Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Διαπιστώνω ότι το ιστορικό κτιρίου διορθώθηκε και μεταφέρεται πια και στο λογισμικό (πρώτη καρτέλα του XML)…

 

Διορθώθηκαν επίσης και τα δεκαδικά του πίνακα «Υπολογιζόμενη Ετήσια Κατανάλωση Τελικής Ενέργειας ανά Πηγή Ενέργειας & Τελική Χρήση [kWh/m2]» της δεύτερης σελίδας του ΠΕΑ.

 

Αυτό που σε μένα δεν έχει διορθωθεί είναι τα οριζόντια αθροίσματα αυτού του πίνακα (ανά πηγή), και δε ξέρω γιατί.

Βλέπω σε άλλους συναδέλφους (πχ r.yannis @#281 ) ότι βγαίνουν σωστά…

post-82579-0-10997500-1512998513_thumb.jpg

Edited by vagom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μια ερώτηση σχετικά με το νέο τύπο υπολογισμού του Pgen:

Pgen = (A*Um*1.5+V/3)*ΔΤ

 

Το V, τη συνολική προσαγωγή νωπού αέρα που παίρνουμε από τον Πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ 1 σελ. 32, την υπολογίζουμε επί της θερμαινόμενης επιφάνειας του εξεταζόμενου τμήματος κτιρίου (πχ διαμέρισμα) ή επί της συνολικής θερμαινόμενης επιφάνειας που τροφοδοτεί ο λέβητας (σύνολο διαμερισμάτων πολυκατοικίας);

Link to comment
Share on other sites

vagom ξεσκονίζοντας ένα βιβλίο που έχω με παραδείγματα επιθεωρήσεων (με τις παλιές ακόμη ΤΟΤΕΕ, για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ποιο), βλέπω ότι σε παράδειγμα επιθεώρησης διαμερίσματος πολυκατοικίας, κατά τον έλεγχο τον παλιό (δλδ Pgen = A x Um x ΔΤ x 2,50) ως Α υπολογίζεται η συνολική εξωτερική επιφάνεια του κελύφους της πολυκατοικίας (και όχι του διαμερίσματος). Θεωρώ ότι και ως V θα εννοείται η προσαγωγή νωπού αέρα του συνόλου των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το V, τη συνολική προσαγωγή νωπού αέρα που παίρνουμε από τον Πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ 1 σελ. 32, την υπολογίζουμε επί της θερμαινόμενης επιφάνειας του εξεταζόμενου τμήματος κτιρίου (πχ διαμέρισμα) ή επί της συνολικής θερμαινόμενης επιφάνειας που τροφοδοτεί ο λέβητας (σύνολο διαμερισμάτων πολυκατοικίας);

 

Απο ΤΟΤΕΕ 1 (σελ. 109)

V : η συνολική προσαγωγή νωπού αέρα στον θερμαινόμενο χώρο (που εξετάζουμε) σε (m3/h) και υπολογίζεται βάσει του Πίνακα 2.3 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ, βάση λογικής και χωρίς να ψάξω τις ΤΟΤΕΕ, πως για V θα βάλουμε τον συνολικό αερισμό του χώρου που θερμαίνει ο λέβητας (ολόκληρη η πολυκατοικία στις περισσότερες των περιπτώσεων). Σε διαφορετική περίπτωση άλλη υπερδιαστασιολόγηση θα υπολογίζουμε σε μία γκαρσονιέρα και άλλη σε ένα οροφοδιαμέρισμα της ίδιας πολυκατοικίας, για τον ίδιο λέβητα, καθώς ο ίδιος θα θερμαίνει και τις δύο κατοικίες.

Το ερώτημά μου είναι εάν στο εμβαδόν θα υπολογίσουμε μόνο τους θερμαινόμενους χώρους (διαμερίσματα) ή θα συνυπολογίσουμε και τους ΜΘΧ (εμβαδόν πλάκας επί αριθμό ορόφων)

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dib και pirsogiannis. (edit: και tsx)

Κι εμένα, η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάρω την εξεταζόμενη επιφάνεια μόνο.

Μετά όμως σκέφτηκα ότι ο τύπος του Pgen υπολογίζει επί όλου του κτιρίου.

Το Pgen ίσως να πρέπει να είναι το ίδιο για όλη την πολυκατοικία, είτε εξετάζουμε διαμέρισμα 150τμ, είτε γκαρσονιέρα των 30τμ, αφού αναφέρεται στη συμπεριφορά του λέβητα επί συνόλου του κτιρίου.

 

Δε ξέρω. Μια σκέψη κάνω.

Άλλες απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στις οικοδομικές άδειες βλέπω απαιτούνται ακόμα και αν είναι προ του 83; Μου έχει τύχει μια περίπτωση σπιτιού του 67 περίπου και δεν βρίσκουν άδεια, το αγόρασαν σχετικά πρόσφατα.. 

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά σε μια 3όροφη το ισόγειο και ο τελευταίος όροφος έχουν μεγαλύτερες απώλειες από ότι ο ενδιάμεσος (δες ΤΟΤΕΕ 2421/86 είτε ΕΝ12831/ΕΝ1264).

Επίσης μεγαλύτερες θα έχει και 1 διαμέρισμα από τα υπόλοιπα σε περίπτωση που έχει άλλα ανοίγματα, "περισσότερη" τοιχοποιία σε 1 προσανατολισμό κ.λπ.

 

Το Pgen ως απαίτηση ισχύος για θέρμανση του κάθε διαμερίσματος είναι διαφορετικό από το συνολικό. Σε ένα ΠΕΑ για 1 διαμέρισμα δεν μπορείς να υπολογίσεις τις απώλειες όλου του κτιρίου. Ανεξάρτητα αν έχεις ή δεν έχεις τη μελέτη θέρμανσης. Η ΤΟΤΕΕ υπολογίζει διαφορετικά από ότι μια μελέτη θέρμανσης (πιο γενικά δηλαδή η ΤΟΤΕΕ) και την ώρα που κάνεις το ΠΕΑ πας με την ΤΟΤΕΕ. Βέβαια αν έχεις και τέτοια στοιχεία (μελέτη θέρμανσης, μελέτη θερμομόνωσης κλπ) μπορείς να κρίνεις αν υπάρχει υπερδιαστασιολόγηση και από μόνος σου. 

Για μένα 2 λύσεις υπάρχουν:

  • Είτε υπολογίζεις το Pgen συνολικά για το κτίριο και συγκρίνεις με την ισχύ του λέβητα τη συνολική που στέλνει στο δίκτυο
  • Είτε υπολογίζεις τις απαιτήσεις 1 διαμερίσματος (Pgen για το τμήμα, Α και V για το τμήμα) και συγκρίνεις με τον κλάδο του δικτύου. Τώρα πως θα το κάνεις αυτό είναι άλλο θέμα. Μπορεί να βρεις άλλες διατομές, στραγγαλισμένη βάνα, να είσαι σε άλλο όροφο και να πέφτει ισόποσα το δίκτυο ανά όροφο κ.α. πολλά.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.