Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Δεν βρήκα θέμα που να αντιστοιχεί η ερώτησή μου και αποφάσισα να γράψω εδώ την απορία μου.
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν είναι εκτός θέματος.

Ψιλή κυριότητα σε ανήλικη και επικαρπία στην ενήλικη μητέρα της.
Από ποιον παίρνω εξουσιοδότηση, ΥΔ και σύμβαση ανάθεσης-ανάληψης έργου;
Στο σύστημα φαντάζομαι πως δείχνω την ιδιοκτήτρια ακόμα κι αν είναι ανήλικη;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης ειναι ο ψιλός κύριος ανεξάρτητα απο την ηλικία του, οποτε αυτον βαζεις στο σύστημα ως ιδιοκτητη. Την υπεύθυνη δηλωση/ανάθεση την υπογράφει ο  κηδεμόνας του ανηλίκου για λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

να βαλεις την επικαρπωτρια μητερα

Εχει πλεον δικαιωμα και ο επικαρπωτης, με βαση σχετικη τροποποιηση στον 4495 [αρθρο 99/αα]

[και μην μπλεξεις με ανηλικοτητες που  -τυπικα-  απαιτουν την εκδοση σχετικης δικαστικης αποφασης]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Άλλη μία αντίστοιχη ερώτηση για επιβεβαίωση: Έχω πελάτη στο εξωτερικό που έχει κάποιον πληρεξούσιο. Στο σύστημα περνάω τον ιδιοκτήτη και όλα τα χαρτιά (ΥΔ, σύμβαση, εξουσιοδότηση) μου τα υπογράφει ο πληρεξούσιος αναφέροντας το μαζί με τον αρ. πληρεξουσίου και το κρατάω κι εγώ μία φωτοτυπία. Σωστά;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη θα βάλεις στη δήλωση. Την εξουσιοδότηση την υπογράφει ο πληρεξούσιος καθώς και την Υ.Δ με αναγραφή ότι λειτουργεί ως (ειδικός) πληρεξούσιος του ιδιοκτήτη δυνάμει του τάδε πληρεξουσίου απο το τάδε προξενείο κλπ. Προσοχή μόνο να τσεκάρεις αν το πληρεξούσιο περιλαμβάνει τέτοια εντολή ή εστω γενικά ότι ο πληρεξούσιος εντολοδόχος μπορεί να υπογράφει υπεύθυνες δηλώσεις και για ποιο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το πληρεξούσιο αναφέρει ειδικά για διαδικασίες τακτοποίησης αυθαιρέτων αλλά αναφέρει και τον Ν4178/2013.

Δηλαδή τώρα που άλλαξε ο νόμος δεν; :P 

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Εργάζομαι σε εταιρεία ως μηχανικός με σύμβαση ΙΚΑ (έχω κάνει διακοπή ΔΠΥ). Η εταιρεία είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ ως τεχνική Εταιρεία. Στη δήλωση και υποβολή τακτοποίησης ποιος υπογράφει και ποιος ελέγχεται ως προς την ορθότητα των δηλούμενων στοιχείων? Εγώ, η εταιρεία ή και οι δύο? Ποιος φέρει την αστική ευθύνη περί ορθότητας?

Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

λεει

"και καθε αλλη πραξη εστω μη ρητα κατονομαζομενη, προς πραγματοποιηση των  δια του παροντος  εντολων ..."

[μπορει να ηταν προβλεπτικος ο συμβ/φος και να εγραψε "4278 ή και καθε παρομοιου νομου]:-)

Εξ αλλου η εντολη ηταν "προς τακτοποιηση αυθαιρεσιων" και, βεβαια, δικαιουται να το πραξει, 

οχι μονον με τον "παροντα" νομο, αλλα μπορει και με τον επομενο και με τον αλλον...

Αρκει να κανει "τακτοποιηση"

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Ilias Bitsis said:

(Εργάζομαι σε εταιρεία ως μηχανικός με σύμβαση ΙΚΑ (έχω κάνει διακοπή ΔΠΥ). Η εταιρεία είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ ως τεχνική Εταιρεία. Στη δήλωση και υποβολή τακτοποίησης ποιος υπογράφει και ποιος ελέγχεται ως προς την ορθότητα των δηλούμενων στοιχείων? Εγώ, η εταιρεία ή και οι δύο? Ποιος φέρει την αστική ευθύνη περί ορθότητας;

Tα υπόλοιπα της εταιρίας ποιος τα υπογράφει; Μελέτες, επιβλέψεις;

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 11:17 ΜΜ, Pavlos33 said:

Tα υπόλοιπα της εταιρίας ποιος τα υπογράφει; Μελέτες, επιβλέψεις;

Δεν έχουν αναληφθεί ακόμα μελέτες και επιβλέψεις καθώς είναι νέα εταιρεία στο ΤΕΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.