Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 42 - Ν. 4495/17] Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

σε οικοδομική άδεια (εκτός σχεδίου) που είναι σε ισχύ θέλουμε να κάνουμε γνωστοποίηση για προσθήκη κατ'έκταση όχι όμως εντός του αρχικού ακινήτου αλλά εντός ενός νέου γειτονικού ακινήτου που αγοράστηκε εκ των υστέρων και θέλουμε να προσθέσουμε στο αρχικό. Στην προσθήκη δεν θα συμπεριλάβουμε κτίριο αλλά μόνο κάποιες αθλητικές εγκαταστάσεις.

Επειδή το άρθρο διευκρινίζει ότι μπορεί να γίνει προσθήκη κατ' έκταση αλλα δεν διευκρινίζει αν μπορεί να τροποποιηθεί η επιφάνεια της αρχικής ιδιοκτησίας, μήπως γνωρίζετε κάτι;

Ευχαριστώ πολύ

Edited by CaZo
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα.

Εκδόθηκε άδεια (όχι απο εμενα) με εσφαλμένο τοπογραφικό. 

Ξεκίνησε η θεμελιώση και παρουσιάστηκαν διαφοροποιήσεις στις διαστάσεις.

Με συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη ανέλαβα την οικοδομική άδεια ως προς την αναθεώρηση και προχωρήσαμε σε  τεχνική έκθεση ενημέρωσης της Υδομ εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών ώστε να μην σταματήσουν οι εργασίες.

Εντός τετραμήνου υπόβαλλα αίτηση για έκδοση προεγκρισης αναθεώρησης (με πρωτόκολλο να είναι εντος της  προθεσμίας και η προέγκριση να αναφέρει ημερομηνία πέρα του τετραμήνου)

Η αναθεώρηση εκδόθηκε και ο σκελετός έχει περατωθεί. 

Φωνάζω ελεγκτή δόμησης και δεν θέλει να κανει έλεγχο καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να έχει καλεστεί κατα το σιδερωμα της θεμελιώσης,

Επιπλέον μετα από συζητήσεις αρχίζει και μετράει και μου δημιουργεί προβλήματα καθώς τμήμα της κατασκευής δεν φένεται καθόλου (που θα φανεί με την αποπεράτωση της οικοδομής - τμημα προς κατασκευή μόνο με τοιχοποιία) και σηκώνεται και φευγεί με δικαιολογία ότι έπρεπε να καλεστεί κατα την θεμελιώση!!

Υπάρχει κάτι που δεν έχω κάνει σωστα?

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, cien said:

Ο αρχικός έλεγχος γίνεται πριν τη σκυροδέτηση της θεμελίωσης. Έγινε αυτός;

δεν απαιτειται σύμφωνα με το αρθρο 42 σε αυτο το στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο άρθρο 44 του Ν.4495/2017:

Οι έλεγχοι διενεργούνται στα εξής στάδια :
α) αρχικός : αμέσως μετά την ολοκλήρωση ξυλοτύπων, οπλισμού θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου, εφόσον υπάρχουν. Ο έλεγχος αφορά την τήρηση του ξυλοτύπου, του βάθους θεμελίωσης, της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο ή στο γήπεδο, των πλαγίων αποστάσεων και των διαστάσεων του κτιρίου...

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, cien said:

Δες στο άρθρο 44 του Ν.4495/2017:

Οι έλεγχοι διενεργούνται στα εξής στάδια :
α) αρχικός : αμέσως μετά την ολοκλήρωση ξυλοτύπων, οπλισμού θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου, εφόσον υπάρχουν. Ο έλεγχος αφορά την τήρηση του ξυλοτύπου, του βάθους θεμελίωσης, της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο ή στο γήπεδο, των πλαγίων αποστάσεων και των διαστάσεων του κτιρίου...

συναδελφε,

λόγω ότι και γω ειμαι ελεγκτής δόμησης (ξέρω τις υποχρεώσεις και τα στάδια ελέγχου)

θα παρακαλούσα όμως να επικεντρωθούμε στο άρθρο 42, στο άρθρο 28 και στην γνωστοποίηση πρόσθετων εργασιών.

Με εκτίμηση  

Edited by harriszante
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σιδερώσεις τη θεμελίωση, έχεις υποχρέωση για αρχικό έλεγχο. Αυτό είναι δεδομένο.

