Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

@dimitris GM Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εγώ δεν ζήτησα να κάνω αλχημείες. Απλά η ερώτηση μου αφορά το αν αυτός ο χώρος μπορεί να χαρακτηριστεί βοηθητικός και όχι να βαπτιστεί βοηθητικός με κάποιο τέχνασμα. Το ότι προσμετράται στη δόμηση είναι βέβαιο, αλλά εάν είχα νόμιμα την επιφάνεια αυτή θα με απαγόρευε ο νοκ να την χαρακτηρίσω βοηθητικη; Ανήκει σε χώρο κυρίας χρήσης π.χ. χώρο διημερευσης, υπνοδωμάτιο, κουζίνα κλπ? 

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε διώροφη οικοδομή με Οικοδομική Άδεια του 2007 προβλέπεται:

1. υπόγειο βοηθητικών χρήσεων 55 μ2, το οποίο επεκτάθηκε κάτω από την βεράντα του ισογείου και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης 80 μ2,

2. Ημιυπαίθριος χώρος 17 μ2 στον 1ο όροφο, ο οποίος έκλεισε και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης,

3. Δώμα κλιμακοστασίου 4 μ2 στην ταράτσα το οποίο επεκτάθηκε σε 35 μ2 και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης.

Όλα είναι ενωμένα μεταξύ τους σε έναν ενιαίο λειτουργικό χώρο. Ποια τετραγωνικά είναι σωστό να δηλωθούν με μειωτικό συντελεστή 0,30.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά το νόμο 4495 και ειδικά για το ερώτημά σου, την παρ 6 του άρθρου 100.  Μειωτικό συντελεστή προστίμου λαμβάνουν, υπόγεια, σοφίτες, πατάρια και  ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης οι οποίοι έχουν επιφάνεια μέχρι και 50 τμ. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Μιχαήλ Σκάντζικας said:

Σε διώροφη οικοδομή με Οικοδομική Άδεια του 2007 προβλέπεται:

1. υπόγειο βοηθητικών χρήσεων 55 μ2, το οποίο επεκτάθηκε κάτω από την βεράντα του ισογείου και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης 80 μ2,

2. Ημιυπαίθριος χώρος 17 μ2 στον 1ο όροφο, ο οποίος έκλεισε και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης,

3. Δώμα κλιμακοστασίου 4 μ2 στην ταράτσα το οποίο επεκτάθηκε σε 35 μ2 και χρησιμοποιείται ως κύριας χρήσης.

Όλα είναι ενωμένα μεταξύ τους σε έναν ενιαίο λειτουργικό χώρο. Ποια τετραγωνικά είναι σωστό να δηλωθούν με μειωτικό συντελεστή 0,30.

Καμία επιφάνεια από όλες όσες αναφέρεις δεν έχει μειωτικό συντελεστή κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Θα ήθελα τη βοήθεια σου σχετικά με τον χαρακτηρισμό κύριας ή βοηθητικής χρήσης σε κατοικία. Νομίζω οτι υπάρχει ενα μπέρδεμα σχετικά με τους βοηθητικούς χωρους που δεν μετράνε στη δόμηση οταν υπάρχει υπόγειο και με τους βοηθητικούς απο ισογειο και πάνω που μετράνε στο σ.δ. όταν έχω να κάνω με άδεια δόμησης. Στην περίπτωση των αυθαιρέτων αν έχω αποθηκευτικό χωρο, WC, προθάλαμο σε ισογεια κατοικία με επιφανεια<50τ.μ.  αυτοί οι χώροι είναι βοηθητικοί και μπορούν να πάρουν μειωτικό; Συμφωνα με ΝΟΚ στους χωρους υγιεινής ανηκουν τα λουτρά, wc;

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 12:44 ΠΜ, Pavlos33 said:

Διάβασε προσεκτικά το νόμο 4495 και ειδικά για το ερώτημά σου, την παρ 6 του άρθρου 100.  Μειωτικό συντελεστή προστίμου λαμβάνουν, υπόγεια, σοφίτες, πατάρια και  ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης οι οποίοι έχουν επιφάνεια μέχρι και 50 τμ. 

Ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντησή σου, αλλά τον περιορισμό "μέχρι και 50 τμ." δεν τον βρήκα κάπου στο νόμο. Η σκέψη μου για μειωτικό συντελεστή, αφορούσε το υπόγειο όπου σκεπτόμουν να δηλώσω ως αλλάγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια, τα 55 τμ. που προβλέπονταν στην Άδεια και μόνο τα υπόλοιπα 25 τμ. ως αυθαίρετη δόμηση. Προφανώς για την υπέβαση στη δόμηση θα προσμετρηθούν όλα (και τα 80 τμ.).

