Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

3 hours ago, akis73 said:

Καλημέρα, προφανώς δεν επιλέγεις απο τις διαθέσιμες εργασίες γι' αυτό σου βγάζει το σχετικό μήνυμα.

Ευχαριστώ, έχεις δίκιο. Να αναλύσω λίγο περαιτέρω το ερώτημα μου τότε:

Σύμφωνα με το άρθρο 107 παρ5, β:

Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, καθώς και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/2011, του ν. 4178/2013 και του παρόντος, και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού προστίμου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ή εμπίπτουν στην παράγραφο 2 του άρθρου 89, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση:
αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και 117.

γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α΄ και β΄ γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών, που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο...

Ερώτηματα:

1. Εγώ για κάποιες πολύ μικρές εργασίες προσαρμογής πρέπει να βγάλω έγκριση εκτέλεσης εργασιών;

2. Εάν ναι, γιατί το σύστημα e adeies με αναγκάζει να διαλέξω μεταξύ των πράσινων επιλογών; (δεν εμπίπτω σε καμία από τις περιπτώσεις του άρθρου 29 παρ. 4).

Ευχαριστώ

 

desktop e adeies.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, zulumpo said:

αα) εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους, καθώς και εργασιών προσαρμογής, σύμφωνα με τα άρθρα 116 και 117.

Έχεις κτίριο σε παραδοσιακό οικισμό ή διατηρητέο; Τι διαδικασίες προσαρμογής θα κάνεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis73 said:

Έχεις κτίριο σε παραδοσιακό οικισμό ή διατηρητέο; Τι διαδικασίες προσαρμογής θα κάνεις ακριβώς;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σε διατηρητέο οικισμό. Θα βγάλω μια πέργκολα. Χρειάζομαι ελεγκτή δόμησης στο τέλος για να το διαπιστώσει γραπτώς  για να προχωρήσει η υπαγωγή.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zulumpo said:

γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α΄ και β΄ γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών

Γειά και πάλι, οι εργασίες των α) β) αν δεις τι γράφει στο άρθρο 107, θα δεις ότι δεν αφορούν αυτά που θες να κάνεις οπότε δεν εμπίπτεις στο άρθρο 29 για έγκριση εργασιών. Οπότε θα δεις τα άρθρα 29 + 30 για να δεις αν αυτές γίνονται είτε χωρίς άδεια είτε με μικρή κλίμακα. Πάντως επειδή είσαι σε παραδοσιακό οικισμό προφανώς θα χρειαστείς εκ νέου έγκριση επιτροπής.

edit: Τώρα βλέπω ότι έχεις ποστάρει και σε άλλο νήμα και ότι πρόκειται για απομάκρυνσης πέργκολας και διακοσμητικού γείσου...;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, akis73 said:

Γειά και πάλι, οι εργασίες των α) β) αν δεις τι γράφει στο άρθρο 107, θα δεις ότι δεν αφορούν αυτά που θες να κάνεις οπότε δεν εμπίπτεις στο άρθρο 29 για έγκριση εργασιών. Οπότε θα δεις τα άρθρα 29 + 30 για να δεις αν αυτές γίνονται είτε χωρίς άδεια είτε με μικρή κλίμακα. Πάντως επειδή είσαι σε παραδοσιακό οικισμό προφανώς θα χρειαστείς εκ νέου έγκριση επιτροπής.

edit: Τώρα βλέπω ότι έχεις ποστάρει και σε άλλο νήμα και ότι πρόκειται για απομάκρυνσης πέργκολας και διακοσμητικού γείσου...;

Καλησπέρα καλέ συνάδελφε,

μελετώντας παραπάνω το θέμα τείνω προς μια συγκεκριμένη άποψη. ΕΕΜΚ δεν μπορει να εκδοθεί καθώς προυπόθεση είναι ότι υπάρχει στο ακίνητο πρέπει να είναι νόμιμο ή τακτοποιημένο ακόμα και αν αφαιρείται. Μιας και οι εργασίες που προκειται να γίνουν αφορούν μόνο την αφαίρεση κάποιων στοιχείων/κατασκευών και όχι εργασίες π.χ. προσθήκης στοιχείων (στέγης κτλ) που θα δικαιολογούσε την έκδοση κάποιας άδειας, η έγκριση εκτέλεσης εργασιών του άρθρου 29, που παραπέμπει στο άρθρο 106 είναι για αυτή την περίπτωση,εξού και ο λόγος ύπαρξης στις δηλώσεις αυθαιρέτων της επιλογής άδεια νομιμοποίησης/έγκριση κατεδάφισης. Στο άλλο νήμα που ερώτησα αναφέρονται ως απαραίτητα δικαιολογητικά: βεβαίωση του πληροφοριακού συστήματος για την περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής της κατασκευής. Κάτι τέτοιο όπως είναι λογικό είναι αδύνατον να υπάρχει στο στάδιο αυτό. Οπότε νομίζω πως απάντησα την ερώτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zulumpo said:

