Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Γεια σας, κάνω εδώ την ερώτηση γιατί δε βρήκα κάποιο άλλο πιο σχετικό θέμα.Υπάρχει μια περίπτωση ακινήτου με αυθαίρετα προς τακτοποίηση, για το οποίο ακίνητο είχε γίνει πριν 10 χρόνια ένα εξαρτημένο τοπογραφικό για Αποδοχή Κληρονομιάς. Ο συντάξας του Τοπογραφικού αναγράφει το εμβαδόν του οικοπέδου με βάση το χάρτη διανομής του συνοικισμού και με βάση το διάγραμμα του Κτηματολογίου.  Εν τέλει στη δήλωση Ν.651/77 αναφέρει ότι το εμβαδόν του οικοπέδου είναι αυτό βάσει της διανομής του συνοικισμού.

Το θέμα που προκύπτει είναι στην τακτοποίηση τι θα λάβουμε υπόψιν ως εμβαδόν του οικοπέδου. Το αναφέρω γιατί αν θεωρήσουμε εμβαδόν οικοπέδου αυτό βάσει διανομής συνοικισμού, τότε το όριο του συνοικισμού κόβει κάποια τμήματα των κτισμάτων με αποτέλεσμα αυτά να βγαίνουν όχι μόνο εκτός ορίων του οικισμού αλλά κατ'επέκταση να βγαίνουν εκτός ορίων του οικοπέδου αφού θεωρείται ότι η επιφάνεια του οικοπέδου φθάνει έως τα όρια του οικισμού. Αυτό σημαίνει ότι τα τμήματα των κτισμάτων που βγαίνουν εκτός ορίων οικισμού-οικοπέδου δεν ανήκουν στην ιδιοκτησία του ενδιαφερόμενου οπότε από τη στιγμή που είναι και αυθαίρετα δε θα συμπεριληφθεί η επιφάνεια τους στις αυθαιρεσίες?

Από την άλλη, αν λάβουμε ως εμβαδόν οικοπέδου αυτό που ορίζεται στο διάγραμμα του Κτηματολογίου, τότε όλα τα κτίσματα βρίσκονται εντός του οικοπέδου, απλά κάποια τμήματα αυτών βγαίνουν εκτός των ορίων του οικισμού που σημαίνει είναι εκτός οικισμού αλλά η Τιμή Ζώνης είναι η ίδια εντός και εκτός οπότε δε δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στην τακτοποίηση εκτός και αν ορίζονται κάποιοι άλλοι περιορισμοί στο Νόμο  που δεν γνωρίζω.

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφε-Στο χωριό λοιπόν υπάρχει μια εγκεκριμένη διανομή που επέχει θέση ρυμοτομικού σχεδίου.Υπάρχει όμως και λειτουργούν, απ' ό,τι καταλαβαίνω, Κτηματολόγιο.Τα όρια του οικοπέδου βάσει Κτηματολογίου και βάσει διανομής δεν ταυτίζονται.Για να βοηθήσω -όσο μπορώ- στην απάντηση του ερωτήματος-πρώτον,έχεις στα χέρια σου ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα που εμφανίζει το όριο οικοπέδου βάσει Κτημ/γίου,το οποίο πρέπει να ελέγξεις ότι ταυτίζεται με τις συντεταγμένες του Κτηματογραφικού Διαγράμματος (και φαντάζομαι πως έτσι θα είναι,αλλά θέλει σε κάθε περίπτωση έλεγχο)-δεύτερον,το ίδιο Τοπογραφικό έχει μια εφαρμογή διανομής ,η οποία δεν ξέρεις πώς έγινε διότι δεν την έκανες εσύ-πόσο σίγουρος είσαι  ότι έχει εφαρμοστεί σωστά? (καθόλου,απαντάω μόνη μου).Άρα,πριν φτάσεις στην ρύθμιση αυθαιρέτων και στο αν έχεις ρυμοτομούμενα κτίρια ή όχι,γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ελέγξεις με όποιον τρόπο μπορείς την σωστή εφαρμογή της διανομής στην περιοχή του οικοπέδου σου.Αυτή η διαδικασία θα μπορούσε να αλλάξει όλα τα σημερινά σου δεδομένα.Πέραν αυτού,και αφού είσαι σίγουρος ότι έχεις την σωστή εφαρμογή της διανομής,μεταξύ των δύο (διανομή-Κτηματολόγιο) κατισχύει η διανομή ως εγκεκριμένο σχέδιο του οικισμού και κινείσαι ανάλογα με αυτήν για την ρύθμιση αυθαιρέτων ή ό,τι άλλο χρειάζεται να γίνει.🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς σε πρώτο στάδιο, η τακτοποίηση μπορεί να γίνει και θα αφορά ότι αυθαίρετο τμήμα κτίσματος βρίσκεται εντός της Ρ.Γ. του συνοικισμού αδιαφορώντας για τα τμήματα της περίφραξης και των κτισμάτων που βρίσκονται εκτός Ρ.Γ? Ή θα πρέπει πριν την τακτοποίηση να γκρεμιστεί οτιδήποτε βγαίνει εκτός ? 

