Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Αυθαίρετη κατεδάφιση κτίσματος


Recommended Posts

Το άρθρο 106 αναφέρεται σε αυθαίρετα κτίρια στα οποία είοχαν επιβληθεί πρόστιμα και μετά κατεδαφίστηκαν και τα υπάγεις πληρώνοντας παράβολο ώστε να μπορέσεις μετά να διαγράψεις τα πρόστιμα. Εσύ απ ότι λες έχεις κτίρια που κατασκευάστηκαν με οικοδομική άδεια. Έχεις αυθαίρετες εργασίες κατεδάφισης που μπορείς να υπολογίσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό (κατηγορία 4 λόγω παλαιότητας 2000-2009).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Ναι, μπορώ να κάνω αναλυτικό, αφού έχω και όλα τα σχέδια της αδείας.

Αρα ανάλογα με το σύνολο, θα έχω 1 ή 2 κλπ επιπλέον παραβάσεις και τίποτα στα λοιπά κουτάκια..

Σωστά ?

Σας ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έγινε μεταβίβαση σε ακίνητο με δήλωση του 4178 με πληρωμή του 30% του προστίμου σε κατάστημα με 3 αυθαίρετα πατάρια και στη συνέχεια οι νέοι ιδιοκτήτες κάνουν μεταφορά της δήλωσης στον 4495 προκειμένου να μειωθεί το πρόστιμο και κατεδαφίζουν τα ένα από τα τρία πατάρια το οποίο δεν τους χρησιμευεί πλέον. Μπορώ να αφαιρέσω κι εγώ το αυθαίρετο αυτό πατάρι από τη δήλωση του ν.4495 προκειμένου να μειωθεί κι άλλο το προστιμό και να κάνουν οι νέοι ιδιοκτήτες τροποποίηση των Ε9 για να τους έρχεται λιγότερο ΕΝΦΙΑ ή προκύπτει θέμα από τη στιγμή που το πατάρι κατεδαφίστηκε χωρίς την έκδοση άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να εισάγεις ΟΛΑ τα δικαιολογητικά και να  πληρώσεις  το 30% του πρόστιμου σύμφωνα με το άρθρο 107 παρ 5β  του Ν 4495/18 

Όσο για την αυθαίρετη κατεδάφιση αντί της προβλεπόμενης "έκδοσης έγκρισης αποπεράτωσης ή κατεδάφισης" του ιδίου άρθρου 

μάλλον πρέπει να σου επιβληθεί και άλλο πρόστιμο 500€ κατ΄ αντιστοιχία  με τα του άρθρο 94 και ίσως και να πληρώσεις και Ε.Δ

τρέλα!

το edit αφορά το 30% ενώ αρχικά έλεγα για ΟΛΟ

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεταβίβαση είχε γίνει την εποχή του 4178 με πληρωμένο το 30% του προστίμου και η ρύθμιση είχε γίνει από εμένα. Εγώ ως μηχανικός της νέας δήλωσης έκανα νέα αυτοψία και διαπίστωσα ότι το ένα από τα τρία πατάρια απουσιάζει. Δεν θα έπρεπε να προσαρμόσω κι εγώ τη δήλωσή μου με βάση την σημερινή υπάρχουσα κατάσταση? Το γεγονός ότι το πατάρι κατεδαφίστηκε παράνομα (κι αυτό ενδεχομένως να έχει και 500€ πρόστιμο) είναι κάτι που αφορά τον διαχειριστή μηχανικό της δήλωσης ή είναι άπλα μία παρατυπία που μπορεί να βαρύνει μελλοντικά τον ιδιοκτήτη? Ο μηχανικός της δήλωσης δεν πρέπει απλά να αποτυπώσει αυτά που βλέπει σήμερα? Είναι ο ίδιος υπεύθυνος να κινήσει διαδικασίες ώστε να επιβληθεί το πρόστιμο των 500€ της κατεδάφισης ή να μην τροποποιήσει τη δήλωση σε περίπτωση που αυτό δεν επιβληθεί? Ή από τη στιγμή που δεν έχει ο ίδιος ευθύνη για αυτά που έγιναν μετά την βεβαίωσή του απλά αποτυπώνει τη σημερινή κατάσταση με όσες αλλαγές έχουν γίνει (δύο αντί για τρία πατάρια, αλλαγές σε εσωτερικές διαρρυθμίσεις κττλ) και ξεμπερδεύει και είναι χαρούμενος και ο ιδιοκτήτης που ξεφορτώθηκε από πάνω του το επιπλέον πρόστιμο και τους φόρους που θα του έφερνε το τρίτο πατάρι?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να καταλάβω. Η δήλωση υπαγωγής είχε γίνει από άλλο μηχανικό αρχικά και μετά από την μεταβίβαση έγινε αλλαγή διαχειριστή της δήλωσης και την πήρες εσύ;

