Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Έχει χιλιοστά;  Πόσα;  Μάλλον το πρόστιμο θα είναι δυσβάστακτο….. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, έφη ντίνα said:

Είναι ισόγειο με τη μισή του επιφάνεια με δυο διαμερίσματα και την άλλη μισή τρεις κλειστές  θέσεις στάθμευσης.

δεν καταλαβα τι θες να πεις

Link to comment
Share on other sites

Η θέση στάθμευσης μετρά στη δόμηση, είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία, όχι παρακολούθημα και έχει γίνει κατοικία.Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει μεταβίβαση και γι'αυτό θέλει να το νομιμοποιήσει.Αυτά γνωρίζω και δεν είμαι σίγουρη πώς να το περάσω στο σύστημα.Δεν έχωκάποια άλλη πληροφορία μέχρι στιγμής.Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα με βοηθούσε ιδιαίτερα

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει μετρήσει στην δόμηση (αν και προσωπικά μου φαίνεται περίεργο), τότε έχεις αλλαγή χρήσης απο ΚΧ--->ΚΧ , άρα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, έφη ντίνα said:

Η θέση στάθμευσης μετρά στη δόμηση....

Μην είσαι βέβαιη γι' αυτό!!!! Ψάξτο περισσότερο......

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα ακόμη η ίδια για τη δόμηση.Αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο περίεργο να έχει μετρήσει στη δόμηση.Έχω την εντύπωση όμως πως αυτό δεν ισχύει.Πριν μιλήσω με τον ιδιοκτήτη το θεώρησα δεδομένο πως είναι εκτός δόμησης και το πέρασα στο σύστημα ως υπέρβαση δόμησης για έναν πρόχειρο υπολογισμό του προστίμου.Αν τελικά δεν μετράει στη δόμηση έτσι σωστά το ξεκίνησα με υπερβαση δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μην είσαι βέβαιη γι' αυτό!!!! Ψάξτο περισσότερο......

 

Μέχρι να έχω όλα τα χαρτιά στα χέρια μου δεν είμαι σίγουρη για τίποτα

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 12:17 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Έχει χιλιοστά;  Πόσα;  Μάλλον το πρόστιμο θα είναι δυσβάστακτο….. 

Να λάβεις υπόψην σου κι αυτό.... Μην το προσπερνάς....

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά σε τι επηρεάζουν στο πρόστιμο?Με έναν πρώτο υπολογισμό μου βγήκε το πρόστιμο γύρω στις 2.000 ευρω.

Edited by έφη ντίνα
Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογισμό του προστίμου! Από τα χιλιοστά της ΟΙ προκύπτουν τα "νόμιμα" τ.μ. που αντιστοιχούν σε αυτή, ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ υπέρβασης δόμησης κ.λπ.

Χαρακτηριστικό εδάφιο του Ν.4495/2017: "....2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και, σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου, με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας ή κάθετης ή ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου.....".

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.