Σε δεύτερο στάδιο, σε περίπτωση που  χρειαστεί να εκδώσω  Βεβαίωση Νομιμότητας, θα μπορώ χωρίς πρόβλημα θεωρώντας ότι όλα τα τμήματα των κτισμάτων που βρίσκονται εντός της Ρ.Γ. του συνοικισμού είναι νόμιμα αφού τακτοποιήθηκαν  αδιαφορώντας για τα τμήματα των κτισμάτων που βρίσκονται εκτός Ρ.Γ.? Ή θα πρέπει σε αυτό το στάδιο να προηγηθεί η κατεδάφιση των αυθαίρετων τμημάτων που βγαίνουν εκτός Ρ.Γ. για να εκδοθεί ύστερα η Βεβαίωση? 

 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, pol_michanikos said:

Συνεπώς σε πρώτο στάδιο

 

 

Καλησπέρα!Αφού λοιπόν εφαρμοστεί σωστά η ΡΓ όπως αναφέραμε παραπάνω η τακτοποίηση Α.Μπορεί να προχωρήσει εάν δεν υπάρχουν τελικά ρυμοτομούμενα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων-Β.Δεν μπορεί να προχωρήσει εάν υπάρχουν ρυμοτομούμενα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων ,εάν δεν  δηλωθούν τα ρυμοτομούμενα τμήματα προς κατεδάφιση,όπως δηλαδή σωστά το περιγράφεις θα πρέπει να γίνει κατεδάφιση των τμημάτων που είναι εκτός και ρύθμιση των τμημάτων εντός.😀

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ δηλαδή να κάνω την τακτοποίηση για τα εντός Ρ.Γ. και για τα εκτός να βάλω υποσημείωση '' είναι προς κατεδάφιση κτλ'' και θα κατεδαφιστούν αν πρόκειται να γίνει μεταβίβαση ή να εκδοθεί Ο.Α. για το ακίνητο? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια!Σου βρήκα αυτό το θέμα εδώ στο forum που δεν ξέρω πώς να το κολλήσω εδώ στο σημείο που θέλω-πρέπει να διαβάσεις τις σελίδες 14 και 15.Οι συνάδελφοι δίνουν απαντήσεις σχετικά με τις απαγορεύσεις και τις εξαιρέσεις με τις οποίες  μπορείς να ρυθμίσεις ή όχι ρυμοτομούμενο ακίνητο.

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα εξής

Άρθρο 89 του 4495 "2. Απαγορεύεται η μεταβίβαση δικαιώματος ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας ή η σύσταση
εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει
εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης
βρίσκεται :
α) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις
οποίες δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων στα οποία υφίστανται
εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα, δεν επηρεάζονται το
κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται"

και ερμηνευτική εγκύκλιος 2 του 2019

362308520_.png.29cb11b68a8b5ff8b9bc7c3f71875bc2.png

 

Edited by ChristinaK
edit
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έλυσες αρκετές απορίες. Όσον αφορά την τελευταία μου απορία, διαβάζοντας και τις σελ. 14,15 κτλ. είδα ότι υπάρχει διχογνωμία πάνω σε αυτό το ζήτημα. Κάποιοι θεωρούν ότι είτε γίνεται τακτοποίηση για όλα τα κτίσματα ή δε γίνεται καθόλου αν  αυτή δεν είναι δυνατή ( εκτός και αν προηγηθεί λογικά κατεδάφιση των κατασκευών που εισέρχονται στον κοινόχρηστο χώρο- κοινοτική έκταση στην περίπτωση μου) και άλλοι ισχυρίζονται ότι μπορεί να γίνει τακτοποίηση για τα εντός και για τα εκτός θα γίνει ειδική αναφορά.

Θα κάτσω να διαβάσω όσες περισσότερες σελίδες μπορώ σε εκείνο το θέμα και αν στο τέλος η απορία μου παραμένει τότε μπορεί να ξανααναρτήσω εκεί την ερώτηση μαζί με κάποια σχέδια.

