Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγω και καταθέτω τις αμοιβές στην τράπεζα, και ανεβάζω τα συμφωνητικά στο έργο του τεε.

Απλα τα εργα τα αφήνω σε ενδιάμεση υποβολή στην πλατφόρμα για διαφορους λόγους. πχ ίσως μελλοντικά

διορθωθεί και αντι για ρυθμισεις 4014 που έχει μεινει κολλημένο βάλει εργασια ρυθμισεις 4495 κοκ. Υπάρχει θέμα?

Επισης κατι ακόμα για το 500ρικο. Εστω εχω συμφωνημένη αμοιβή 1000ευρώ +φπα. Παίρνω 1000 στο χερι και παω και τα καταθέτω

με εντολή πληρωμής του ΤΕΕ. Είμαι οκ? Η πρέπει υποχρεωτικά να περάσει διατραπεζικά μεσω λογαριαμου του πελάτη. Νομίζω οτι ειναι οκ απ οσο 

μου ειχε πει ο λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι προφανώς καταθέτω +φπα. Αν είμαι εγώ υπάρχει πρόβλημα? δλδ πρέπει να στέλνω τον πελάτη? Αφού έχω συμφωνητικό,

υπογεγραμμένο και από τους 2,  απυ κομμένο την μέρα της είσπραξης, και καταθετήριο κατόπιν απο το σύστημα του ΤΕΕ.

Το λέω γτ ειναι πολύ σύνηθες, ή να τα δίνει ο πελάτης στο χέρι, ή να τα περνάει στον λογαριασμό και εγω μετά να τα τραβάω και να

τα καταθέτω με το χαρτί απο το σύστημα των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπου κάνω εγώ την κατάθεση στον λογαριασμό μου αντί για τον πελάτη, γράφω το όνομα του πελάτη σαν καταθέτης.... μερικές φορές ζητάνε Αρ. Ταυτ. αλλά "Δεν την έχω και δεν την θυμάμαι" μία φορά που επέμενε να του δώσω ΑΤ αλλιώς δεν έκανε την κατάθεση, του είπα τι συμβαίνει και με είπε να γράψω το όνομά μου και δίπλα "εκ μέρους του κ. Πελάτη". Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό....

Το άλλο που κάνεις (κατάθεση σε λογαριασμό και μετά εσύ ανάληψη και κατάθεση σε άλλο λογαριασμό) είναι επικίνδυνο, διότι υπάρχουν δύο παραστατικά που αποδεικνύουν ότι ο Χ πελάτης, σου έχει καταθέσει 2xΑ ποσό ενώ εσύ έχεις κόψει μία ΑΠΥ για Α ποσό. Οπότε ή θα τα μεταφέρει/καταθέτει ο πελάτης κατευθείαν στον λογαριασμό σου (μία και μόνη φορά) ή θα τα μεταφέρεις στο γκισέ από τον ένα λογαριασμό στον άλλο... Δηλαδή χωρίς ρευστό....

Προσωπικά επιλέγω την μεταφορά ή κατάθεση από τον πελάτη σε λογαριασμό μου.

 

Επαναλαμβάνω όμως πως έχει καταργηθεί η υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ με εντολή πληρωμής!!!!

υγ. Ο Μάρκος στο avatar παραπέμπει σε συνάδελφο μιας Α ηλικίας... Έτσι είναι?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινω αναποδα απο το υστερόγραφο. Οχι δεν ειμαι μεγάλης ηλικιας (29). Αλλωστε αν ήμουν καποιας ηλικιας δε θα το εψαχνα τόσο. Δε γνωρίζω προσωπικά κανεναν συνάδελφο καποιας ηλικιας (over 50-55) που να έχει ανεβασει μισο συμφωνητικό στο συστημα αμοιβών. Ασε που καποιοι δε κάνουν καν συμφωνητικά. 

