Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, laxanos said:

Aπ οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει αδεια στο οικόπεδο-γήπεδο. Αρα μιλάμε για Κατηγορία 5.

Τωρα για τις μικρές , με βάση την εγκύκλιο μόνο η 14 μπορεί να πάει ώς Κατηγορία 3.

Με βάση τον νόμο και το λεκτικό αυτό καθε αυτό στην Κατηγορία 3 ισψς μπορεί να παει και η 4 και η 14

και η 16 με λιγη προσπάθεια ώς κατηγορία 3....

 

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν είπα σύμφωνα με την εγκ. 4 του ν. 4178. Ανέφερα ότι ίσως μπορείς να βασιστείς κατ αναλογία (λαμβάνοντας φυσικά και την πλήρη ευθύνη αφού στο Ν. 4495 δεν υπάρχει ανάλογη εγκύκλιος ή αναφορά). Βεβαίως μετά και την παράθεση των επιφανειών η παραπάνω αναφορά μου δεν έχει καμία σημασία αφού δεν έχεις άθροισμα επιφάνειών μέχρι 15 τμ ώστε να βάλεις κάποιες από αυτές ως κατηγορία 3.

Τελικα πανε ως συνολο  οι αποθηκες ή ξεχωριστα οσες εχω κατω απο 15 τετραγωνικα; κατ 3  δεν το καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε έχεις ένα χαμό από αποθήκες. Το να βάλεις μια αποθήκη (αυτή των 14 τμ ) ως κατηγορία 3 έχει κάποιο νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την εγκ 4 του 4178 όσες εχουν αθροισμα εως 15 τ.μ και ύψος έως 2,50μ.

Με βάση τον 4495 και την μη υπαρξη της παραπανω επεξήγησης ισως οσες ικανοποιούν τις προυποθέσεις της Κατ.3

Βεβαια, προσωπικά, εφοσον δεν είχα κάποια σύσταση, θα εβαζα ώς Κατ. 3 μόνο την 14τ.μ στην περιπτωσή σου. Ολες τις

αλλες Κατ.5

 

εδιτ: Για οικονομία δημοσιεύσεων. Το ποστ του Παυλου με βρίσκει πλήρως σύμφωνο. Δε σε σώνει απο κάτι να βάλεις

τη μια ώς Κατηγορία 3...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Βρε συνάδελφε έχεις ένα χαμό από αποθήκες. Το να βάλεις μια αποθήκη (αυτή των 14 τμ ) ως κατηγορία 3 έχει κάποιο νόημα;

Παύλο έχει νόημα γιατί  όλες οι άλλες σχεδόν είναι προ 75 και αυτήν είναι το 2000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σε κτίριο με χρήση κατοικίας έχω δυο αποθήκες οι οποίες υπολογίζονται στον Σ. Δ. και είναι σε επαφή με χώρο υπογείου. ο υπόγειος όροφος μετατράπηκε σε κατοικία οπότε τον υπολογίζω με τ.μ. ο χώρος των αποθηκών  μετατράπηκε και αυτός και συνενώθηκε με τον χώρο υπογείου. τον υπολογίζω σαν λοιπή παράβαση λόγω το ότι έχει υπολογιστεί στην δόμηση η με τ.μ. λόγω αλλαγής σε κ.χ??? επίσης έχω αμφιβολία αν πρέπει να υπολογιστεί σαν κ. γιατί το ύψος είναι 2.55 < 2,65 

ευχαριστώ

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Didonis

 

Edited by pavloskal
αλλαγη κεφαλαιων σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

pavloskal

γενικά μην μπλέκεις ορισμούς του ΝΟΚ με τον 4495/2017, εκτός κι αν αναφέρεται ο ρόλος του ρητά: το ύψος του χώρου δεν καθορίζει κάτι αφού δεν αναφέρεται στον 4495/2017.

στο τέλος της παρ. 7 του άρθρου 100 του ν. 4495/17 γράφει: " Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α. "

... αυτό που καταλαβαίνω εγώ για τις δύο αποθήκες που μέτρησαν στον συντελεστή δόμησης, είναι ότι η υπέρβαση δόμησης είναι μηδέν ... αλλά ο νομοθέτης σε αυτή την περίπτωση ξέχασε (???) να γράψει τι ακριβώς κάνουμε ... κρατάμε το μηδέν ??? υπολογίζουμε με αναλυτικό ??? (μάλλον δεν τους πέρασε από το μυαλό ότι μπορώ να έχω μετατροπή από ΒΧ σε ΚΧ χωρίς υπέρβαση συντελεστή δόμησης με κάποιες εργασίες βέβαια που μπορούν υπολογιστούν με αναλυτικό...)

*** πρόσεξε μήπως ο πρώην βοηθητικός χώρος παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις ή πρασιά... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω αυθαίρετη αποθήκη ισόγεια (150 τ.μ.) σε βιομηχανία (υπάρχει οικοδομική άδεια για τη βιομηχανία), μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής για τα 50 τ.μ. και τα υπόλοιπα 100 τ.μ. να υπολογιστούν χωρίς μειωτικό ή πρέπει να τα βάλω και τα 150 τ.μ. χωρίς μειωτικό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον Ν4178 , γιατί μόνο έτσι μπορεί να απαντήσει κάποιος , υπήρχε εγκύκλιος4   Άρθρο 18  ,36) παρ.6 , που το ξεκαθάριζε ότι δεν γίνεται:

Με την ίδια λογική εγώ δεν θα το έβαζα και στον Ν4495.

Ακόμα αν θες, επειδή τα βιομηχανικά κτήρια ήταν από τα κομμάτια της κύριας ενασχόλησής μου τα τελευταία 20χρόνια, σου λέω ότι κάπου θα το βρεί μπροστά του και ο χώρος θα απαιτηθεί να είναι κύριος χώρος της χρήσης της βιομηχανίας.

Οπότε μην το διακινδυνεύεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια μόνο αποθήκη αυθαίρετη 60τμ σε οικόπεδο εντός οικισμού,  η οποία έγινε σχεδόν υπόγεια με μια πλευρά αυτή της εισόδου ξεμπαζωμενη με πρόσωπο στο δρόμο απευθείας.  Δηλ το  οικόπεδο είχε υψόμετρικη διαφορά από τον δρόμο,  έγινε η αποθήκη με τοιχεια (μέχρι 50cm το έδαφος περιμετρικά της) και στην πρόσοψη προφανώς ξεμπαζωθηκε και έγιναν και τοίχεια εκατέρωθεν της για να συγκρατησουν το αναντι φυσικό έδαφος πριν τον δρόμο.  Θα βάζατε μειωτικο συντελεστή και χρήση υπηρεσίες;  Ευχαριστώ 

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.