Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

φίλε Sw0rdf1sh αν η λίστα σου για τα δικαιολογητικά των πεα είναι τόσο πλήρης όσο η online εφαρμογή σου μην φοβάσαι τίποτα :smile: !

και από εδώ, συγχαρητήρια για την εφαρμογή σου, γιατί πρώτα απ'όλα δείχνει το μεράκι που έχεις γι'αυτό που κάνεις.

Και αυτό είναι κάτι σπάνιο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

thanx pirsogiannis

Το καλό είναι ότι είμαστε πολλοί εδώ μέσα που τα ψάχνουμε έτσι και θα καταλήξουμε σύντομα σε κάτι πιο ολοκληρωμένο από αυτά που είχαμε μέχρι τώρα. Η προσπάθεια γίνεται από το 2012.

 

Spoiler:

post-17031-0-55541100-1513089376_thumb.jpg

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις οικοδομικές άδειες βλέπω απαιτούνται ακόμα και αν είναι προ του 83; Μου έχει τύχει μια περίπτωση σπιτιού του 67 περίπου και δεν βρίσκουν άδεια, το αγόρασαν σχετικά πρόσφατα.. 

 

Στο ιστορικό κατασκευής κτιρίου έχει την επιλογή πλέον "Προφορική επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη". Εκεί μπορείς να γράψεις ότι σου μεταφέρει προφορικά ο ιδιοκτήτης. (Χρόνο αρχικής κατασκευής και ολοκλήρωσης) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασα οσα προφταινα αλλα παρα πολλα οσον αφορα τα SEER και EER.

Ομως πραγματικα δεν μπορεσα να καταλαβω ακομα στο θεωρητικό σύστημα ψύξης με αντλίες θερμότητας οπου με βαση το προγραμμα του ΤΕΕ απαιτειται να βάλω EER στο πινακα του συστηματος ψυξης ενω μου δεινετε απο την ΤΟΤΕΕ το SEER = 1.7 για κατοικίες και 2.2 για τριτογενή τομέατι ακριβως πρεπει να κανω.

 

Ισως κάποιος πιο εμπειρος απο εμενα στα μηχανολογικα να μπορουσε να μου (μας) δωσει το νούμερο απλως του eer και cop σε περιπτωση θεωρητικου συστηματος που πρεπει να βαζουμε στους πινακες υπολογισμου του προγραμματος του ΤΕΕ.

 

ευχαριστω

Edited by aristoklis1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 βάζεις που σου λέει η ΤΟΤΕΕ σε θεωρητικό.

συγνωμη και παλι αλλα στον πινακα στο προγραμμα του συστηματος ψυξης μου ζηταει EER ενω αυτα ειναι SEER αυτο ειναι που με μπλεκει πως θα τα μετατρεψω σε EER, η πιο απλα δωσε μου τα δυο νουμερα που πρεπει να βαλω να τα εχω σαν τυφλοσουρτι οποτε μου χρειαζονται.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε διάβασε την ΤΟΤΤΕ-20701-1 και τη βοήθεια του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ:

Θέρμανση

Αν το εξεταζόμενο κτήριο δεν έχει σύστημα θέρμανσης, ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα θέρμανσης με τοπικές ηλεκτρικές μονάδες βαθμού απόδοσης 1.0, δίκτυο διανομής βαθμού απόδοσης 1.0, τερματικές μονάδες με βαθμό απόδοσης 0.94 και βοηθητικές μονάδες με ειδική ισχύ 0W/m2., σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

Ψύξη

Αν στο εξεταζόμενο κτήριο δεν υπάρχει σύστημα ψύξης, τότε ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης με αντλίες θερμότητας (με μέσο εποχικό δείκτη αποδοτικότητας SEER 1.7 για κατοικίες και 2.2 για τριτογενή τομέα και μέσο μηνιαίο βαθμό κάλυψης της απαιτούμενης ψυκτικής ενέργειας 0.5 για κατοικίες και 1 για τριτογενή τομέα), με δίκτυο διανομής (βαθμού απόδοσης 1 για κατοικίες και 0.95 για τριτογενή τομέα), τερματικά (βαθμού απόδοσης 0.93) και βοηθητικές μονάδες (ισχύος 0 W/m2 για κατοικίες και 5 W/m2 για τριτογενή τομέα), σύμφωνα με την ενότητα 4.2.2. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

 

Το SEER βάζεις σε εκείνο το κελί στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Και με δεξί κλικ η βοήθεια τα SEER βάζει με τη χρονολογία.

Απλά σε κάποιες περιπτώσεις η ΤΟΤΕΕ σου λέει "λαμβάνεται υπ' όψη το EER για εξ. Τ=35 και εσωτερική Τ=26 (σελ. 48717)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

 

παντως στην επικεφαλιδα της στηλης γραφei EER κατι που με εχει μπλεξει πολυ σε συναρτηση με οσα ειχα διαβασει σε διαφορα Forum και σελιδες στο internet οσον αφρα τη μετατροπη - σχεση του SEER - EER.

Link to comment
Share on other sites

Το SEER είναι εκεί.

Πάντως υπάρχει μια τάση υποβάθμισης των αντλιών θερμότητας. Δηλαδή δίνεται συντελεστής μετατροπής σε πρωτογενή 2.9 για ηλεκτρισμό και συγκρίνουμε αντλίες με το Κ.Α.που νομίζω πραγματικά βρίσκονται πολύ ψηλά αλλά στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υποβαθμίζονται αρκετά. Ένα δικό μου split inverter πχ:

 

Σήμανση ---------- ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ --------------------- Κ.Α.

SEER=5.6 --------- SEER=5.6 x 0.6 = 3.36 -------- 3.0

SCOP=3.92 ------- SCOP=3.92 x 0.93 = 3.65 ---- 3.2

 

PS: Υπάρχουν εφαρμογές για εύρεση της ενεργειακής σήμανσης των αντλιών πλέον από τους κατασκευαστές. πχ: http://gr.intpre.daikineurope.com/energylabel/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.