Προχωρώ. Θεωρώ πιο ρισκο το να καταθετεις εσυ λεφτα με ονομα άλλου υπογραφοντας και ως καποιος αλλος...αν πεσεις σε τρελο και στραβωσει μετα η δουλεια σε παει γισ πλαστογραφια κλπ...Τωρα στο θεμα μου, συμφωνα με λογιστή, πρεπει να φαινεται οτι καπως η αμοιβη περασε απο τράπεζα και το εντυπο κατάθεσης του ΤΕΕ κανει δουλειά. Συνηθως αν δεν πληρωθω κασερι, ο πελατης μου κανει μεταφορά το ποσό στον λογαριασμο μου. Ε εγω μετα παω με το εντυπο  του τεε και κανω το ποσο του συμφωνητικού +φπα +τεε (πλακα κάνω) μεταφορα. Ουσιαστικα απ τον ιδιο λογαριασμο το τραβω και τα Ρίχνω. Πελάτη για αμοιβη τραπεζα με χαρτι τεε δεν εχω στείλει ποτέ. Ουτε να πω την αληθεια εχω δει σε τραπεζα ιδιώτη πλην μηχανικού να πληρωνει με τετοιο χαρτί. 

Οσο για το σύστημα το γνωρίζω οτι καταργήθηκε. Απλα οτι περναω απο κει ( αυθαιρετα, άδειες), και ανεβάζω και το συμφωνητικό ριχνω και την αμοιβή για λογους πληρότητας. Επειτα τπ παρατω σε ενδιαμεση για λογους ππυ αναφερα στο προηγουμενο μου μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

laxanos , αν κατάλαβα καλά . ο πελάτης σου μεταφέρει στο λογαριασμό σου αμοιβή 1000Ε.

Μετά πας εσύ και αυτά τα 1000 τα επανακαταθέτεις στο όνομά σου με το έντυπο του ΤΕΕ ?

Αν εννοείς αυτό κάνεις τεράστιο λάθος.

Διότι αν πάρεις ένα extrait του λογαρισμού σου θα φαίνεται ότι ο πελάτης σε πλήρωσε 2000Ε  : 1000 με μεταφορά και 1000 με το έντυπο ΤΕΕ.

Αν πέσεις στα δίχτυα ελέγχου , θα πρέπει να αποδείξεις ....ότι δεν είσαι ελέφαντας , αλλιώς την έκατσες !
Και πίστεψέ με , αυτό που για μας είναι προφανές δεν είναι και για την εφορία καθώς ο εφοριακός σε θεωρεί εκ προοιμίου απατεώνα.

Οταν σου κάνουν  μεταφορά χρημάτων μπορείς να τυπώσεις την μηνιαία κίνηση ( το extrait) όπου θα φανεί , η μπορείς να ζητήσεις από τον πελάτη να σου στείλει αντίγραφο του δικού του εντύπου συναλλαγής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Δε γνωρίζω προσωπικά κανεναν συνάδελφο καποιας ηλικιας (over 50-55) που να έχει ανεβασει μισο συμφωνητικό στο συστημα αμοιβών. Ασε που καποιοι δε κάνουν καν συμφωνητικά. 

Eγώ λεβέντη μου! Είμαι 56 ετών και πάντα κάνω συμφωνητικά (όπου πρέπει), τα οποία ανεβάζω, τόσο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, όσο και στην εφαρμογή του taxisnet. Θα χαρώ να με γνωρίσεις και προσωπικά, έτσι απλώς για να 'χεις να το λες!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

laxanos , αν κατάλαβα καλά . ο πελάτης σου μεταφέρει στο λογαριασμό σου αμοιβή 1000Ε.

Μετά πας εσύ και αυτά τα 1000 τα επανακαταθέτεις στο όνομά σου με το έντυπο του ΤΕΕ ?

Αν εννοείς αυτό κάνεις τεράστιο λάθος.

Διότι αν πάρεις ένα extrait του λογαρισμού σου θα φαίνεται ότι ο πελάτης σε πλήρωσε 2000Ε  : 1000 με μεταφορά και 1000 με το έντυπο ΤΕΕ.

Αν πέσεις στα δίχτυα ελέγχου , θα πρέπει να αποδείξεις ....ότι δεν είσαι ελέφαντας , αλλιώς την έκατσες !
Και πίστεψέ με , αυτό που για μας είναι προφανές δεν είναι και για την εφορία καθώς ο εφοριακός σε θεωρεί εκ προοιμίου απατεώνα.

Οταν σου κάνουν  μεταφορά χρημάτων μπορείς να τυπώσεις την μηνιαία κίνηση ( το extrait) όπου θα φανεί , η μπορείς να ζητήσεις από τον πελάτη να σου στείλει αντίγραφο του δικού του εντύπου συναλλαγής.