Καλησπέρα καλέ συνάδελφε,

μελετώντας παραπάνω το θέμα τείνω προς μια συγκεκριμένη άποψη. ΕΕΜΚ δεν μπορει να εκδοθεί καθώς προυπόθεση είναι ότι υπάρχει στο ακίνητο πρέπει να είναι νόμιμο ή τακτοποιημένο ακόμα και αν αφαιρείται. Μιας και οι εργασίες που προκειται να γίνουν αφορούν μόνο την αφαίρεση κάποιων στοιχείων/κατασκευών και όχι εργασίες π.χ. προσθήκης στοιχείων (στέγης κτλ) που θα δικαιολογούσε την έκδοση κάποιας άδειας, η έγκριση εκτέλεσης εργασιών του άρθρου 29, που παραπέμπει στο άρθρο 106 είναι για αυτή την περίπτωση,εξού και ο λόγος ύπαρξης στις δηλώσεις αυθαιρέτων της επιλογής άδεια νομιμοποίησης/έγκριση κατεδάφισης. Στο άλλο νήμα που ερώτησα αναφέρονται ως απαραίτητα δικαιολογητικά: βεβαίωση του πληροφοριακού συστήματος για την περαίωση της διαδικασίας υπαγωγής της κατασκευής. Κάτι τέτοιο όπως είναι λογικό είναι αδύνατον να υπάρχει στο στάδιο αυτό. Οπότε νομίζω πως απάντησα την ερώτηση μου.

Να είσαι καλά, μάλλον κατάλαβα λάθος την περίπτωσή σου, συμφωνώ με ότι σου είπε ο συνάδελφος στο άλλο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, akis73 said:

Να είσαι καλά, μάλλον κατάλαβα λάθος την περίπτωσή σου, συμφωνώ με ότι σου είπε ο συνάδελφος στο άλλο νήμα.

Καλησπέρα και πάλι συνάδελφε,

Αν ένας μπορεί να εξηγήσει πως θα δώσει περαίωση μιας δήλωσης που βρίσκεται σε αρχική υποβολή, πράγμα αδύνατον, όπως ορίζουν τα δικαιολογητικά των εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτων θα συμφωνουσα και εγώ. Διαφωνώ όμως και πιστεύω ότι πάει με το άρθρο 29. Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/19/2019 at 12:45 PM, jbosdas said:

Αν όχι και αν κατάλαβα καλά, απαιτείται το ΣΔΑ και η εγγυητική 0,5% του Π/Υ (κατεδαφίσεις).

Καλημέρα, έβγαλες κάποια στιγμή άκρη με το θέμα;

Γενικότερα, σε ΕΕΔΜΚ απαιτείται εγγυητική επιστολή; Μου τη ζήτησε ο διαχειριστής ΑΕΚΚ (μαζί με τη σύμβαση) και μου είπε ότι κατατίθεται και στα δικαιολογητικά της άδειας. Μήπως εννοούσε για διαδικασία κανονικής άδειας ή (λογικά) δεν υπάρχει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση! Έτσι είχα κάνει και εγώ την προηγούμενη φορά και ούτε απο τον διαχειριστή ΑΕΚΚ μου είχαν ζητήσει κάτι σχετικό. Τώρα μου ζήτησαν και πήρα τηλέφωνο και στην πολεοδομία να το επιβεβαιώσω τονίζοντας ότι πρόκειται για μικρής κλίμακας. Μου είπαν ότι χρειάζεται, επομένως θα το κάνω για να είμαι εντάξει, αλλά πολύ μπλέξιμο και εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη και αυτό που καταλαβαίνω ό,τι να 'ναι είναι η κατάσταση. Για ποσό θα βάλω το 0,5% του αναλυτικού προϋπολογισμού. Στην εφορία (φαντάζομαι και σε τράπεζα), που θα πάρω την εγγυητική, ρώτησα και δεν θέλουν κάποιο δικαιολογητικό, μόνο να τους πω το ποσό και να περιγράψω το έργο.

Εντιτ: Δεν ξέρω αν προτιμούνται οι τράπεζες για την εν λόγω διαδικασία, αλλά από την εμπειρία μου στην εφορία (τμήμα παρακαταθηκών) που μόλις πήγα, δεν μου φάνηκαν και πολύ εξοικειωμένοι με το ζήτημα. Με ρώτησαν 3 φορές τί είναι η ΥΔΟΜ(!). Είναι να μην αναρωτιέσαι μετά αν ήταν περιττά όλα αυτά;

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.