Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Οδηγός Αναζήτησης θεμάτων και αρχείων για τον Ν.4495/17


Recommended Posts

Συμφωνώ με την απαίτηση έγκρισης από επιτροπή  για μεταβολή προστίμου >20%, αλλά τα 10 ε για μικροδιορθώσεις το θεωρώ απαράδεκτο.

Γιατί τί άλλο έχουν να κάνουν εκεί στο τεε?

Τη συνδρομή γιατί την πληρώνουμε?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω  για την μεταβολη του προστιμου αλλα οταν κλεινω εναν φακελο τωρα και μετα απο εναν χρονο παει να κανει συμβολαιο και λεει ο συμβολαιογραφος ενα σωρο αλλαγες που θελει στην εκθεση ποιος θα πληρωνει το δεκαευρο αυτο? γιατι προσωπικα δε θυμαμαι συμβολαιογραφο σε συμβολαιο να μην θελει λιγο να παρεμβει στην εκθεση μου. και στην τελικη γιατι να παιρνουν 10 ευρω εκει στο ΤΕΕ για τετοιο λογο? τουλαχιστον ας εδιναν το δικαιωμα για 1,2 φορες να μπορουμε να το επαναφερουμε και στην τριτη ας χρεωναν για να μην υπαρχει καταχρηση

Edited by kostavros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

............... λεει ο συμβολαιογραφος ενα σωρο αλλαγες που θελει στην εκθεση ...........

 

Κι εσύ τις κάνεις;;;;

Μήπως πρέπει να του πεις "ν' ασχολείται μόνο με τη δουλειά του";;;

Η' αν επιμείνει και στο ξαναπεί, μήπως πρέπει "να τον στείλεις στο διάoλο";;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα μαζι σου αλλα απο το να μπω στην διαδικασια να προσπαθησω να αποδειξω στο πελατη οτι δε φταιω εγω για την καθυστερηση τα κανω. αλλωστε κυριωσ συντακτικα ειναι .αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο. το θεμα ειναι γιατι για καθε αλλαγη να πληρωνω 10ευρω!!! το θεωρω απαραδεκτο. σε λιγο θα μας χρεωνουν και για καθε φακελο που ανοιγουμε!!!! και θα φοβαμαι μην μετανοιωσει ο πελατης και πληρωσω τσαμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το "προσπερνάς" έτσι λεβέντη μου.....

Δεν είναι τόσο απλό κι εύκολο ως θέμα...

Εμένα με υποβαθμίζει ως επιστήμονα, με 35 χρόνια εμπειρία, ν' ανακατεύεται στο έργο μου άλλος άσχετος....

Εξάλλου, εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι, ο "ραγιάς" έχει από μόνος του "απεκδυθεί" τα όποια δικαιώματα του!

 

 

P.S.1.

Οπότε δεν έχει (ο ραγιάς) κανένα λόγο να φωνάζει για τα π.χ. 10 ευρώ κ.λπ.

 

P.S.2

Αν είναι έτσι λοιπόν, για εμένα "στο διάολο κι ο συμβολαιογράφος κι ο πελάτης".....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε Ιασονα ομολογω οτι πολλες φορες με εχεις βοηθησει σε αρκετα θεματα αλλα εδω θα διαφωνησω... :smile: . Το αν ειμαι ραγιας μπορει να το κρινει μονο οταν καποιος με γνωριζει. Αλλα το σημαντικο για μενα τουλαχιστον δεν ειναι το δεντρο(αν ειμαι εγω ραγιας η οχι) ουτε να διαφωνησω μαζι σου αλλα το δασος που ειναι το χαρατσι των 10ευρω αν χρειαστει να κανω επαναφορα σε μια δηλώση απο οριστικη σε υπαγωγη!! ετσι γιατι γουσταρει να μου τα παιρνει το ΤΕΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβες! Λυπάμαι γι' αυτό..... Πάμε γι' άλλα....

 

Όσον δε αφορά στο 10άρικο, είναι μια ακόμα γελοία αντιμετώπιση θέματος από το ΤΕΕ.....

Τόσο τους κόφτει..... και δεν ντρέπονται γι' αυτό οι λιγούρηδες..... και είναι και παράνομο*!!!!!

Ποιός περιμένεις ν' ασχοληθεί όμως;;;;

 

P.S.1.

Το +1 δικό μου είναι....

 

P.S.2.

* Για το παράνομο, η ΚΥΑ λέει:

"Σε περιπτώσεις που η διόρθωση αφορά οριστικές δηλώσεις υπαγωγής με εσφαλμένα στοιχεία τα οποία όμως δεν μεταβάλλουν το ύψος του υπολογισθέντος κατά τη δήλωση υπαγωγής προστίμου άνω του είκοσι 20 %, το αίτημα τροποποίησης γίνεται αυτόματα αποδεκτό από το πληροφοριακό σύστημα.".

Δηλαδή, για το ΤΕΕ το "αυτόματα" σημαίνει ένα 10κάκι......

Eίναι σαν τα τοπογραφικά (συντεταγμένες) εκείνου του μπούφου με το κινητό (αϊ σιχτίρ).....

Ντροπή!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με υποβαθμίζει ως επιστήμονα, με 35 χρόνια εμπειρία, ν' ανακατεύεται στο έργο μου άλλος άσχετος....

 

Παραθέτω για έμφαση. +1

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε απολυτα για το θεμα του ΤΕΕ και σταματαω το θεμα εκει. δε χρειαζεται να αναλυσω το υπολοιπα γιατι δε λυνονται με μηνυματα και δεν ειναι επι του παροντος. το θεμα ειναι το ΠΑΡΑΝΟΜΟ του ΤΕΕ να μην περασει στα ψιλα γιατι οπως σωστα λες δε μπορουν για οποιοδηποτε λογο να ζητουν 10ευρω... 

 

P.S.1.

Το +1 δικό μου είναι.... για την σωστη παραθεση της ΚΥΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.