Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

35 λεπτά πριν, Elounda said:

+1 Αυτό λέεω και εγώ .Είναι ομως κάποιες που μας τα γυρίζουν πίσω γιατί δηθεν δεν τα μεταγράφει η υποθυκοφυλακας.Εχω ραντεβού με την υποθυκοφύλακα για να το λήξω μια και καλή αυτό το θέμα

Θα εφαρμοστεί ο νόμος, όπως σωστά έχουμε επισημάνει. Ο νόμος λοιπόν απαιτεί από τον υπογράφοντα μηχανικό του τοπογραφικού διαγράμματος να δηλώσει υπεύθυνα ότι το εμφαινόμενο γήπεδο στο τοπογραφικό διάγραμμα δεν εμπίπτει στις προστατευτικές διατάξεις της δασικής νομοθεσίας. Δεν αναφέρει πουθενά ότι ο μηχανικός θα πρέπει να αναγράφει και τα αρχικά γράμματα των χαρακτηρισμών της έκτασης τα οποία συνδέονται με την κωδικοποίηση των δασικών/μη δασικών πολύγωνων των δασικών χαρτών. Εδώ δεν έχει γυρίσει ποτέ καμία πίσω κανένα τοπογραφικό συναδέλφου, όταν αυτό περιλαμβάνει την υπεύθυνη δήλωση. Η συμβολαιογράφος κάνει κατάχρηση ιδιότητας και κάποιος εκεί πρέπει να την επαναφέρει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα, γιατί ξέρω και αρκετούς μηχανικούς που δεν το έχουν κατανοήσει ακόμα.

Βγαίνει αρχικά ο αναρτημένος δασικός χάρτης. Εκεί υπάρχει η πληροφορία του χαρακτήρα της έκτασης, π.χ. ΧΧ, ΔΔ, ΔΑ κτλ.

Βάσει του αναρτημένου χάρτη, γίνονται οι αντιρρήσεις. 

Μόλις λήξει η προθεσμία υποβολής αντιρρήσεων, αναρτάται ο κυρωμένος δασικός χάρτης και ο αναρτημένος ΠΑΥΕΙ να ισχύει (άσχετα που είναι διαθέσιμος διαδικτυακά).

Ο κυρωμένος δασικός χάρτης δεν περιέχει πληροφορία με τον χαρακτηρισμός της έκτασης.

Όπως θα δείτε και στο υπόμνημα, οι εκτάσεις έχουν μονάχα 2 κατηγορίες: αυτές που υπάγονται στη δασική νομοθεσία (με πράσινο χρώμα) και αυτές που δεν υπάγονται (με κίτρινο χρώμα). 

Δεν μας ενδιαφέρει ο χαρακτήρας (δεν τον ξέρουμε άλλωστε), παρά μόνο το αν υπάγεται ή όχι.

Και υπάρχουν οι εκτάσεις που δεν έχουν "χρώμα". Αυτές είναι οι εκτάσεις εντός σχεδίου/οικισμού όπου εξαιρούνται φυσικά των δασικών χαρτών και οι εκτάσεις για τις οποίες έχει γίνει αντίρρηση και δεν έχει εξεταστεί ακόμα (οπότε και δεν ξέρουμε τον χαρακτήρα τους).

Εδώ γίνεται η παρανόηση από μηχανικούς να βλέπουν την έκταση τους χωρίς χρώμα (που σημαίνει ότι δεν έχει εξεταστεί η αντίρρηση και επομένως δεν μπορείς ακόμα να πεις αν υπάγεται ή όχι στη δασική νομοθεσία - και άρα δεν μπορεί ακόμα να μεταβιβαστεί) και να νομίζουν πως πλέον δεν είναι δασική!