Δεν μπορείς να προσθέτεις και να διαγράφεις αυθαιρεσίες από μια δήλωση για πάντα ανάλογα με το πως σε βολεύει κάθε φορά. Ίσως υπάρχει μια σχετική ανοχή μέχρι την οριστικοποίηση μιας δήλωσης που μπορεί να δικαιολογηθεί με τη διενέργεια λεπτομερέστερων αυτοψιών κλπ, κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει όταν α)η αυθαιρεσία είναι καταγεγραμμένη πχ από ΥΔΟΜ και β)όταν με βάση μια δήλωση έχει συνταχθεί συμβόλαιο.

Στην περίπτωσή σου έγινε συμβόλαιο που βασίστηκε σε μια βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες και περιέγραφε τη δεδομένη χρονική στιγμή 3 πατάρια! Τώρα ξαφνικά το 1 πατάρι εξαφανίστηκε! Οπότε αρχικά ρωτώ, σε ποιά φάση έγινες εσύ διαχειριστής της δήλωσης; Αν έγινες αφού το πατάρι είχε γκρεμιστεί κακώς το αποδέχτηκες, αν έγινες μετά έπρεπε να συμβουλεύσεις τους πελάτες σου να μην το γκρεμίσουν έτσι απλά αλλά να ακολουθήσουν τις νόμιμες διδικασίες οι οποίες προύποθέτουν την έκδοση έγκρισης κατεδάφισης. Ευθύνε φέρετε και οι 2. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις και θα σου γλίτωνε κάποιο πρόστιμο, είναι να μετατρέψεις τ ΦΚ του ενός παταριού από "ρύθμιση" σε "προς έκδοση άδειας" και αυτό θα σου γλίτωνε κάποιο πρόστιμο. Σε καμία περίπτωση όμως να το εξαφανίσεις από τη δήλωση γιατί αυτό θα δημιουργούσε αναντιστοιχία μεταξύ υπαγωγής και συμβολαίου. Σήμερα έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, αυτό που θα μπορούσες να κάνεις σε συνεννόηση με την ΥΔΟΜ της περιοχής σου είναι η εκ των υστέρων έγκριση κατεδάφισης για το πατάρι με την καταβολή πιθανόν κάποιου προστίμου για την αυθαίρετη κατεδάφιση όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να διορθώσω ένα λάθος δικό μου στο προηγούμενο post, όπου λόγω βιασύνης αντί να γράψω "σαν μηχανικός της νέας δήλωσης" έγραψα "σαν νέος μηχανικός της δήλωσης" (το διόρθωσα). Η βεβαίωση του 4178 δόθηκε από εμένα. Έπειτα μεσολάβησαν μερικά χρόνια όπου τα υπόλοιπα πρόστιμα έμειναν απλήρωτα εν αναμονή του νέου φθηνότερου νόμου και ταυτόχρονα απομακρύνθηκε το 1 πατάρι. Έρχομαι τώρα εγώ φέτος και κάνω νέα αυτοψία όπου διαπιστώνω την υπάρχουσα κατάσταση. Αν λοιπόν στη νέα δήλωση μπει η σημερινή ημερομηνία αυτοψίας, σβηστεί το φύλλο καταγραφής με το ένα πατάρι με τον αντίστοιχο επαναϋπολογισμό του προστίμου και αναφερθεί στα σχόλια της νέας τεχνικής έκθεσης ότι το πατάρι κατεδαφίστηκε, έστω και με αυτό τον τρόπο, το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί φέρει ευθύνες ο μηχανικός από τη στιγμή που αποτυπώνει αυτό ακριβώς που βλέπει. Αν σε μελλοντικό έλεγχο ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα και του ζητηθούν τα ρέστα που γκρέμισε το πατάρι με μη