοποίηση.

Σκέφτομαι να προχωρήσω ως εξής:

1) Μπορώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση - αν και έχω και κοινόχρηστα μέσα στην προς τακτοποίηση ιδιοκτησία- αφού έχω συναίνεση 100%;  Θεωρώ ότι το ιδιοκτησιακό θα πρέπει να το ρυθμίσουν με συμβολαιογράφο όποτε θελήσουν.

2)Μία (1) λοιπή Παράβαση (Αναλυτικος για εργασίες κατασκευής τοιχοποϊιών και καθαίρεση υφιστάμενης τοιχοποϊίας).

3) Κατηγορία 4.

4) Θεωρώ αλλαγή Β.Χ. σε Β.Χ. και δεν υποβάλλω τα αντίγραφα των σχεδίων της Ο.Α. δηλ. του τοπογραφικού, του διαγράμματος κάλυψης και της κάτοψης.

5) Υποβάλω σχέδιο του υπογείου μόνο για την περιοχή που με ενδιαφέρει και όχι για όλο το υπόγειο. 

6)Αποδεικτικό χρόνου αυθαιρεσίας δεν υπάρχει. Πως το αντιμετωπίζω αυτό;

Παρακαλώ για την γνώμη σας σχετικά με τον τρόπο αντιμετώπισης του θέματος.

Edited by ANDRKOR
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, σε εκτός σχεδίου χτίστηκαν 8 όμοιες διώροφες μεζονέτες με υπόγειο χώρο.Το υπόγειο έγινε χώρος κ.χ. και επεκτάθηκε και εκτός του χώρου του ισογείου. Ωστόσο έχει γίνει ξεμπάζωμα με αποτέλεσμα το ύψος της οροφής του υπογείου να εξέχει 1.10 μ. από την οριστική στάθμη ενώ στην άδεια εξείχε 0,60 μ. Επίσης το ύψος του υπογείου το αποτύπωσα 0,20 μ. μικρότερο από αυτό της αδείας. Και τώρα καλούμαι να δω εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μειωτικό συντελεστή της υπόγειας στάθμης. Στο μυαλό μου έχω τα εξής:

1) Με 1,10 από την τωρινή στάθμη εδάφους δεν έχω υπόγειο,όμως έχει γίνει ξεμπάζωμα

2) Το αν τηρήθηκε η υπόγεια στάθμη της αδείας δυσκολεύομαι να το διαπιστώσω καθώς στο τοπογραφικό της αδείας δεν φαίνεται κανένα υψόμετρο (ούτε δρόμου,πεζοδρομίου είναι εκτός σχεδίου) και αναφέρεται πως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων είναι το φυσικό και διαμορφωμένο έδαφος.

Το δίλημμα είναι το εξής: Αυτοί οι 20 πόντοι που λείπουν από το υπόγειο σημαίνουν και ψηλότερη θεμελίωση αυτού (χάνεται ο συντελεστής της υπόγειας στάθμης) ή ότι η στάθμη είναι η σωστή αλλά έγινε χαμηλότερη όλη η κατασκευή κατά 20 πόντους.(οπότε μπορώ να βάλω το συντελεστή σε συνδυασμό με ξεμπάζωμα).

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, batzmav said:

 το ύψος της οροφής του υπογείου να εξέχει 1.10 μ. από την οριστική στάθμη 

αφού έχεις αυτό τότε η στάθμη πλάκας ισογείου είναι στο πχ -1,70 (αν το ύψος υπογείου είναι 2,80μ) οπότε έχεις υπόγεια στάθμη και άρα μειωτικό + ξεμπάζωμα.

Για το ύψος υπογείου που έγινε μικρότερο δεν σε πειράζει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στα εκτός σχεδίου η οροφή του υπογείου δε πρέπει να εξέχει το πολύ 0.80μ. από την οριστική στάθμη εδάφους?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε 2 διόροφες μεζονέτες, 100τ.μ. κάλυψης η κάθε μία, εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια το 2004 προβλεπόταν να κατασκευαστούν υπόγεια Β.Χ. 50τ.μ. σε κάθε μεζονέτα και τα υπόλοιπα 50τ.μ. προβλεπόταν να μπαζωθούν. Στην πράξη δεν μπαζώθηκαν και έχουμε υπογεια Β.Χ. 100τ.μ. για κάθε μεζονέτα και εντός περιγράμματος του υπερκείμενου ορόφου. Μπορούμε να τακτοποιήσουμε με αναλυτικό καθώς δεν μετράνε στην δόμηση τα επιπλέον μέτρα (έχουν διατηρηθεί οι προβλεπόμενες υπόγειες στάθμες) και θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν στην οικοδομική άδεια ή πρέπει να πάω σε υπέρβαση δόμησης? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.