Αλλά απ'όσο καταλαβαίνω σίγουρη απάντηση για αυτό το θέμα δεν υπάρχει. Το πιο σωστό θα ήταν να γίνει κατεδάφιση των εκτός και ύστερα τακτοποίηση αλλά μπορεί κιόλας να γίνει τακτοποίηση για τα εντός με περιγραφή της ειδικής κατάστασης των εκτός, μεταθέτοντας  την ευθύνη για το μέλλον όταν και αν γίνει μεταβίβαση.

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pol_michanikos said:

Μου έλυσες αρκετές απορίες.

 

Καλημέρα!Θα σου δώσω ένα έξτρα τιπ για να βγεις από το δίλημμα..Θυμάσαι πώς ξεκίνησα στην πρώτη μου απάντηση?Είσαι στο χωριό με διανομή που επέχει θέση ρυμοτομικού σχεδίου-το ρυμοτομικό σχέδιο είναι "ρυμοτομική" απαλλοτρίωση-άρα εσύ στην διανομή, δεν ψάχνεις να μπεις στην εξαίρεση των μη απαλλοτριωμένων-  άρα σωστά κατέληξες ότι:

 

2 ώρες πριν, pol_michanikos said:

Το πιο σωστό θα ήταν να γίνει κατεδάφιση των εκτός και ύστερα τακτοποίηση αλλά μπορεί κιόλας να γίνει τακτοποίηση για τα εντός με περιγραφή της ειδικής κατάστασης των εκτός, μεταθέτοντας  την ευθύνη για το μέλλον όταν και αν γίνει μεταβίβαση.

...αν δεν υφίσταται θέμα μεταβίβασης σήμερα ή οποιασδήποτε δικαιοπραξίας τέλος πάντων που απαιτεί την βεβαίωση μηχανικού του Ν.4495 .Όπως και να έχει ,έιναι μείζον ,να θέσεις στον πελάτη σου το πρόβλημα του,για το οποίο δεν ευθύνεσαι εσύ.Έχει κατασκευάσει αυθαίρετα πάνω στον δρόμο του χωριού,τα οποία είναι προς κατεδάφιση.Του τα λες,κατοχυρώνεσαι ως προς την δουλειά σου για να είσαι εσύ εντάξει και καθόλα νόμιμος και ας πάρει κι αυτός τις αποφάσεις του.Τα ζούμε καθημερινά,δεν είμαστε μάγοι,μηχανικοί είμαστε...

Υ.Γ.Για να γίνω  πιο σαφής-εφόσον μετά απ'όλη μου την έρευνα προέκυπτε ότι όντως έχει κατεδαφιστέα τμήματα,εγώ δε θα έκανα καν την ρύθμιση πριν την κατεδάφιση αυτών.Αλλά εγώ είμαι εγώ,και δεν είμαι εδώ για να επιβάλλω την άποψη μου-την παραθέτω μόνο προσπαθώντας,αν μπορώ να βοηθήσω,και μόνο προς κατοχύρωση των  συναδέλφων μου..

Edited by ChristinaK
συμπλ.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, για ένα οικόπεδο εντός οικισμού είχε εκδοθεί μια άδεια το 1980 για αποθήκη 60 τ.μ., την οποία άδεια ο ιδιοκτήτης <<χρησιμοποίησε>> για να χτίσει  αποθήκη εκτός οικισμού σε ένα γήπεδο. ( Δε ξέρω με ποια λογική, κάτι θα είχε στο μυαλό του)

Το ίδιο έτος δηλαδή το 1980, εντός του οικοπέδου του και πιο πέρα από το σημείο που επρόκειτο  να κατασκευαστεί η αποθήκη των 60 τ.μ. αλλά δεν έγινε στην πράξη, έκτισε μια άλλη αποθήκη 20 τ.μ.

Μπορούμε να δηλώσουμε στο σύστημα ότι για την αποθήκη που τελικά κτίστηκε στο οικόπεδο υπάρχει άδεια (του 1980) με αναφορά ότι απλά κατασκευάστηκε με μικρότερο εμβαδόν και σε διαφορετική θέση?

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί Γιατί η άδεια ισχύει για συγκεκριμένο οικόπεδο. Το ότι έκτισε σε άλλο οικόπεδο μια αποθήκη 60 μ2 δεν δικαιολογεί ύπαρξη άδειας,Αυτή ει αι αυθαίρετη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.