Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίεση - παροχή σε πυρόσβεση


Recommended Posts

Νομίζω ότι 5-5,5 bar είναι η πίεση του δίκτυου ύδρευσης πόλεως.

 

5 σπρινκλερ χ 72 lit/min=360 lit/min

360 * 60 min = 19,8 m3/hr

 

άρα δεχόμενοι 10% πτώση πίεσης στο δίκτυο και διατομή δικτύου ίση με 2"

 

έχουμε: πτώση πίεσης ως 0,5 bar

 

για 2" η πτώση πίεσης είναι: 19,8/0,0515 (διατομή εσωτ. για 2")= .... m/hr άρα ......m/sec

 

μετά από εξισωση darcy βρίσκεις τη πτωση πίεσης αν είναι < 0,5 bar καλως

 

Για το όριο 10% δεν είμαι απόλυτως σίγουρος έχω δει μελέτη που δέχεται πολυ μεγαλύτερη

(λογικό αν σκεφτείς ότι θέλουμε 1,5bar στο τελευταίο σπρινκλερ..)

 

ο υπολογισμός μπαίνει στην τεχν. περιγραφή του συστήματος σπρίνκλερ.

συνήθως 2" αρκεί . που σημαίνει πρέπει να έχει χωριστό υδρόμετρο μόνο για τα σπρινκλερ από τη λοιπή υδραυλική εγκατάσταση και μάλιστα ενισχυμένο για τη παροχή των 5 σπρινκλερ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πίεση του δικτύου ύδρευσης.

Αν και θα έπρεπε η πίεση να είναι περίπου 4 bar , παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις (από 0,5 έως και 6 ίσως και 7 bar μερικές φορές), διότι εξαρτάται από :

1. το υψόμετρο τηε περιοχής όπου βρίσκεται η οικοδομή σου

2. τον όροφο (εάν είσαι σε πολυκατοικία)

3. την ώρα της ημέρας (τις ώρες που υπάρχει μεγάλη κατανάλωση η πίεση πέφτει)

4. την εποχή του χρόνου (το καλοκαίρι που λείπει ο κόσμος από τις πόλεις, η πίεση είναι μεγαλύτερη)

 

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει εγγυημένη πίεση από την εκάστοτε εταιρεία ύδρευσης (για αυτό το λόγο σχεδόν όλες οι πολυκατοικίες έχουν πιεστικά συγκροτήματα), αλλά μπορείς να ρωτήσεις και στην τοπική εταιρεία ύδρευσης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα κάτι άλλο για τους υπολογισμούς. Εγω συγκεκριμένα θέλω να βάλω 3 sprinkler και να καλύψουν επιφάνεια 15 m2 (Πρόκειται για έναν στενό διάδρομο.). Η νομοθεσία ζητάει σαν παροχή 6lt/min/m2. Άρα σύνολο 15χ6=90lt/min. Για να έχω την συγκεκριμένη παροχή χρείαζομαι Q=s*u=πr^2*u. Με 1.25¨ και u=4m/sec(τόσο μου είπαν να υπολογίζω την ταχύτητα στο δίκτυο νερού) έχω Q=190lt/min. Που σημαίνει ότι καλύπτομαι από την παροχής της 1.25" και δεν χρειάζεται να ζητήσω 2¨. Επίσης καλύπτομαι ως την πτώση πίεση μιας και το δίκτυο στην περιοχή είναι περίπου 3.5bar. Έτσι θεωρώ ότι πρέπει να δείξω τους υπολογισμούς μου στην μελέτη και να λήξει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να υπολογίσω πυροσβεστικό σύστημα για υπάρχουσα εγκατάσταση με μόνιμο υδροδοτικό δίκτυο. (Αντικατάσταση υφιστέμενου).

Είναι κατηγορίας ΙΙΙ άρα πα΄ροχή 1250Lt/min για την 1η στήλη. Το δίκτυο είναι αμφίπλευρο με κοινή αναχώρηση από 1 στήλη.

