Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι έχω να εκδόσω ηλεκτρονική ταυτότητα για το εξοικονομώ σε κτίριο που υφίσταται πριν το 1955 αλλά δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο (άδεια ή σχέδιο) που να το αποδεικνύει. Στην εν λόγω κατοικία έχουν πραγματοποιηθεί ρυθμίσεις για αυθαίρετες προσθήκες με τον Ν.4495/2017. 
Θα μπορούσα να επικαλεστώ σαν απόδειξη τον τρόπο κατασκευής του κτιρίου? Θα ήταν αποδεκτό?
Να βάλω στην ρύθμιση αυθαιρέτου στο πλαίσιο αδεία ναι και σαν αριθμό κτίσμα προ του 1955? 
Η θα αναγκαστώ να καταχωρίσω ως αυθαίρετο προ του 1975 και το τμήμα αυτό??

Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός της δήλωσης υπαγωγής για τις μετέπειτα του έτους 55 αυθαιρεσίες, όφειλε στην τεχνική έκθεση της δήλωσης να τεκμηριώσει με τα στοιχεία που επικαλείται (ακόμη και βάσει μορφολογίας κτιρίου) την προύπαρξη του έτους 1955. Από την στιγμή λοιπόν που υπάρχει δήλωση υπαγωγής στο ακίνητο δεν μπορείς εσύ πλέον να ανεβάσεις έγγραφα για το κτίριο αυτό. Όλα θα γίνουν στα πλαίσια της δήλωσης. Δυο διαφορετικές δηλώσεις για το ίδιο αυτοτελές ακίνητο δεν γίνονται. Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές το ακίνητο που φτάνει για σύνταξη ΗΤ θα πρέπει να έχουν λυθεί πλήρως τα θέματα νομιμότητάς του και τα ιδιοκτησιακά του.  Ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να επιβάλει στον προηγούμενο μηχανικό να τεκμηριώσει-ως όφειλε-την προύπαρξη του κτιρίου πριν το 1955 με κάθε δυνατό τρόπο (παλιά συμβόλαια, Ε9, μορφολογία κτιρίου, βεβαίωση ρευματοδότησης κλπ).

Σημείωση: Μεταφέρω το θέμα στα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

ο συνάδελφος έχει την δήλωση ακόμα σε καθεστώς υπαγωγής. Αν βάλει ως άδεια ΝΑΙ στον αριθμό κτίσμα προ του 1955 και επικαλεστεί απλά τη μορφολογία του κτιρίου επαρκεί? 

η βεβαίωση της ΔΕΗ αναφερει το 1971 ως ετος αρχικής ηλεκτροδοτησης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να παίξει κάποιος με τα κουμπάκια, αλλά να είναι σίγουρος ότι αυτό που γνωματεύει είναι όντως κτίσμα προ 55. Στο παρόν θέμα έχει αναλυθεί η προσέγγιση τεκμηρίωσης, με συνδυασμό ενδείξεων-αποδείξεων (δες προηγούμενα ποστ  έχει αναλυθεί πλήρως) και βεβαίως η τεχνική μας άποψη περί μορφολογίας του κτιρίου, όταν τεκμηριωθεί σωστά και αναλυτικά, γίνεται αποδεκτή, αναλαμβάνοντας φυσικά την πλήρη ευθύνη. Λογιστικά και για τις ανάγκες υπολογισμού του προστίμου, ο νόμος βεβαίως και επιτρέπει να επιλεγεί η ύπαρξη Ο.Α στο ακίνητο (ήτοι "ναι" στην Ο.Α) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε κτίριο προϋφιστάμενο του 1955 (βάσει βεβαίωσης από την πολεοδομία) επιφάνειας 14,82 τ.μ. έγινε νέα εμβαδομέτρηση με σύγχρονα μέσα και βρέθηκε ότι υπάρχει απόκλιση +1,1 τ.μ. από το δηλωμένο (15,92τ.μ.). Πρέπει να γίνει τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παράβαση για να τακτοποιηθεί. Από νεότερη και ακριβέστερη αποτύπωση, προέκυψε μια μικρή εμβαδομετρική διαφορά, ενώ το κτίριο παραμένει προ 55. Η άποψή μου είναι ότι στην ΗΤ θα βάλεις στην αντίστοιχη διοικητική πράξη (μάλλον έχεις πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος προ 55 κτιρίου) την επιφάνεια που αναφέρεται και σε δεύτερη σειρά στις πράξεις θα βάλεις και το 1,10 τμ προ 55 και θα εισάγεις μια τεχνική έκθεση που θα εξηγείς το λόγο της εμβαδομετρικής διαφοράς. Έτσι στο τέλος το άθροισμα θα είναι 15,92 τμ. Μπορείς εναλλακτικά να μην εισάγεις δεύτερη σειρά και να το γράψεις όλη την επιφάνεια στην σειρά της πράξης και να το εξηγήσεις στην τεχνική περιγραφή της Η.Τ. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά με τις καταχωρήσεις προ 55 στην Η.Τ εδώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω παρόμοια υπόθεση, ωστόσο με αρκετά μεγαλύτερη διαφορά. Συγκεκριμένα στον τίτλο κτήσης το διαμέρισμα αναφέρεται 92τ.μ και με την δική μου εμβαδομέτρηση είναι 110τμ. Μπορώ να το χειριστώ με τον ίδιο τρόπο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, margarita.ch said:

 

Έχω παρόμοια υπόθεση, ωστόσο με αρκετά μεγαλύτερη διαφορά. Συγκεκριμένα στον τίτλο κτήσης το διαμέρισμα αναφέρεται 92τ.μ και με την δική μου εμβαδομέτρηση είναι 110τμ. Μπορώ να το χειριστώ με τον ίδιο τρόπο?

10 ώρες πριν, margarita.ch said:

Ναι, είναι προ του 55, με άδεια του 1952.

Η διαφορά που εντοπίζεται; Θέμα  ακριβέστερης αποτύπωσης ή κάποιας αυθαιρεσίας;

Ο τίτλος κτήσης ποιας χρονολογίας είναι ;

Συνοδεύεται από κάποιο σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.