Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Φημολογείται ότι σε πρώτο στάδιο θα εισαχθούν μόνο τα γενικά στοιχεία για έλεγχο των τυπικών προσόντων και τον επόμενο μήνα θα ανοίξει το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων.

 

Για να γίνει δέσμευση του προϋπολογισμού πρέπει να έχουμε καταλήξει στις εργασίες και να εισαχθεί το ΠΕΑ με αυτές.  Υποθέτω στην αρχή χωρίς ΠΕΑ δεν θα γίνεται δέσμευση του προϋπολογισμού.

Το πανηγύρι θα γίνει στο δεύτερο στάδιο λειτουργίας του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καμία ενημέρωση για τη βεβαιωση περαίωσης που ζητάει το προγράμμα?Η βεβαιωση οριστικής υπαγωγής δεν τους κανει,πρέπει να υποβάλλω και δικαιολογητικά.Που να προλάβουμε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με παλαιότερα ΠΕΑ; Δηλαδή διαμέρισμα που είχε βγαλει ΠΕΑ πχ για ενοικίαση πριν 5 χρόνια και πλέον θέλει να μπεί στο εξοικονομηση κατ΄οικον. Τι κανουμε με το παλίο ΠΕΑ του διαμερίσματος; Του κάνουμε ανάκληση; Έχω 2-3 τέτοιες περιπτώσεις και δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Φημολογείται ότι σε πρώτο στάδιο θα εισαχθούν μόνο τα γενικά στοιχεία για έλεγχο των τυπικών προσόντων και τον επόμενο μήνα θα ανοίξει το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων.

 

Για να γίνει δέσμευση του προϋπολογισμού πρέπει να έχουμε καταλήξει στις εργασίες και να εισαχθεί το ΠΕΑ με αυτές.  Υποθέτω στην αρχή χωρίς ΠΕΑ δεν θα γίνεται δέσμευση του προϋπολογισμού.

Το πανηγύρι θα γίνει στο δεύτερο στάδιο λειτουργίας του συστήματος.

 

Αυτό σημαίνει αν το ερμηνεύω σωστά και αν φυσικά ισχύσει αυτό που λες (που και εγώ το βλέπω λίγο λογικό και το έχω ακούσει και ως φήμη από άλλους), ότι τη Δευτέρα δεν θα μπορέσει να υπάρξει σειρά προτεραιότητας εφόσον δεν θα μπορεί να υπάρξει κατανομή των χρημάτων (αφού δε θα έχουν υποβληθεί ΠΕΑ και παρεμβάσεις, αν γίνει έτσι).

 

Η λέτε να υπάρξει μία λίστα βάσει των πρώτων εγγραφών με σειρά προτεραιότητας τη Δευτέρα και βάσει αυτής θα μοιραστούν τα χρήματα μετα στην οριστικοποίηση με τα ΠΕΑ;

 

Και τέλος, τη Δευτέρα τι θα περιλαμβάνει η εγγραφή αν όχι ΠΕΑ και παρεμβάσεις; Στοιχεία taxisnet λογαριασμό ΔΕΗ και τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

1. Στην πρώτη ερώτηση : Ναι μπορούν να κάνουν από μία αίτηση ο καθένας, αρκεί τα ενοικιαζόμενα να δηλώνονται σαν κύριες κατοικίες από τους ενοικιαστές

 

2. Στην δεύτερη : Από τις συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις του exoikonomisi.ypeka.gr :

 

3. Ερ.:

Είμαι έγγαμος/η με ατομικό εισόδημα 11.000 ευρώ και ο/η σύζυγός μου έχει εισόδημα 8.500 ευρώ, το δε ακίνητο είναι ιδιοκτησίας του/της. Σε ποια κατηγορία ωφελουμένων εντασσόμαστε;

 

Απ.: Εφόσον υπάρχει γάμος, λαμβάνεται υποχρεωτικά υπόψη μόνο το οικογενειακό εισόδημα. Αν δεν υπάρχει γάμος, λαμβάνεται υποχρεωτικά υπόψη μόνο το ατομικό εισόδημα. Ως εισόδημα νοείται το «εισόδημα επιβολής εισφοράς» του τμήματος Γ2 «Εκκ. Ειδ. Εισφοράς Αλληλ.» του εκκαθαριστικού σημειώματος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Για τον υπολογισμό του οικογενειακού εισοδήματος αθροίζονται τα εισοδήματα του υπόχρεου υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, της συζύγου και των τέκνων που έχουν δηλωθεί ως εξαρτώμενα μέλη στην εν λόγω δήλωση και τυχόν υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με παλαιότερα ΠΕΑ; Δηλαδή διαμέρισμα που είχε βγαλει ΠΕΑ πχ για ενοικίαση πριν 5 χρόνια και πλέον θέλει να μπεί στο εξοικονομηση κατ΄οικον. Τι κανουμε με το παλίο ΠΕΑ του διαμερίσματος; Του κάνουμε ανάκληση; Έχω 2-3 τέτοιες περιπτώσεις και δεν ξέρω τι να κάνω. 

 

Απάντηση από ΕΥΕΠΕΝ :

 

Στις περιπτώσεις που αφορούν στο νέο «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον 2», δίνεται η δυνατότητα ανάκλησης του πρώτου Π.Ε.Α. κτηρίου ή κτηριακής μονάδας, εφόσον αυτό έχει εκδοθεί κάνοντας χρήση προηγούμενων εκδόσεων λογισμικού και Τ.Ο.Τ.Ε.Ε., ώστε αυτό να υποβληθεί εκ νέου με την τελευταία έκδοση λογισμικού και Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. και να μπορεί να είναι συγκρίσιμο με το δεύτερο Π.Ε.Α. που θα ακολουθήσει, ή εφόσον θέλετε να πραγματοποιήσετε αλλαγές στις συστάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Φημολογείται ότι σε πρώτο στάδιο θα εισαχθούν μόνο τα γενικά στοιχεία για έλεγχο των τυπικών προσόντων και τον επόμενο μήνα θα ανοίξει το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων.

 

Για να γίνει δέσμευση του προϋπολογισμού πρέπει να έχουμε καταλήξει στις εργασίες και να εισαχθεί το ΠΕΑ με αυτές.  Υποθέτω στην αρχή χωρίς ΠΕΑ δεν θα γίνεται δέσμευση του προϋπολογισμού.

Το πανηγύρι θα γίνει στο δεύτερο στάδιο λειτουργίας του συστήματος.

sdim όταν λες φημολογείται τι εννοείς; το διάβασες κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει αν το ερμηνεύω σωστά και αν φυσικά ισχύσει αυτό που λες (που και εγώ το βλέπω λίγο λογικό και το έχω ακούσει και ως φήμη από άλλους), ότι τη Δευτέρα δεν θα μπορέσει να υπάρξει σειρά προτεραιότητας εφόσον δεν θα μπορεί να υπάρξει κατανομή των χρημάτων (αφού δε θα έχουν υποβληθεί ΠΕΑ και παρεμβάσεις, αν γίνει έτσι).

 

Η λέτε να υπάρξει μία λίστα βάσει των πρώτων εγγραφών με σειρά προτεραιότητας τη Δευτέρα και βάσει αυτής θα μοιραστούν τα χρήματα μετα στην οριστικοποίηση με τα ΠΕΑ;

 

Και τέλος, τη Δευτέρα τι θα περιλαμβάνει η εγγραφή αν όχι ΠΕΑ και παρεμβάσεις; Στοιχεία taxisnet λογαριασμό ΔΕΗ και τέτοια;

 

Τίποτα. Τη Δευτέρα θα πέσει και πάλι το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.