Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Περίφραξη με πασσάλους μπηγμένους στο έδαφος και σίτα και ξύλινη περίφραξη (χωρίς χρήση σκυροδέματος) δεν απαιτείται οικοδομική άδεια. Κάθε άλλο είδος περίφραξης εκτός αυτών που αναφέρονται στις εργασίες μικρής κλίμακας απαιτείται έκδοση κανονικής οικοδομικής άδειας.

Αυτά τουλάχιστον έχω αντιμετωπίσει εγώ.

 

 

Είναι εφικτό κάποιος συνάδερφος να μου πει αν όντως ισχύει αυτό γιατί δεν το βρίσκω (σε επανάληψη του ερωτήματος της Δανάης).

 

Επιπλέον να ρωτήσω αν τελικά χρειάζεται άδεια (με αναλ. προϋπολογισμό) απαιτείται ελάχιστη αμοιβή και της επίβλεψης πλέον (2*1102,5 + ΦΠΑ)?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άνευ κανονικής αδείας περίφραξη με συρματόπλεγμα αφορά στα εκτός σχεδίου και μόνο. Εκεί πάει με μικρής κλίμακας (DOOM, σε έφτιαξα).

 

Προσέχετε και τη χρήση των όρων περίφραξη vs περιτοίχιση.

 

Στα εντός σχεδίου ό,τι και να κάνεις απαιτεί άδεια. Και βέβαια πλέον η ελάχιστη αμοιβή είναι εις διπλούν (μελέτη-επίβλεψη).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε ss_sk, thx!

 

την ιστοσελίδα την γνωρίζω και δυστυχώς είναι outdated..

 

πλέον αρχίζω και αναθεωρώ την πολύ καλή άποψη που είχα για τις τριγύρω πολεοδομίες, ίσως επειδή μεγαλώνω (κυριολεκτικά και μεταφορικά), σε βαθμό που να λέω χαλάλι τα ευρά του Παπαγεωργόπουλου μπροστά σε αυτό.

 

Τι να την κάνεις την ιστοσελίδα όταν η μαμά Πολεοδομία (Νομ. Κοζάνης) ζητάει το Α και το παιδάκι (Σιάτιστα) ζητάει το Β για την ίδια ακριβώς εργασία??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα!μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

θέλω να βγάλω άδεια περίφραξης εντός οικισμού - παραδοσιακός οικισμός. αρχικά στο οικόπεδο υπήρχαν δύο διώροφα κτίσματα χτισμένα το 1955. πριν λίγα χρόνια ανέθεσαν σε μηχανικό να το φτιάξει: κατεδαφίστηκε ο όροφος του ενός από τα δύο, επισκευάστηκε η στέγη, βάλανε εσωτερική σκάλα κτλ και αυτά χωρίς καμία άδεια. θα έχω πρόβλημα στην άδεια περίφραξης ή προχωράω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

οποτε τι πρέπει να κάνω;νομιμοποίηση;

είμαι νέα μηχανικός και δεν έχω ασχοληθεί με νομιμοποιήσεις!

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
.....Προσέχετε και τη χρήση των όρων περίφραξη vs περιτοίχιση.Στα εντός σχεδίου ό,τι και να κάνεις απαιτεί άδεια. Και βέβαια πλέον η ελάχιστη αμοιβή είναι εις διπλούν (μελέτη-επίβλεψη).

Ποια η διαφορα στην αδεια αν γραψεις περιφραξη και εννοεις περιμετρικο τοιχο 1μ με συρματοπλεγμα 1μ;

Όσο για τις δυο ελάχιστες αμοιβες, ποιος ο λόγος να υπάρχει και ελαχ. αμοιβη επίβλεψης; Ας ειναι μόνο αμοιβη μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

είναι η πρώτη φορά ποου θα ασχοληθώ με έκδοση άδειας και θα ήθελα να ξέρω περίπου πόσο θα κοστίσει στον πελάτη μου για να τον ενημερώσω να μου πει αν το προχωράω ή όχι και χρειάζομαι την βοήθειά σας...

 

είναι οικόπεδο εντός σχεδίου και θέλει τοιχοποιία συνολικής έκτασης 46 μέτρων...

 

αν μπορεί κάποιος να μου πει την αμοιβή μου και το συνολικό κόστος για τον πελάτη μου....

 

ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Την αμοιβή σου θα πρέπει να την υπολογίσεις με κάποιο πρόγραμμα αμοιβών, χρησιμοποιώντας αναλυτικό προϋπολογισμό. Γενικά, οι ελάχιστες αμοιβές είναι 5000*λ για τη Μελέτη και 5000*λ για την Επίβλεψη, δηλαδή 2*5000*λ. Το λ=0,22041 σήμερα. Σε αυτά πρέπει να προσθέσεις ΦΠΑ, Εισφορές και Κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.