Μπερδεύουν το ότι στον αναρτημένο δασικό χάρτη οι αγροτικές εκτάσεις ήταν χωρίς χρώμα, ενώ στον κυρωμένο δασικό χάρτη είναι οι εκτάσεις για τις οποίες το αν υπάγονται ή όχι στη δασική νομοθεσία είναι υπό εξέταση. Στο κυρωμένο δασικό χάρτη μεταβιβάζονται ΜΟΝΟ οι εκτάσεις με το κίτρινο χρώμα (και φυσικά τα εντός σχεδίου που δεν έχουν εξ 'ορισμού χαρακτήρα).

Επομένως ΔΕΝ μπορείς να βάλεις τι χαρακτήρα έχει η έκταση που θες αν υπάρχει κυρωμένος δασικός χάρτης, καθώς ούτε παρέχεται αυτή η πληροφορία από τον κυρωμένο και ούτε σε αφορά.

Προφανώς η συμβολαιογράφος συνήθισε από τον αναρτημένο δασικό χάρτη που έβλεπε σωστά να αναγράφεται ο δασικός χαρακτήρας, νομίζοντας πως ο κυρωμένος δασικός χάρτης είναι το ίδιο πράγμα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, toposa said:

Ο κυρωμένος δασικός χάρτης δεν περιέχει πληροφορία με τον χαρακτηρισμός της έκτασης.

Με όλο το σεβασμό συνάδελφε νομίζω σε αυτό κάνεις λάθος..... ο χαρακτηρισμός της έκτασης στον Κυρωμένο Δασικό Χάρτη υπάρχει όταν κλικάρεις / τσιμπήσεις ένα σημείο... (επίσης υπάρχει κ στα properties από τα .shp αρχεία που κατεβάζουμε)...

.thumb.gif.2f4e0e45798fa966a5c98b7f8442e9a3.gif

πέραν αυτού συμφωνώ κ εγώ ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος.... η αναφορά του χαρακτηρισμού δεν απαιτείται... τώρα εάν κάποιος θέλει να τον γράψει αυτό είναι άλλο θέμα και προσωπική επιλογή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, lou said:

Με όλο το σεβασμό συνάδελφε νομίζω σε αυτό κάνεις λάθος..... ο χαρακτηρισμός της έκτασης στον Κυρωμένο Δασικό Χάρτη υπάρχει όταν κλικάρεις / τσιμπήσεις ένα σημείο... (επίσης υπάρχει κ στα properties από τα .shp αρχεία που κατεβάζουμε)...

.thumb.gif.2f4e0e45798fa966a5c98b7f8442e9a3.gif

πέραν αυτού συμφωνώ κ εγώ ότι ο νόμος είναι ξεκάθαρος.... η αναφορά του χαρακτηρισμού δεν απαιτείται... τώρα εάν κάποιος θέλει να τον γράψει αυτό είναι άλλο θέμα και προσωπική επιλογή...

Έχεις δίκιο με τον χαρακτηρισμό, λάθος μου. Φαίνεται και στον κυρωμένο. 

Σκέψου πως συνήθισα να βλέπω μόνο το χρώμα (υπάγεται/δεν υπάγεται) και δεν θυμόμουν καν ότι υπάρχει και ο χαρακτηρισμός....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα μου επιτρέψουν οι συνάδελφοι να τους συγχαρώ για τον πολύ εποικοδομητικό διάλογο που βοηθάει πολλούς που δεν ασχολούνται αποκλειστικά με τοπογραφικά και δασικά να κατανοήσουν το θέμα. Συνεχίστε έτσι. Μπράβο σας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό να προσθέσω, ότι και στα εντός οικισμού τμήματα, τα οποία περικλείονται από μαύρη γραμμή, εξακολουθεί και υπάρχει κενό νόμου, σε ότι αφορά τον χαρακτηρισμό περί δασικής η μη έκτασης.

