Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

astrolavos

σαν δικαιολογητικο νομιμότητας ζητανε την αδεια, καταλαβαίνω ότι θα ανεβάζουμε μονο το στελεχος (Α3)

Αν είναι διαμερισμα δεν θα διασταυρωνουν τα τετραγωνικα από την αδεια αλλά από το Ε9.

Οσο για την διεύθυνση εγω θα το έγραφα...όπως στο ΟΤΑ.

 

Σε ευχαριστώ! Είναι ένα μπέρδεμα και η βεβαίωση από ΟΤΑ. Ελπίζω να μην είναι τόσο αυστηροί στην αναγραφή της οδού

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ορθά βάζεις 110 τ.μ. ΩΦΕΛΙΜΟΙ και 133,5 (120+20+3,5) ΣΥΝΟΛΙΚΟ και δεν βλέπω τον λόγω να κοπεί.

Θα κοπεί (ενώ δεν θα έπρεπε) διότι η απόκλιση ωφέλιμων χώρων ΠΕΑ-110 τ.μ. και Ε9-130 τ.μ. είναι μεγαλύτερη του 7. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

σε μονοκατοικια που εχει στην αυλη αυθαιρετη ανεξαρτητη αποθηκη χρειαζεται να τακτοποιηθει?

Αν δεν αφορά την μονοκατοικία που κάνεις την επιθεώρηση και εκδίδεις ΠΕΑ, δεν νομίζω.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα κοπεί (ενώ δεν θα έπρεπε) διότι η απόκλιση ωφέλιμων χώρων ΠΕΑ-110 τ.μ. και Ε9-130 τ.μ. είναι μεγαλύτερη του 7. Κάνω λάθος?

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, σε μονοκατοικία με οροφο-διαμέρισμα -πάνω από πυλωτή -εμβαδού 162,38 τμ (κατοικία 144,3 και κλιμακοστάσιο με χωρο ανελκυστήρα 18,8 τμ ).

Στο Ε9 και στην άδεια δηλώνει 162,38 τμ ο ιδιοκτητης, αλλά σαν οφέλιμη επιφάνεια είναι 144,30 τμ. Τι γίενται σε αυτην την περίπτωση;

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

συναδελφος μου ειπε οτι εκανε ερωτημα -δε ξερω γω που- και του ειπαν οτι χρειαζεται. ελεος πια

 

Ναι, στην λογική ότι κάθε αυθαιρεσία χρειάζεται ρύθμιση/νομιμοποίηση.. 

Αν έχεις ένα ανεξάρτητο κτήριο (πχ η μονοκατοικία που αναφέρεις) και στο ίδιο οικόπεδο ένα αυθαίρετο κτίσμα (πχ κοτέτσι/αποθήκη) που δεν σε επηρεάζει στην επιθεώρησή σου/ έκδοση ΠΕΑ και δεν ζητάς παρεμβάσεις σε αυτό, δεν βλέπω λόγο να σου ζητάνε νομιμότητα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ακόμα κ για ένα αυθαίρετο barbeque η κατοικία είναι μη επιλέξιμη (που δεν επηρεάζει καθόλου την ωφέλιμη επιφάνεια). Όπως επίσης δεν είναι επιλέξιμη αν υπάρχουν διαφορές στα κουφώματα (παααρα πολυ μεγάλο ποσοστό διαμερισμάτων).  Το θέμα είναι πως θα ελεγχθούν όλα αυτά σε πιθανό έλεγχο.. Θα ζητηθεί θεωρημένη κάτοψη από πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην λογική ότι κάθε αυθαιρεσία χρειάζεται ρύθμιση/νομιμοποίηση.. 

Αν έχεις ένα ανεξάρτητο κτήριο (πχ η μονοκατοικία που αναφέρεις) και στο ίδιο οικόπεδο ένα αυθαίρετο κτίσμα (πχ κοτέτσι/αποθήκη) που δεν σε επηρεάζει στην επιθεώρησή σου/ έκδοση ΠΕΑ και δεν ζητάς παρεμβάσεις σε αυτό, δεν βλέπω λόγο να σου ζητάνε νομιμότητα για αυτό.

συμφωνω απόλυτα. Θεωρω ότι η νομιμότητα έχει να κάνει μόνο με τα τ.μ, και όχι πχ bbq, αλλαγη διαστασεων κουφωμάτων, πέργκολα

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, σε μονοκατοικία με οροφο-διαμέρισμα -πάνω από πυλωτή -εμβαδού 162,38 τμ (κατοικία 144,3 και κλιμακοστάσιο με χωρο ανελκυστήρα 18,8 τμ ).

Στο Ε9 και στην άδεια δηλώνει 162,38 τμ ο ιδιοκτητης, αλλά σαν οφέλιμη επιφάνεια είναι 144,30 τμ. Τι γίενται σε αυτην την περίπτωση;

Έστειλα ερώτημα, απάντηση δεν περιμένω σύντομα... Ψάχνω τρόπο να κάνω τον ΜΘΧ θερμαινόμενο. Να βάλει κάποιο A/C ίσως, γιατί δεν μπορώ να εμπιστευτώ την λογική τους. Η λέξη "ωφέλιμη" στα ΠΕΑ θεωρώ ότι είναι λάθος. Έχουμε ΘΧ και ΜΘΧ. Επίσης η σύγκριση Ε9 με τα "ωφέλιμα" πάλι είναι λάθος. Στους κύριους χώρους μπορούμε να έχουμε και ΜΘΧ. Πώς θα το αποδεικνύουμε αυτό?

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.