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 3:36 ΜΜ, MyronC said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα την άποψη σας για την εξής περίπτωση όπως φαίνεται στην παρακάτω κάτοψη. Στη περίπτωση που εξετάζω ισόγειος κλειστός χώρος στάθμευσης με ελεύθερο ύψος 5.0 μ. έχει μετατραπεί αυθαίρετα σε κατοικία και έχει συννενωθεί με νόμιμη οικία με στάθμη πλάκας + 1.85μ. Στη στάθμη + 2.60 μ. έχει κατασκευαστεί πατάρι από μεταλλικές δοκούς οι οποίες πατάνε στο φέροντα οργανισμό από Ο/Σ στο οποίο υπάρχει αποκλειστική πρόσβαση με ξύλινη σκάλα η οποία ξεκινάει από το επίπεδο + 1.85 μ.

Για την περίπτωση αυτή η ΥΔ του παταριού θα πάρει το μειωτικό συντελεστή 0.30 και επίσης δε θα προσμετρηθεί στα τμ για την επιλογή Κατηγορίας αυθαιρεσιών?

image.thumb.png.b4c16a145ef76a21912d7c77a6efcc15.png

 

image.thumb.png.e504c997068ed3f5b87e2c73ccb92eec.png

 

Κάποια γνώμη για αυτή την περίπτωση, γιατί δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μια ερώτηση που μάλλον εχει συζητηθεί αρκετά: 

σε κατοικία υπάρχει χώρος ο οποίος στην άδεια ήταν υπόγεια αποθήκη και στην αυτοψία διαπιστώθηκε πως η μία πλευρά είναι τελείως εκτός εδάφους (ισόγειο), οι λοιπές πλευρές είναι εντός εδάφους (για την ακρίβεια είναι κάτω από τη στάθμη του εδάφους αλλά έχει κατασκευαστεί περιμετρικός διάδρομος σαν βατό κουραγκλε) και έχει μετατραπει σε κατοικία. Αυτό λοιπόν πως υπολογίζεται ? 

το κάνω με μειωτικό συντελεστή 0,50 + 1 λοιπή λόγω μη διαμόρφωσης εδάφους ? 

Το υπολογίζω με συντελεστή 1 (ΚΧ) + 1 λοιπή

Το υπολογίζω με συντελεστή 1(ΚΧ) και υπέρβαση ύψους ? 

Επίσης στο ίδιο ακίνητο έχει κατασκευαστεί σοφίτα. Το εμβαδόν αυτής το χρησιμοποιώ για να προσδιορίσω υπέρβαση συντελεστή δόμησης ?

 

PARADEIGMA.jpg

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Οι γνώμες διίστανται. Αν λάβεις υπόψη το νόμο ο χώρος βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη και λαμβάνει μειωτικό. Αν λάβεις την εγκ.2 ν. 4495 εισάγει νέα-εκτός νόμου-ερμηνεία, συνδέοντας τις "υπόγειες στάθμες" του νόμου, με τον ορισμό κατά ΓΟΚ 85 του υπογείου βάσει του οποίου δεν θα έπρεπε να μετρά στη δόμηση. 

Υπέρβαση ύψος δεν έχεις . Η εκχωμάτωση δεν μετράει στο ύψος άσε που πιθανό να είσαι και εντός επιτρεπόμενου ύψους περιοχής οπότε και πάλι υπέρβαση ύψους δεν έχεις. Η 1 λπ είναι σωστή για το ξεμπάζωμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο και σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση. Αυτές οι γνώμες είναι που με προβληματίζουν γιατί όπως όλοι αντιλαμβανόμαστε είμαστε στη δύσκολη θέση να παίρνουμε αποφάσεις (που σημαίνουν πολλά ευρώ) για τις οποίες δεν έχουμε λάβει ποτέ μια σαφή και ασφαλή οδηγία για το πως θα πρέπει να χειριζόμαστε ανάλογες υποθέσεις. Λόγω του ξεμπαζώματος στο εμπρός τμήμα έχω ύψος μαζί με τη στέγη 12 μ ενώ το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 7.50 + 2.00 = 9.50. Στο πίσω μέρος (αν δεν λάβω υπόψιν το ιδιότυπο κουραγκλέ έχω 9.10 μ. 

Στέλνω ένα ενημερωμένο σκαρίφημα. Στο προηγούμενο επικεντρώθηκα στο υπόγειο αλλά καλύτερα δείχνω συνολικά τα μεγέθη στο νέο. 

Αν βάλω το χώρο ως ΚΧ τότε έχω πρόστιμο 8.000, αν το βάλω με μειωτικό 4.000 περίπου. Η διαφορά είναι δραματική. 

paradeigma 2.jpg

SNAPSHOT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.