Μετάβαση στο περιεχόμενο

άδεια μικρής κλίμακας για τοποθέτηση ικριωμάτων


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο κόστος για άδεια μικρής κλίμακας (τοποθέτησης ικριωμάτων) σε νόμιμη οικοδομή.

Μπορεί να την βγάλει και μόνος του ο ιδιοκτήτης; ή χρειάζεται και κάποια τεχνική έκθεση απο μηχανικό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μηχανικό, το κόστος είναι η αμοιβή σου, δεν έχει φορολογικά

 

Αίτηση

ΤεχνΕκθεση Μηχανικού

Βεβαίωση Κτηματολόγιου

Φωτογραφίες

Αντίγραφο ΟΑ

ΣΑΥ ΦΑΥ

Ανάθεση-Ανάληψη

 

και ανάλογα με την περιοχή μπορεί να χρειάζεται εγκρίσεις (πχ ΣΑ)

Link to comment
Share on other sites

...και επίβλεψη για τα ικριώματα με ανάληψη καθηκόντων συντονιστή ασφαλείας (βλ. #10 του εντύπου ΕΕΜΚ)

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να χρειάζεται και .. τακτοποιήσεις εάν έχεις πχ μια κατεβασιά όλη κλειστά Η/Χ (απαιτούνται φωτογραφίες όψεων).

Και αν είσαι σε ιστορικό τόπο/αρχαιολογικό χώρο, εκτός από ΣΑ θελεις ενδεχομένως και αρχαιολογία  / Νεωτέρων εφόσον μιλάμε για όψεις.

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα είπαν και οι παραπάνω. Θες κανονικα εκδοση εγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας απο μηχανικό. 

Ισχύς 1χρονος  νομίζω. Προσωπικα όσες προσπάθησα να βγάλω, κολλήσαν σε αυθαιρεσίες.

Αρκετες και μετα το 11 ενω ειχε γίνει ρύθμιση των προ του 11. Ο Ελλην μυαλο δε βάζει...Και με βαση 

το κόστος της εκδοσης εεμκ το οποίο συνηθως αν οχι πάντα είναι κατω απο αυτό της τακτοποίησης 

των αυθαιρεσιών συνήθως κολλάει η δουλειά...Βεβαια εχω δει με ΕΕΜΚ να χτιζονται μαγαζάρες (προσωρινές κατασκευες βάσει λεκτικού)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

στην πολεοδομία της περιοχής μου (Λακωνία) μου ζήτησαν για άδεια μικρής κλίμακας για τοποθέτηση ικριωμάτων, βεβαίωση οτί ο δρόμος είναι πάνω από 4 μέτρα αλλιώς να γίνει παραχώρηση με συμβολ. πράξη- όπως δηλαδή σε μία άδεια δόμησης επειδή είμαι σε οικισμό με στενές οδούς.

Η υπάλληλος επιμένει οτί ακόμα και για επισκευές που θέλω εγώ να κάνω πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο.

Εγώ δεν το βρίσκω στις προυποθέσεις ή στα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Σας έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο?

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

σαν παλιός καταλαβαίνω που το ..πάει 

 

Επειδή

1. η Ε.Ε.Μ.Κ θεωρείται κατά κάποιο τρόπο ένα είδος οικ άδειας 

2. το διάταγμα όρων δόμησης οικισμών <2000 κατοικ 

απαιτεί το οικόπεδο για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο

ότι πρέπει να έχει πρόσωπο σε δρόμο με ελάχιστο πλάτος 4 μ 

(και αν δεν το έχει τότε απαιτείται παραχώρηση λωρίδας κτλ) και 

3. βάσει άλλης διάταξης ... οικ άδεια δεν εκδίδεται σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο

σου λέει Αριστέα για να σου την Ε.Ε.Μ.Κ φέρε ...

 

Να της πεις ότι στην άδειες μικρής κλίμακας δεν ελέγχεται η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φαντάζομαι και εγώ, αλλά επειδή πουθενά δεν αναφέρεται ως προυπόθεση η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο.

Και της είπα μάλιστα οτί στα περισσότερα σπίτια στα χωριά κάτι τέτοιο είναι δύσκολο για το πλάτος, αρα δηλαδή δεν μπορούμε να κάνουμε νόμιμα επισκευές? 

Φυσικά συνέχισε το ποίημα- μόνο με παραχώρηση λωρίδας... Λέω να της ζητήσω το άρθρο που το αναφέρει αν και πιστέυω θα μπλέξω περισσότερο, το θέμα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, ειναι και η διαφορά μεταξύ οικοδομησιμότητας και  επισκευής εκτός από την διαφορά μεταξύ Ε.Ε.Μ.Κ και  οικ.άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.