Υπάρχουν οικισμοί που στο δασικό χάρτη περικλείονται με κύκλο ακτίνας 800μ. Από ότι έχω καταλάβει, εκεί ο μηχανικός δεν καλύπτεται από τον κυρωμένο δασικό χάρτη και θα πρέπει να κάνει αίτηση στη διεύθυνση δασών για το χαρακτήρα του τμήματος που τον αφορά. Χαρακτηριστικό του παραπάνω είναι ότι, στους οικισμούς αυτούς κατά την ανάρτηση των κτηματολογικών στοιχείων, εμφαίνονται δασικά πολύγωνα μέσα στους οικισμούς και οι πολίτες καλούνται να υποβάλλουν αντιρρήσεις. Το απόλυτο χάος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Στην περιοχή μου έχουν βάλει λάθος σε αρκετά σημεία τα όρια οικισμού. Μου έτυχε περίπτωση που στον δασικό μεγάλωσαν το όριο του οικισμού με αποτέλεσμα ολόκληρη έκταση που είναι εκτός οικισμού, να μην έχει χαρακτηρισμό.

Μιλώντας με το δασαρχείο, μου είπαν (όπως ανέφερες) να κάνω αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού (με την παλιά διαδικασία), ενώ έχουμε ήδη κυρωμένο χάρτη! Κάναμε την αίτηση και φυσικά ένα χρόνο μετά δεν έχει ανατεθεί ακόμα σε υπάλληλο. Είναι σίγουρα 100% αγροτικό, αλλά εφόσον δεν το αναφέρει ο δασικός χάρτης, δεν μπορώ να το γράψω από μόνος μου. Και έχει κολλήσει εκεί η μεταβίβαση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί αρχιτέκτονας μηχανικός να υπογράψει δήλωση περί δασικών εκτάσεων πάνω σε απόσπασμα από την θέαση του ελληνικού κτηματολογίου ώστε να χρησιμοποιηθεί σε μεταβίβαση αγροτεμαχίου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Betty_
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν μπορεί:

ΝΟΜΟΣ 3889/2010

Άρθρο 20

5. Στις εν ζωή δικαιοπραξίες, εξαιρουμένων των δηλώσεων αποδοχής κληρονομίας, που συντάσσουν οι συμβολαιογράφοι, που αφορούν στις δασικές εν γένει εκτάσεις που περιλαμβάνονται στον κυρωμένο δασικό χάρτη, υποχρεούνται να επισυνάπτουν τα πιστοποιητικά της προηγουμένης παραγράφου και να μνημονεύουν το περιεχόμενό τους.

Για περιοχές που δεν περιλαμβάνονται στον δασικό χάρτη επειδή δεν αποτελούν δασικές εν γένει εκτάσεις της παρ. 1 του άρθρου 13, το πιστοποιητικό της προηγούμενης παραγράφου αντικαθίσταται από υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (A’ 75) επί του τοπογραφικού διαγράμματος, που συνοδεύει τη σχετική πράξη του συμβολαιογράφου ή, αν δεν υφίσταται υποχρέωση εκπόνησης τοπογραφικού διαγράμματος, επί αποσπάσματος του δασικού χάρτη όπου απεικονίζεται το ακίνητο στο οποίο αφορά η συμβολαιογραφική πράξη και όπου εμφαίνονται οι συντεταγμένες των κορυφών του ακινήτου, με την οποία δηλώνεται υπευθύνως από τον αρμόδιο μηχανικό ότι το συγκεκριμένο ακίνητο δεν εμπίπτει στις προστατευτικές διατάξεις της δασικής νομοθεσίας.

Η συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση πρέπει να μνημονεύεται στις δικαιοπραξίες εν ζωή που συντάσσονται από τους συμβολαιογράφους.

Δεν επιτρέπεται η εγγραφή ή η μεταγραφή των παραπάνω δικαιοπραξιών εν ζωή, εξαιρουμένων των δηλώσεων αποδοχής κληρονομίας, στα οικεία υποθηκοφυλακεία και κτηματολογικά γραφεία, αν δεν έχουν τηρηθεί οι υποχρεώσεις των ανωτέρω παραγράφων.

Όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 213 ΝΟΜΟΣ 5037/2023 με ισχύ την 29/3/2023

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.