Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17 ] Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

10 ώρες πριν, ANDRKOR said:

....3) Η Θ.Σ. είχε διαστάσεις 4,5 Χ 2,25μ ενώ η αποθήκη 4,80 Χ 2,10μ, δηλαδή έχει επεκταθεί κατά 0,30μ σε κοινόχρηστο χώρο (ΤΟΜΠΟΛΑ!!!).  Σκέφτομαι να το κάνω γαργάρα, και να δείξω την πραγματική κατάσταση και μετά να κάνω τάμα στην Παναγία της Τήνου.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και pray for me όπως λένε και στο χωριό μου....

Μπράβο λεβέντη μου! Έτσι θα πας μπροστά! Αν συνεχίσεις να σκέφτεσαι έτσι, δεν θα σε σώζουν ούτε τα τάματα, ούτε όλες οι προσευχές των συγχωριανών σου!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Δεν ξέρω Ιάσονα αν θα πάω μπροστά ή όχι. Πάντως εγώ θα συνεχίσω να σκέφτομαι ένα φίλο με σοβαρά προβληματα υγείας που θέλει να πουλήσει μια αποθήκη με 0,30μ υπέρβαση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εκανες ενα ερωτημα σε σχεση με μια επεκταση σε κοινοχρηστα...και πηρες την απάντηση

έκανες μια σκεψη να "μην το δεις"

και σε αυτο, όλες οι απαντησεις ηταν αποτρεπτικες.

Κατα τα λοιπα,  συνηθως, οι τακτοποιησεις γινονται για λογους μεταβιβασης, οπότε  εκει ανακαλυπτεται η "αυθαιρεσια",

την οποια αγνοουσε  ο ιδιοκτητης μεχρι τοτε.

Εμεις,  αφου ερωτηθήκαμε,  λεμε για  το "σωστο"

εσυ θα αποφασισεις περι του πρακτεου.

ας σε φωτισει η Θεια Χαρη Της.

Καλη συνεχεια

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ANDRKOR

Πολύ καλά κάνεις και σκέφτεσαι τον άνθρωπο που έχει προβλήματα και είναι και πολύ ανθρώπινο !!!

Αλλά η πραγματικά αγνή και ορθή κίνηση θα ήταν να του κάνεις δώρο το παράβολο και να μην του χρεώσεις την εργασία σου για τη ρύθμιση !!!!

Η αξία της καλής πράξης είναι μεγάλη όταν συνολικά η πράξη είναι καλή !!!!

Link to comment
Share on other sites

ppanag:

Αν και δεν έχει νόημα να συνεχίζεται μια συζήτηση "ηθικοπλαστικού" χαρακτήρα σε ενα forum τεχνικών θεμάτων, να σε ενημερώσω ότι ο εν λόγω άνθρωπος θα χρεωθεί το παράβολο, το Φ.Π.Α και το ΦΕΜ της αμοιβής. Αυτά μπορώ να του προσφέρω και αυτά θα του προσφέρω. Αν παρόλα αυτά είσαι διατεθειμένος να συμβάλεις στην ολοκλήρωση της καλής πράξης, κάθε προσφορά σου είναι δεκτή.

Να ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση τους.

 

@dimitris

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι έτσι έπρεπε να προσσεγγιστεί το θέμα.

Οι υπόλοιπες μη τεχνικές προσεγγίσεις νομίζω ότι ήταν περιττές.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το εξής θέμα: Ένας πελάτης μου έχει αγοράσει μια κλειστή θέση στάθμευσης στο ισόγειο οικοδομής,κανονικά με συμβολαιογραφική πράξη. Την έχει μετατρέψει σε κατοκία και τώρα θέλει να τη νομιμοποιήσει και να την μεταβιβάσει στο παιδί του. Πώς  θα το περάσω στο σύστημα, μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

σε ισόγειο εννοείς στην πυλωτή ή μήπως είναι στον ακάλυπτο? 

Η κλειστή θέση στάθμευσης εχει χιλιοστα είναι παρακολουθημα?

Στην αδεια τι φαινεται, έχει μετρήσει στη δόμηση?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Είναι ισόγειο με τη μισή του επιφάνεια με δυο διαμερίσματα και την άλλη μισή τρεις κλειστές  θέσεις στάθμευσης.Στην άδεια φαίνεται κανονικά σαν κλειστή θέση στάθμευσης.Δεν είναι παρακολούθημα, είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία, νόμιμη  ως θέση στάθμευσης.

Edited by έφη ντίνα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.