Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Αυθαίρετη κατεδάφιση κτίσματος


Recommended Posts

Με την διαφορά πως στον Ν4495 δεν το προβλέπει η ίδια διάταξη αφού προϋποθέτει να έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική αρχή και δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση για την κατεδάφισή τους

 

Επίσης από που προβλέπεται πως πρέπει να εκδώσω ΟΑ για κατεδάφιση για κάτι που κατεδαφίστηκε μόνο του....  

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την διαφορά πως στον Ν4495 δεν το προβλέπει η ίδια διάταξη αφού προϋποθέτει να έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική αρχή και δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση για την κατεδάφισή τους

 

Επίσης από που προβλέπεται πως πρέπει να εκδώσω ΟΑ για κατεδάφιση για κάτι που κατεδαφίστηκε μόνο του....  

Ακριβός τις ιδιες απορίες εχω και γω. ΟΑ κατεδαφισης δεν μπορω να εκδόσω γιατι δεν εχω κτισμα & φωτογραφιες, οποτε  τη δεδομενη στιγμη και αφου δεν εχει διευκρινιστει το θεμα σκεφτομαι να παω την κατεδαφιση με αναλυτικο προυπολογισμο και να ξεμπερδευω..

Link to comment
Share on other sites

Αποτυπώνω την πραγματικότητα εννοείται αυτο. Βεβαίωση οτι δεν εχει αυθαίρετα θα έδινες κανονικα δηλαδη;;

εννοειται , δεν το συζητω ! Νομιμοτατα και ωραια φυσικα ! Το αντιθετο ειναι μαζοχιστικότατο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση. 

Έχω να κάνω μια τακτοποίηση για κτίσμα κατοικίας χωρίς άδεια προ τις 31/12/1982. Στην αεροφωτογραφία της ΓΥΣ που έχω, φαίνεται και ένα άλλο κτίσμα σε επαφή με το υφιστάμενο που πρόκειται να τακτοποιηθεί το οποίο έχει κατεδαφιστεί περίπου εκείνη την περίοδο χωρίς άδεια επίσης. Στο 4178 είχα την επιλογή να δηλώσω αυθαίρετη κατεδάφιση προ τις 28/7/2011 ενώ στο 4495 αναφέρει "κατεδαφισμένα άρθρο 106 παρ. 4" το οποίο αναφέρει "Αυθαίρετες κατασκευές πριν από τις 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί από τους ιδιοκτήτες και για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική αρχή και δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση για την κατεδάφισή τους, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ. Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφιση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος". Η δική μου περίπτωση δεν έχει κάποια τέτοιου είδους απόφαση ή πρόστιμο. Μπορώ να το δηλώσω με αναλυτικό προϋπολογισμό; (υπάρχει χάρτης αποτύπωσης του οικισμού το έτος 1963 στον οποία αποτυπώνεται το συγκεκριμένο κτίσμα που κατεδαφίστηκε. Βέβαια δεν μπορώ να έχω πλήρη και ακριβή γνώση όλων των στοιχείων που απαιτούνται για τον αναλυτικό, πχ ύψος κατασκευής, υλικά κατασκευής κλπ και συνεπώς ο αναλυτικός θα είναι κάπως "θεωρητικός"). 
Συνεπώς, έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω αν και πώς μπορώ να το δηλώσω και θα ήθελα τη συνδρομή σας προκειμένου να αποφασίσω για το τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

χριστίνα127:

"Αυθαίρετες κατασκευές πριν από τις 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί από τους ιδιοκτήτες και για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική αρχή και δεν έχει εκδοθεί αμετάκλητη δικαστική απόφαση για την κατεδάφισή τους, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ. Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφιση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων βεβαιωθέντων προστίμων, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος"

 

Και,  γιατι να μην θεωρησουμε οτι η διαδικασια αφορα  μονον

 αυτα που ανηκουν στην παραπανω ομαδα,  και   εφόσον εχουν  "σωρευτικα" ολες τις προυποθεσεις,

όπως αναλυτικα τις αναφερει το αρθρο???

 

 

Εαν ηθελε να περιλαμβανονται και τα  κατεδαφισμενα   εκ φυσικων ή αλλων  λογων  που δεν εχουν προστιμα κλπ.

τοτε θα οριζε  και αυτο.