Οι υπολογισμοί βασίζονται στην πιο απομακρυσμένη ΠΦ? Πρέπει να υπολογίσω ταυτόχρονη λειτουργία περισσοτέρων? (Αυτό βγάζει "θηρία" αντλίες. Αντλία για 1ΠΦ 43kW για 3ΠΦ 130kW).

Οι συνολικές απώλειες πίεσης είναι περίπου 107μΣΥ (5" για 111μ, 4" για 49μ, 3" για 75μ, 2" για 42μ).

Στην περίπτωση που σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης (όχι απαραίτητα στο πιο απομακρυσμένο σημείο) πρόκειται να προσταθεί σύστημα καταιονηστήρων θα πρέπει να προστεθεί η παροχή και η πώση πίεσης στους υπολογισμούς της αντλίας πυρόσβεσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδια καλησπερα .Κανω εναν υπολογισμο αντλητικου συγκροτηματος για μια σηραγγα και θα ηθελα να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα αν ειναι ευκολο.

Καταρχην στην σηραγγα θα υπαρχουν φωλιες οι οποιες θα παιρνουν παροχη απο μια κεντρικη σωληνα που θα τρεχει κατα μηκος της .Θα υπαρχουν και 2 1/2'' και 1 1/2'' .Ο εργοδοτης εχει ζητησει παροχη 1900lt/min απο 2 ΠΦ 2 1/2'' στα 4,5bar.

Eγω χρησιμοποιω το 4Μ το οποιο με επιλογη των 2 πιο απομακρυσμενων φωλιων με αντιστροφο υπολογισμο υπολογιζω το σημειο λειτουργιας της αντλιας και αρα την αντλια με μια δεδομενη χαρακτηριστικη καμπυλη .

Λεω τωρα το εξης ,η αντλια θα λειτουργησει στο δεδομενο σημειο ,που ειναι το σημειο τομης της με την χαρακτηριστικη της σωληνωσης οταν ανοιξω τις 2 συγκεκριμενες ΠΦ στις οποιες εκανα τον υπολογισμο.Αν υποθετικα ανοιξουμε 2 πιο κοντινες υδραυλικα ΠΦ,με την δεδομενη πια αντλια , οι απωλειες πιεσης θα μειωθουν και η χαρακτηριστικη καμπυλη θα κατεβει ,ουσιαστικα δηλαδη θα εχω μια καινουργια χαρακτηριστικη και το σημειο τομης της με την καμπυλη της αντλιας θα ειναι ενα σημειο με μεγαλυτερη παροχη και με μικροτερο μανομετρικο αντλιας.Το ερωτημα μου ειναι πως ξερω οτι το χαμηλοτερο αυτο μανομετρικο που θα μου δωσει η αντλια θα μου εξασφαλισει στις πιο κοντινες 2 φωλιες που ανοιξα 4,5 bar τουλαχιστον ? Προσπαθω να το αποδειξω μαθηματικα αλλα δεν μπορω γιατι δεν γνωριζω την νεα χαρακτηριστικη της σωληνωσης για να παρω τομη με την καμπυλη της αντλιας καθοτι θα εχω αγνωστη την πιεση στο ακρο της φωλιας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν :

- τι είδος σήραγγα είναι, διάβασης πεζών και αν ναι, ποσα μετρα μήκος είναι ?

- τι σημαίνει ''ο εργοδοτης εχει ζητησει παροχη 1900lt/min απο 2 ΠΦ 2 1/2'' στα 4,5bar'', που το βρήκε αυτό και στο είπε ?