Πάμε στο άρθρο 42...Σε κάθε περίπτωση, η μελέτη αυτή πρέπει να κατατίθεται πριν από την ημερομηνία αυτοψίας από τον ελεγκτή μηχανικό, που προβλέπεται από τη διαδικασία ελέγχου εφαρμογής οικοδομικών αδειών του άρθρου 45.  Άρα καταθέτεις την αναθεώρηση πριν τη σκυροδέτηση των θεμελίων υποχρεωτικά για να έρθει ο ελεγκτής για τον έλεγχο.

Εσύ ως ελεγκτής θα έκανες αρχικό έλεγχο ενώ έχει γίνει η σκυροδέτηση;

Έκτος και αν δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cien said:

Μόλις σιδερώσεις τη θεμελίωση, έχεις υποχρέωση για αρχικό έλεγχο. Αυτό είναι δεδομένο.

Πάμε στο άρθρο 42...Σε κάθε περίπτωση, η μελέτη αυτή πρέπει να κατατίθεται πριν από την ημερομηνία αυτοψίας από τον ελεγκτή μηχανικό, που προβλέπεται από τη διαδικασία ελέγχου εφαρμογής οικοδομικών αδειών του άρθρου 45.  Άρα καταθέτεις την αναθεώρηση πριν τη σκυροδέτηση των θεμελίων υποχρεωτικά για να έρθει ο ελεγκτής για τον έλεγχο.

Εσύ ως ελεγκτής θα έκανες αρχικό έλεγχο ενώ έχει γίνει η σκυροδέτηση;

Έκτος και αν δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι.

Διαβάζεις λίγο το παρών νήμα από την αρχη;; Δεν μιλάμε για αναθεώρηση επουδενί !!  btw την βρήκα την άκρη 


Άρθρο 4 ΦΕΚ/2090/Β’/2021
Διαδικασία γνωστοποίησης εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών

6. Αιτήματα για Ελεγκτές Δόμησης δύναται να υπο- βάλλονται μετά την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της μελέτης για την αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας. Ως χρόνος υποβολής νοείται ο χρόνος έκδοσης της άδειας αναθεώρησης.

Όλα καλά τελικώς !!

Με εκτιμηση 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, harriszante said:

Καλημέρα.

Εκδόθηκε άδεια (όχι απο εμενα) με εσφαλμένο τοπογραφικό. 

Ξεκίνησε η θεμελιώση και παρουσιάστηκαν διαφοροποιήσεις στις διαστάσεις.

Με συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη ανέλαβα την οικοδομική άδεια ως προς την αναθεώρηση και προχωρήσαμε σε  τεχνική έκθεση ενημέρωσης της Υδομ εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών ώστε να μην σταματήσουν οι εργασίες.

Εντός τετραμήνου υπόβαλλα αίτηση για έκδοση προεγκρισης αναθεώρησης (με πρωτόκολλο να είναι εντος της  προθεσμίας και η προέγκριση να αναφέρει ημερομηνία πέρα του τετραμήνου)

Η αναθεώρηση εκδόθηκε και ο σκελετός έχει περατωθεί. 

Φωνάζω ελεγκτή δόμησης και δεν θέλει να κανει έλεγχο καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να έχει καλεστεί κατα το σιδερωμα της θεμελιώσης,

Επιπλέον μετα από συζητήσεις αρχίζει και μετράει και μου δημιουργεί προβλήματα καθώς τμήμα της κατασκευής δεν φένεται καθόλου (που θα φανεί με την αποπεράτωση της οικοδομής - τμημα προς κατασκευή μόνο με τοιχοποιία) και σηκώνεται και φευγεί με δικαιολογία ότι έπρεπε να καλεστεί κατα την θεμελιώση!!

Υπάρχει κάτι που δεν έχω κάνει σωστα?

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

3 λεπτά πριν, harriszante said:

Διαβάζεις λίγο το παρών νήμα από την αρχη;; Δεν μιλάμε για αναθεώρηση επουδενί !!  btw την βρήκα την άκρη 


Άρθρο 4 ΦΕΚ/2090/Β’/2021
Διαδικασία γνωστοποίησης εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών

6. Αιτήματα για Ελεγκτές Δόμησης δύναται να υπο- βάλλονται μετά την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της μελέτης για την αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας. Ως χρόνος υποβολής νοείται ο χρόνος έκδοσης της άδειας αναθεώρησης.

Όλα καλά τελικώς !!

Με εκτιμηση 

Το ξαναδιάβασα... Μιλάμε ή δεν μιλάμε για αναθεώρηση τελικά;;

και ξαναρωτάω... έλεγχος  "μετά την ολοκλήρωση ξυλοτύπων, οπλισμού θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου, εφόσον υπάρχουν."  και προ της σκυροδέτησης έγινε;

Αν λύθηκε το πρόβλημα σου τέλεια, δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.