 

Δεν το γραφει

αρα δεν τα περιλαμβανει

 

[γνωμη μου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM,

δηλαδή θεωρείς ότι θα πρέπει να μην το λάβω υπόψη μου; Συμφωνώ ότι εφόσον δεν το γράφει άρα δεν το περιλαμβάνει. Όμως, υπάρχουν διαδικασίες οι οποίες "διορθώνουν" τέτοιες αυθαιρεσίες συνεπώς θα πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύψω αυτό το κενό που υπάρχει στο νόμο -γιατί για κενό πρόκειται- εφόσον μπαίνω στη διαδικασία. Έχω μιλήσει με Υ.ΔΟΜ. (στη Φλώρινα, οι συνάδελφοι είναι πολύ καλοί γνώστες της νομοθεσίας και τους εμπιστεύομαι) και μου είπαν ότι αν αποδεδειγμένα κατεδαφίστηκε πριν το 1981 δε χρειάζεται να το δηλώσω καθόλου. Επίσης απευθύνθηκα και στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι θα πρέπει να βγει διευκρινιστική για αυτό το θέμα. Πότε όμως;; Ο πελάτης μου περιμένει. Ο αναλυτικός είναι μια λύση για να είμαι καλυμμένη εφόσον δεν μπορώ να αποδείξω ότι η κατεδάφιση έγινε πριν το '81 όμως θα είναι αναλυτικός - "φάντασμα". Η λογική μου είναι ότι εφόσον στο 4178 τέτοια παράβαση χρεωνόταν με 500€ (όσο και μια παράβαση με τον αναλυτικό), ίσως θα ήταν σωστό να κάνω τον αναλυτικό χρεώνοντας τα αντίστοιχα στο 4495 και φυσικά περιγράφοντας ότι δεν υπήρχε άλλος τρόπος να τακτοποιηθεί το θέμα. Τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

τρεις ειναι οι προτενομενες λυσεις...

οι εξης  δυο...

δλδ μια ....

 

[πιθανον  καμμια..]

 

Εχουν δικηο στην Φλωρινα..

ολοι ψαχνομαστε για διευκρινιστικες.

Περιμενουμε και τροποποιηση του 4495

Η Βουλη κλεινει σε 3 μερες..

 

αρα  "μετα τις γιορτες..."

 

αλλως, κανεις την λυση του "φαντασματος"...εχει προταθει απο συναδελφο που ηθελε να ξεμπερδευει...

 

υγ

οπως λεγαμε  τοτε "αμην" και "αντιο"... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Πως πιστεύετε ότι πρέπει να υπολογιστεί το πρόστιμο κατεδάφισης χωρίς έκδοση άδειας νόμιμης αποθήκης? Σκέφτομαι, αφού δεν υπάρχει έκθεση αυτοψίας και δεν έχουν καταλογιστεί πρόστιμα να το υπολογίσω την αυθαίρετη κατεδάφιση με αναλυτικό. Συμφωνείτε? Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω αναλυτικό πιστεύετε ότι είναι σωστό να το συμψηφίσω με άλλες παραβάσεις αναλυτικού που αφορούν άλλο κτίριο εντός του οικοπέδου ή είναι προτιμότερο να θεωρήσω από μόνη της την αυθαίρετη κατεδάφιση ως μία λοιπή παράβαση?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον αναλυτικό και δεν βρίσκω γιατί να μήν μπορείς να υπολογίσεις όλες τις παραβάσεις αναλυτικού συνολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε συνέχεια των προηγουμένων, θα ήθελα την άποψη σας, για ανάλογη περίπτωση.

Με οικοδομική άδεια του 1968, κτίσθηκαν 10 κτήρια (μικρά, ισόγεια)

Κατά την περίοδο 2000 -2009, κατεδαφίσθηκαν τα 7, έμειναν τα 3.

Η κατεδάφιση έγινε χωρίς οικοδομική άδεια.

Σήμερα για την βεβαίωση στον 4495, σε τι κατηγορία ανήκει η αυθαιρεσία ?

Έχετε καμία ανάλογη εμπειρία στο θέμα ?

Θα απαιτηθεί αργότερα έκδοση αδείας κατεδάφισης? και με τι φωτογραφίες?  Ανήκει στα "κατεδαφισμένα άρθρο 106 παρ. 4" 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.