Ρε παιδιά αφού εγώ φαίνομαι ο καταθέτης εγώ και ο παραλήπτης στην δεύτερη συναλλαγή στο έντυπο του ΤΕΕ. Το ζήτημα είναι θεωρώ τυπικό στο να περάσει και η αμοιβή από το ΤΕΕ . Ενώ στην άλλη, αρχική κατάθεση, φαίνεται ο πελάτης καταθέτης και εγώ ο παραλήπτης. Τέσπα,

όσο ζω μαθαίνω, από δω και πέρα όσες αμοιβές πάνε δια μέσου τραπέζης εξαρχής δε θα τις καταθέτω και στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου σε αυτό που --εύλογα θεωρώ-- λες είναι η παρακάτω:


Στην πρώτη κατάθεση, ο καταθέτης "λειτουργεί" για λογαριασμό του ιδίου και ως πελάτης.
Στην δευτερη κατάθεση, ο καταθέτης "λειτουργεί" για λογαριασμό του πελάτη του.


Πρακτικά η δεύτερη κατάθεση δεν είναι απλή κατάθεση από εσένα σε εσένα, αλλά επειδή συνοδεύεται από την εντολή πληρωμής εσύ λειτουργείς ως καταθέτης για λογαριασμό του πελάτη σου. Δεν βάζεις απλά χρήματα από σενα στον εαυτό σου διότι υπάρχει από πίσω ένας κωδικός πληρωμής, αυτός της εντολής πληρωμής που συνδεεται μονοσήμαντα με έργο και εργοδότη/πελάτη.

Ίσως ο (και πάλι δεν συμφωνώ με αυτόν) τρόπος που θα μπορούσα να δω ως δικαιολογητικό της πράξης αυτής είναι να υπάρχει αιτιολογία ανάληψης πάνω στο παραστατικό από την πρώτη τράπεζα κάτι του τύπου "....η ανάληψη του ποσού αφορά κατάθεση που έγινε από τον τάδε την τάδε ημερ/νία και γίνεται προκειμένου να κατατεθούν για λογαριασμό του στην ΕΤΕ..." και η ανάλογη αιτιολογία κατά την κατάθεση π.χ. "...κατάθεση του ποσού που αφορά το έργο τάδε για λογαριασμό του τάδε" ... και όλα αυτά επισυναπτόμενα στο δικό μας αντίγραφο του παραστατικού τιμολόγησης μαζί με την εντολή πληρωμής,

ή (με αυτό θεωρώ ότι δεν θα υπήρχε θέμα) στο συμφωνητικό να υπάρχει κάποιος όρος π.χ. "Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ δύναται στον επαγγελματικό λογαριασμό του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ να καταθέτει το ποσό που έχει συμφωνηθεί είτε στο σύνολό του είτε τμηματικά και ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ αναλαμβάνει την υποχρέωση να εκτελέσει τις απαιτούμενες πληρωμές/καταθέσεις για λογαριασμό του ΕΡΓΟΔΟΤΗ" 

Ετσι κατά την γνώμη μου αποδεικνύουμε (ίσως) ότι δεν είμαστε ελέφαντας που λέει ο avgoust παραπάνω, αλλά ελεφαντάκι και μάλλον θα πείσουμε για το αθώο της προφανούς αστοχίας μας 

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω ύστερα από καλύτερη ανάγνωση του Post του laxanos χωρίς να αναιρώ τα παραπάνω ότι, αν κατάθεση στον επαγγελματικό της ΕΤΕ από τον πελάτη μέσω e-banking (αλλά όχι μέσω της εντολής πληρωμής), ή με μεταφορά από τον λογαριασμό του στον δικό σου της ΕΤΕ (αλλά πάλι όχι μέσω της εντολής πληρωμής), ή με κατάθεση στον γκισέ στον δικό σου της ΕΤΕ (αλλά και πάλι όχι μέσω της εντολής πληρωμής) και μετά εμείς, μόνο μέσω e-banking (όμως), τα περάσουμε μέσα από την διαδικασία των αμοιβών από τον ίδιο λογαριασμό που έγινε η κατάθεση, τότε θεωρώ ότι δεν έχουμε κανένα θέμα.

Και το αιτιολογώ (ότι δεν θα έχουμε κανένα θέμα)
Ωραία θα ήταν αν μας κατέθεταν στην ΕΤΕ 1.000€ (εκτός διαδικασίας εντολής πληρωμής) και εμείς μέσω ebanking από τον ίδιο λογαριασμό τα περνάγαμε μεσώ της διαδικασίας της αμοιβής και βρισκόμασταν με 2.000

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.