Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα-νύχτα

 

Αν βγαίνει Pgen< 20 KW και συνεπώς Pgen= 20 KW, και θέλω να βάλω λέβητα Φ.Α. με περισσότερα KW π.χ. 30 ΚW, τότε ποιό από τα παρακάτω ισχύει:

 

Α) Βάζω τα 30 KW και παίρνω επιδότηση για 3500€ και είμαι κύριος?

Β) Βάζω τα 30 KW και παίρνω επιδότηση για 2500€ που αντιστοιχεί στα 20 ΚW?

Γ) Δεν μπορώ τπτ από τα παραπάνω και πρέπει να βάλω αναγκαστικά 20 ΚW ?

Δ) Κάτι άλλο που μου διαφεύγει?

 

Σημειωτέον πως για θέρμανση έχω το θεωρητικό σύστημα.

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Τι αφορα διαμερισμα η μονοκατοικια? Για διαμερισματα δεν ισχυει ο περιορισμος.. Επισης ο οδηγος μιλαει για μελετη θερμανσης του κτιριου αν θες να πας πανω απο pgen.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο καταστημάτων και γραφείων, είναι το μοναδικό διαμέρισμα-κατοικία (και σύμφωνα με την οικοδομική άδεια). Ο κεντρικός λέβητας δεν δουλεύει πουθενά (έχουν βγει και τα σώματα) και όλοι είναι με AC και τοπικά θερμαντικά. Τι θεωρείται το συγκεκριμένο? Διαμέρισμα ή μονοκατοικία? 

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Οταν προτείνεις ηλιακό, υποχρεούσαι να προτείνεις συγκεκριμένα τ.μ συλλέκτη, ΄και όγκο δοχείου? είναι υποχρεωτικό δηλαδή το 60% κάλυψη ζνχ? και πώς βγαίνει για να είσαι μέσα π.χ για 3 κρεβατοκάμαρες?

1.παιδιά κανείς σε αυτό?

 

2.

Γενικά πέρα από το δελτίο τύπου

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Z3ZYMgHBVMU%3d&tabid=785&language=el-GR

που λέει ο οδηγός, ότι πρεπει να τηρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις κενακ σε όλα (βεβαια το δελτίο τυπου το λέει ξεκάθαρα, πέρα από τα κουφώματα και την θερμομόνωση που έχει στούς πίνακες?

3. Ο κενακ λέει για τα υφιστάμενα που αναβαθμίζονται 60% εφόσον είναι λειτουργικα, τεχνικά, οικονομικά εφικτό?

4. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει ερωτήσεις του στύλ, πόσα τ.μ συλλέκτη πρέπει να προτείνω και όιγκο θερμοδοχείου ώστε να είναι επιλέξιμος και να μην κοπεί?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οταν προτείνεις ηλιακό, υποχρεούσαι να προτείνεις συγκεκριμένα τ.μ συλλέκτη, ΄και όγκο δοχείου? είναι υποχρεωτικό δηλαδή το 60% κάλυψη ζνχ? και πώς βγαίνει για να είσαι μέσα π.χ για 3 κρεβατοκάμαρες?

 

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ βάζεις στο σενάριο 1 τον ηλιακό σου (π.χ. επιλεκτικός επίπεδος  2,00 m2). 

Κάνεις "Εκτέλεση"

Στην καρτέλα "Αποτελέσματα" -> "Απαιτήσεις-κατανάλωση" στην επιλογή "Σενάριο 1" διαιρείς την τιμή "Ηλιακή ενέργεια για ΖΝΧ" με το άθροισμα των τιμών  : ("ΖΝΧ" + "Ηλιακή ενέργεια για ΖΝΧ").

Αν το αποτέλεσμα είναι μικρότερο του 0,60, αυξάνεις την επιφάνεια του ηλιακού συλλέκτη μέχρι να πετύχεις πηλίκο >0,60

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο καταστημάτων και γραφείων, είναι το μοναδικό διαμέρισμα-κατοικία (και σύμφωνα με την οικοδομική άδεια). Ο κεντρικός λέβητας δεν δουλεύει πουθενά (έχουν βγει και τα σώματα) και όλοι είναι με AC και τοπικά θερμαντικά. Τι θεωρείται το συγκεκριμένο? Διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Το κτιριο εχει πολλες ιδιοκτησιες.

Αυτο ειναι τμημα κτιριου.

Διαμερισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έγινε ξανά αναφορά σατα τεραγωνικά θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ:

Άδεια : 135.56 τμ

Αποτύπωση πραγματικής κατάστασης: 137.98

Ε9: 120 τ.μ κατοικία και 170 συνολικά κτίσματα στο οικόπεδο.

 

Άρα είναι λιγότερο του 2% η απόκλιση σε σχέση με την άδεια.

Γίνεται απλά μια διόρθωση του Ε9 και συνεχίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το κτιριο εχει πολλες ιδιοκτησιες.

Αυτο ειναι τμημα κτιριου.

Διαμερισμα.

Προφανώς και είναι διαμέρισμα.

Όμως ο οδηγός σελ.14 λέει: "εκδίδεται ΠΕΑ για κτιριακή μονάδα-χρήση μονοκατοικία εφόσον είναι η μοναδική κατοικία στο κτίριο." Είναι καθαρά για στατιστικούς λόγους και για τις αμοιβές των ΠΕΑ μήπως?

 

Και ρωτώ. Από που προκύπτει αυτό που λέει ο συνάδελφος fkamino?

 

Τι αφορα διαμερισμα η μονοκατοικια? Για διαμερισματα δεν ισχυει ο περιορισμος.. Επισης ο οδηγος μιλαει για μελετη θερμανσης του κτιριου αν θες να πας πανω απο pgen.

 

Σε κάθε περίπτωση αν έχω Pgen<20 KW γίνεται να βάλω λέβητα 30KW? Είτε διαμέρισμα είτε μονοκατοικία?

Τα μικρά διαμερίσματα που έχουν μπει στο εξοικονομώ 1 αν δεν κάνω λάθος έχουν βάλει  λεβητάκια >20 KW. 

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγο στην σελιδα 25 πανω:
Για αντικατάσταση συστημάτων θέρμανσης άνω των 20 kW σε κτήριο (όχι κτηριακή
μονάδα)
η ισχύς του συστήματος (kW) δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη της ισχύος που
προκύπτει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης
εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου.

Edited by fkaminio3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.