Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Στη διασταύρωση με τα τ.μ. λέτε να παίξει χωρίς απόκλιση; Δηλαδή δύο περιπτώσεις μετράω εγώ 76.1 και 98.4 και αυτοί δηλώνουν 77 και 100 αντίστοιχα.. Να τους βάλω για διορθωτική ή θα υπάρχει ανοχή; Στο κάτω κάτω σε παλιά σπίτια που δεν υπάρχει κάτοψη με πόση ακρίβεια μπορούμε να μετρήσουμε και εμείς; Μπορεί να είναι σωστά τα δικά τους δηλαδή και όχι αυτά που μετράω εγώ..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση, θα υπάρχει πρόβλημα αν άλλος επιθεωρητής κάνει το ΠΕΑ για την πώληση και άλλος κάνει τον φάκελο για το Εξοικονομώ;

 

Θα μπορεί ο δεύτερος να χρησιμοποιήσει για το Εξοικονομώ το ΠΕΑ που έχει βγάλει ο πρώτος;

 

Ναι, θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ΠΕΑ.

Ωστόσο, το 1ο ΠΕΑ θα πρέπει να ενταχθεί στο πρόγραμμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να φαίνεται πληρωμένο μέσω τραπέζης.

Link to comment
Share on other sites

Στη διασταύρωση με τα τ.μ. λέτε να παίξει χωρίς απόκλιση; Δηλαδή δύο περιπτώσεις μετράω εγώ 76.1 και 98.4 και αυτοί δηλώνουν 77 και 100 αντίστοιχα.. Να τους βάλω για διορθωτική ή θα υπάρχει ανοχή; Στο κάτω κάτω σε παλιά σπίτια που δεν υπάρχει κάτοψη με πόση ακρίβεια μπορούμε να μετρήσουμε και εμείς; Μπορεί να είναι σωστά τα δικά τους δηλαδή και όχι αυτά που μετράω εγώ..

 

Προσωπικά, στις μικρές αποκλίσεις, βάζω τα τ.μ. του συμβολαίου/κτηματολογίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία.. Σε ΜΕΑ πριν ένα χρόνο περίπου είχα καταλήξει σε 2-3 εταιρείες γνωστές στο χώρο με πιστοποίηση..

Οι τιμές στα ύψη και ακόμα και αυτές δεν έδιναν πιστοποίηση για ανεμοπερατότητα με αποτέλεσμα πηγαίνοντας βάση πινάκων για ξύλινα κουφώματα να μην έχεις σημαντική εξοικονόμηση (ή να είναι δύσκολο να επιτευχθεί το Β σε ΜΕΑ). Βέβαια ίσως να έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα..

Από την άλλη ένας ξυλουργός αν ψαχτεί για όλους τους παράγοντες που έχει η σχέση της ΤΟΤΕΕ που δίνει το συντελεστή του κουφώματος και εκδόσει πιστοποιητικό δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Δύσκολο πάντως ξυλουργός να κάνει τέτοια δουλειά και οι αλουμινάδες τα βγάζουν από έτοιμα προγράμματα. Επίσης από μαραγκό το θεωρώ αδύνατο να πάρεις πιστοποίηση ανεμοπερατότητας

 

Ακριβώς η ίδια εμπειρία πριν λίγα χρόνια, 2-3 μεγάλες εταιρείες-εισαγωγείς γενικά οι οποίες μέσα σε όλα εισάγουν φιξ και αυτά, εισαγόμενα συνήθως απο Γερμανία. ΑΚΡΙΒΑ, πάνω από τα επιδοτούμενα όρια για το προηγούμενο εξοικονομώ και με τις πιστοποιήσεις πάντα κάτι παίζει.

 

Από ιδιώτη μάστορα/μαραγκό όσο κι αν τους εμπιστεύομαι για άλλες δουλειές, δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να ζητήσω ούτε υπογρα΄φες ούτε υπολογισμούς, ιδιαίτερα για επιδοτούμενα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να το υπολογισω το ξυλινο ως προς το U αναλυτικα και το υπογραφω. Θα αρκει να παρει την ευθυνη ο μηχανικος;

CE στο ξυλο;

Κλαση αεροστεγανοτητας δεν υπολογιζεται απο ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για κατοικία που έχει ο πατέρας στην πλήρη κυριότητα του και την παραχωρεί δωρεάν στο παιδί του (στο Ε1 του παιδιού φαίνεται ως κύρια κατοικία) μπορεί να κάνει αίτηση ο πατέρας που μένει σε άλλη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις συνάδελφε, αλλά το το ζήτημα δεν είναι να μπορείς να το υπολογίσεις εσύ (ο μηχανικός) για να το βάλεις σε ένα ΠΕΑ. Αυτό γίνεται κάλλιστα. Το ζήτημα είναι να έχει ο προμηθευτής του πιστοποιήσεις από κάποιον οργανισμό για το συγκεκριμένο κούφωμα.. Εμείς είμαστε επιθεωρητές/μελετητές, δεν είμαστε έμποροι ούτε πιστοποιητές προιόντων. Ελέγχουμε πιστοποιητικά υλικών που εκδίδουν άλλοι δηλαδή.  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για κατοικία που έχει ο πατέρας στην πλήρη κυριότητα του και την παραχωρεί δωρεάν στο παιδί του (στο Ε1 του παιδιού φαίνεται ως κύρια κατοικία) μπορεί να κάνει αίτηση ο πατέρας που μένει σε άλλη κατοικία?

 

Ναι, μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..Κι εγώ έτσι πιστεύω αλλά επειδή ο οδηγός δεν αναφέρει σχεδόν τίποτα για αυτές τις περιπτώσεις φοβάμαι μην πάρω τους πελάτες στον λαιμό μου αν τους πω να ξεκινήσουν και τελικά δεν μπορούν να κάνουν αίτηση..

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις συνάδελφε, αλλά το το ζήτημα δεν είναι να μπορείς να το υπολογίσεις εσύ (ο μηχανικός) για να το βάλεις σε ένα ΠΕΑ. Αυτό γίνεται κάλλιστα. Το ζήτημα είναι να έχει ο προμηθευτής του πιστοποιήσεις από κάποιον οργανισμό για το συγκεκριμένο κούφωμα.. Εμείς είμαστε επιθεωρητές/μελετητές, δεν είμαστε έμποροι ούτε πιστοποιητές προιόντων. Ελέγχουμε πιστοποιητικά υλικών που εκδίδουν άλλοι δηλαδή.  :mrgreen:

Καλά το CE έχει. το U με εξελόφυλλο το υπολογίζει και υπογράφει (ο μάστορας!!). Έχει βέβαια πιστοποίηση αερισμού (την κλάση). Σε ΠΕΑ προφανώς και μπορούμε με βάση ΤΟΤΕΕ. Θα δούμε. . .

 

Στη διασταύρωση με τα τ.μ. λέτε να παίξει χωρίς απόκλιση; Δηλαδή δύο περιπτώσεις μετράω εγώ 76.1 και 98.4 και αυτοί δηλώνουν 77 και 100 αντίστοιχα.. Να τους βάλω για διορθωτική ή θα υπάρχει ανοχή; Στο κάτω κάτω σε παλιά σπίτια που δεν υπάρχει κάτοψη με πόση ακρίβεια μπορούμε να μετρήσουμε και εμείς; Μπορεί να είναι σωστά τα δικά τους δηλαδή και όχι αυτά που μετράω εγώ..

2% το χεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.