Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

dadrumz δεν έχω ξεκάθαρη θέση για τα ερωτήματα σου, αλλά με αφορμή το 4, κι επειδή είναι ένα ερώτημα που πληθαίνει και όλο και περισσότεροι συνάδελφοι το ρωτάνε (προφανώς από απαίτηση των ιδιωτών που θέλουν να ζεσταίνονται με το κουμπί - aka λέβητας- αλλά επιθυμούν και την θαλπωρή-?- του τζακιού ωσάν μια επιστροφή στις ρίζες, και σου λέει ας μας τα επιδοτήσει όλα το κράτος) έστω ότι επιδοτούνται και τα δύο συστήματα θέρμανσης. 

Από την στιγμή που στις ερωτοαπαντήσεις του τεεκενακ εδώ ,υπάρχει δημοσιευμένη η τοποθέτηση ότι όταν συνυπάρχουν δύο συστήματα θέρμανσης, κατά την ενεργειακή επιθεώρηση δηλώνουμε αυτό με τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης , πώς ακριβώς στο ΠΕΑ μετά τις παρεμβάσεις θα καταγραφούν και τα δύο "επιδοτούμενα" συστήματα θέρμανσης?

 

Πρώτη φορά το ακούω (ο υπερσύνδεσμος δε λειτουργεί).

Τώρα διαβάζω ότι αν πρόκειται για εφεδρικό σύστημα (πχ τζάκι, ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ) δεν το καταχωρούμε.

Κατά τα λοιπά, επιμερίζουμε κατάλληλα τα υπάρχοντα συστήματα θέρμανσης/ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορεί, αλλά ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει ό,τι του αναλογεί.

 

In other news, τα υποκαταστήματα 2 συστημικών τραπεζών στην πόλη μου δηλώνουν πλήρη άγνοια περί της έναρξης του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα λίγο, παιδιά....Η υπολογιζόμενη ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας είναι η διαφορά Σενάριο 1-Υπάρχον Κτίριο, τα kWh/m2 του ΠΕΑ, σωστά;

ΝΑΙ!

 

και διαιρείς με την κατανάλωση του κτηρίου αναφοράς για να συγκρίνεις με το 40% ή 70% αντίστοιχα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γ@μ@το δεν είναι?? Παιρνει κόζμος ρωτάει, μυρίστκε χρήμα τζαμπέ όπως το ταζει η ΕΡΤ...βιάζεται αγωνιά, μηχανικοί ψαχνονται εδώ στο φέις, στον οδηγό

Να βάλω τέντα? Να βάλω ξυλόσομπα? ενεργειακό τζάκι? Κατα βάση είναι σουρεάλ το σκηνικό.. Το οτι εχουμε εξευτελιστεί ώς κλάδος συνάδερφοι δε περιμέναμε

το Εξ οικονομώ για να επιβεβαιωθεί....Άλλωστε, εμείς το ξευτελίσαμε πρώτοι και δώσαμε το δικαίωμα να μας εχνε στο 50ρακι υπουργοί κανάλια οδηγοί κλπ....Ψαχτείτε

λίγο....

To θέμα ειναι ακόμη πιο σουρεάλ απ όσο νόμιζα....Φιλος λόγιστης αγανακτισμένος νωρίτερα: Ρε φιλε τι γίνεται με αυτο το εξ οικονομώ. Μου τα χουν

κανει τσουρέκια απ το πρωί να τς αλλάξω αποθήκες σε κατοικίες στο Ε9 αγχωμενοι να δηλώσουν και ρόλοι ΔΕΗ και ότι εμεναν μέσα περυσι με τροποποιητική

γτ ο μηχανικός τους τους έχει πει οτι δικαιούνται εξ οικονομώ και την εχει έτοιμη την αίτηση....

 

Εκεινη την ώρα τσέκαρα εναν υποψήφιο εξοικονομητή με κλεσιμένο Η/Χ και σκεφτόμουν ότι θέλει ρύθμιση το κλείσιμο για να συμφωνει ΠΕΑ-Ε9 κλπ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση,

για το εξοικονομώ π.χ. μόνο μόνωση οροφής, χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας σύμφωνα με τον 4495/2017, άρθρο 29, παρ. 2  κθ ;;; Αν είναι έτσι πρέπει να είναι καθόλα νόμιμο εφόσον καταθέτουμε σε πολεοδομία!

Link to comment
Share on other sites

 

Για το post #1154, για τα split έχω και εγώ την ίδια απορία, δηλ αν μπορείς τελικά να τα εντάξεις στο πρόγραμμα, μόνο για ψύξη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.