νόμιμο τρόπο αυτό δεν αφορά τον μηχανικό αλλά τον ίδιο τον ιδιοκτήτη που προχώρησε σε αυτή την ενέργεια. Ο μηχανικός δεν κρύβει τίποτα, ίσα ίσα ενημερώνει τη δήλωση με βάση τη σημερινή κατάσταση και αναφέρει και στην τεχνική έκθεση ότι το πατάρι γκρεμίστηκε, δεν το περνάει δηλαδή στα μουλωχτά. Σαφώς και οφείλει ο μηχανικός να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη για τη νόμιμη οδό, έστω και εκ των υστέρων, αλλά αν ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει το ρίσκο γιατί να του φέρει ο μηχανικός αντίρρηση? Τι μπορεί να "στραβώσει" για το μηχανικό? Προκύπτει από κάπου υποχρέωση του μηχανικού να διατηρήσει στη δήλωση κατεδαφισμένες αυθαίρετες κατασκευές που υπήρχαν πριν γίνει συμβολαιογραφική πράξη αν αυτές δεν κατεδαφίστηκαν νόμιμα?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα λόγο στο πως θα κάνουμε σωστά τη δουλειά μας άσχετα αν τον συμφέρει η όχι. Εμείς του λέμε πως είναι ο νόμιμος τρόπος, αν δεν του αρέσει μπορεί να κάνει ότι άλλο θέλει αλλά χωρίς τη δική μας εμπλοκή. Αν το πατάρι είχε γίνει κάποτε αλλά στο μεταξύ γκρεμίστηκε και δεν φάνηκε ποτέ και πουθενά προφανώς δεν έχεις καμία υποχρέωση να δηλώσεις κάτι που δεν είδες. Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα έχεις μια αυθαίρετη κατεδάφιση που απλά "αναφέρεις" αλλά δεν δηλώνεις πουθενά με βάση το δικό σου σκεπτικό. Ίσως σε μπερδεύει το γεγονός ότι μιλάμε για μια κατεδάφιση η οποία εντάξει συμφωνούμε ότι δεν προκαλεί καμία φοβερή επιβάρυνση αλλά δεν παύει να είναι αυθαίρετη εργασία. Σε ρωτάω, λοιπόν αν κατ' αντιστοιχία στην περίπτωσή σου είχες αντί για την κατεδάφιση την κατασκευή ενός νέου παταριού μετά το συμβόλαιο και σαφώς μετά το 2011. Θα το συμπεριλάμβανες με την ίδια ευκολία στη δήλωση του 4495; 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι. Σε αυτό υπάρχη σαφής αναφορά ότι απαγορεύεται, αφού θα αφορούσε αυθαίρετη κατασκευή μετά το 2011 και επιπλέον θα επηρέαζε δόμηση - κάλυψη - ύψος.

Οπότε γνώμη σου να μείνουν τα φύλλα καταγραφής ως έχουν και να μην γλιτώσει ο ιδιοκτήτης το επιπλέον πρόστιμο που προκύπτει από το πατάρι - φάντασμα. Ακόμα κι αν γίνει έτσι εγώ δεν οφείλω να αναφέρω στη τεχνική έκθεση του 4495 ότι το πατάρι έχει γκρεμιστεί και να ενημερώσω και το σχέδιο κάτοψης? Ή είναι καλύτερα να αφήσω το σχέδιο που χρησιμοποιήθηκε στο συμβόλαιο ως έχει? Επίσης στο τελευταίο Ε9 που πρέπει να υποβάλλω στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ το πατάρι δεν θα αναφέρεται, καθώς ο ιδιοκτήτης είναι σίγουρο ότι θα το τροποποιήσει με το λογιστή του, αν δεν το έχει κάνει ήδη, για να μην πληρώνει ΕΝΦΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.