μπορεί να είναι σώστό (?), αλλα εσύ πρέπει να βασιστείς [για τη συγκεκριμένη χρήση (που δεν λες για τι πράγμα είναι) που βάζεις τις ΠΦ] στα δεδομένα των Πυροσβεστικών Διατάξεων και την ΤΟΤΤΕ 2451/86 και όχι αυτά που σου λένε οι εργοδότες σου, είτε θα ελεγχθεί αυτή η μελέτη που θα κάνεις απο την Πυρ. Υπηρεσία είτε όχι, για να αποφύγεις αύριο - μεθαύριο τα χειρότερα και δυσάρεστα (μύνηση και δικαστήρια)

- μην εμπιστεύεσαι τους υπολογισμούς του ΚΑΘΕ προγραμματος, ειδικά στις μελέτες ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗΣ πυρασφάλειας, όλα τα προγράμματα σ' αυτό το κομμάτι, είναι ALEN DELON κατάσταση, στο λεω απο προσωπική εμπειρεία που τα έχω δοκιμάσει, μόνο ΜΟΛΥΒΙ + ΧΑΡΤΙ

 

τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς, μανομετρικό -παροχές,κλπ., ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που έχει τελειώσει πρόσφατα τη σχολή και τα έχει πρόσφατα στο μυαλό του, γιατί μετά απο κάποιες 10ετίες (ειδικά αν δεν τα χρησιμοποιείς συχνά) κάνουν πουλάκια απο το μυαλό.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω dib για την απαντηση και το ενδιαφερον ...

Σε οτι αφορα αυτα που ρωτησες ειναι σηραγγα τρενου(2 γραμμες) 2km ,και επισης ναι ειναι σωστο τα 1900lt/min καθοτι το αναφερει το NFPA ,οπου βεβαια ζηταει 6,9 bar ,αλλα η πυροσβεστικη ζηταει 4,5bar.Τις παροχες και τις πιεσεις εννοειται τις εχει κανει υποδειξη η πυροσβεστικη υπηρεσια με επισημο χαρτι .Απλα λογω παλαιοτητας του ΤΟΤΕΕ υπαρχει πολλες φορες μια συγχιση σε καποια θεματα .Τελος παντων ,για σηραγγες μιας και ρωτησες δεν υπαρχει διαταξη ειδικη στην ΠΥ και ακολουθειται ο ΝFPA 14 και πιο ειδικα ο NFPA 130 για σηραγγες οδικες και σιδηροδρομικες .Τελος η χρηση οπως θα γνωριζεις ΠΦ 2 1/2'' αφορα ατομα της πυροσβεστικης και ειδικα εκπαιδευμενο προσωπικο ...

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, δεν έχω κατι αλλο να προσθέσω επι του θέματος, δώσε μονο βάση στις γνώσεις σου και τις όποιες βοήθειες σου δώσουν εδω μέσα οι συνάδελφοι.

 

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις 4,5 bar στις τελευταίες φωληές υπολογίζεις την πτώση πίεσης της σωλήνας για το μέγιστο μήκος της για 3.800 l/min και το προσθέτεις στα 4,5 bar. Έτσι βρίσκεις την πίεση που πρέπει να έχει το πιεστικό δοχείο.

Ακολούθως επιλέγεις αντλία που θα βγάζει 3.800 l/min στην πίεση του δοχείου.

Έτσι όταν ανοίξουν δύο κοντινές φωληές θα έχουν και μεγαλύτερη παροχή και μεγαλύτερη πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω antloukidis ,καποιες παρατηρησεις μονο : Δεν ειναι 3800l/min ειναι 1900l/min μεσω 2 ΠΦ 2 1/2΄΄ αρα 950 l/min για καθε μια .

Επειτα αυτο που γραφεις στην τελευταια σου προταση ειναι και το ερωτημα μου .Πως αποδεικνυεται οτι αν ανοιξω 2 πιο κοντινες φωλιες θα εχω μεγαλυτερη πιεση ,γιατι μεγαλυτερη παροχη το καταλαβαινω επειδη θα βγει η χαρακτηριστικη καμπυλη της σωληνωσης πιο κατω απο αυτη που ηδη ειχα και αρα η τομη της με την επιλεγμενη αντλια θα αντιστοιχη σε μεγαλυτερη παροχη .Η πιεση ομως της αντλιας θα ειναι μικροτερη ,βεβαια θα ειναι και λιγοτερες οι απωλειες αλλα αυτο στο αθροισμα πως μπορω να αποδειξω μαθηματικα οτι θα μου εξασφαλισει τουλαχιστον 4.5 bar?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.