Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεο μισθωτηριο


rafel7

Recommended Posts

παιδιά το χρέος σε όποιον πάροχο και αν είσαι χρεώνεται σε φυσικό πρόσωπο και όχι σε αριθμό παροχής, εάν ίσχυε τ αντίθετο οι μισόι (μην πω όλοι) οι ενοικιαστες δε θα μπορούσαν να νοικιάσουν νέο σπίτι. το πρόβλημα του προηγούμενου ενοικιαστή θα είναι όταν πάει να ζητήσει ρεύμα σε άλλη παροχή και σε οποιονδήποτε πάροχο δε θα του δώσουν λόγω χρέους σε άλλον ή στον ίδιο πάροχο. Απλά κάποιοι στη ΔΕΗ όπως συμβαίνει και σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες υπάλληλοι και διευθυντές δεν ξέρουν που πανε τα τέσσερα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουν πολύ καλά που πάνε τα τέσσερα.. αλλά κοιτάνε να πάρουν ότι και από όποιον μπορούν....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το χρέος σε όποιον πάροχο και αν είσαι χρεώνεται σε φυσικό πρόσωπο και όχι σε αριθμό παροχής, ..............

 

Σε συγκεκριμένο ΑΦΜ κι αν δεν εξοφλήσει δεν ξαναπαίρνει ρεύμα από κανέναν.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

παιδιά το χρέος σε όποιον πάροχο και αν είσαι χρεώνεται σε φυσικό πρόσωπο και όχι σε αριθμό παροχής.

Κι ομως :sad:

Εχει να κανει με το ποσό των ανεξοφλητων, την περιοδο μη πληρωμης, κ το καθαρό κοστος του εκκαθαριστικου.

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου δωσω απάντηση.

Ειναι θεμα δεδδηε κ σε ποιον θα πεσει η περίπτωση σου.

 

Εχει να κανει εαν ειναι επαγγελματικο(μεγαλυτερα ποσα) ή οικιακο.

Για σε βοηθήσω με αυτο που εγραψα πιο πανω, (για τα 3 στοιχεία που χρειάζονται), εαν πχ το τρεχον κόστος ΣΤΟΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌ (τελικο ποσο μείον ανεξοφλητο) , ειναι 100€ κ έχει χρέος 1000, παει να πει οτι εχει "τσακωθεί" με το ταμείο, 10 τετραμηνα κ ειναι κακοπληρωτής.

Εαν εχει κανει κάποια ρυθμίση, το προχωράνε.

 

 

Εχω πελάτη με Γ22 που θελει να φυγει απι την δεη, αλλα δεν το θελει κανείς γιατι κανει 2000 το μηνα κ εχει υπολοιπο 19.000 (9 απλήρωτοι λογαριασμοι) χωρις ρύθμιση .

Ποιος ιδιωτης θα παρει εναν τοοοσο μεγαλο κακοπληρωτη? Κανείς!!

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως :sad:

Εχει να κανει με το ποσό των ανεξοφλητων, την περιοδο μη πληρωμης, κ το καθαρό κοστος του εκκαθαριστικου.

 

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Φιλος  μου εχει ένα κατάστημα που λειτουργούσε ώς market μικρό. Και μάλιστα με υπεκμίσθωση. Αφησαν 4000Ε!!!! απλήρωτα. Σημαντικό ότι το ρεύμα ήταν στο όνομα αυτου με το market αλλιώς την πάτησες. Πέρασε κανας χρόνος κλειστό που συνέχιζαν να έρχονται λογαριασμοί με πάγια κλπ διότι αυτός που έφυγε δεν πήγε να το κόψει, όμως αυτο ήταν υποχρεωσή του και όχι του ιδιοκτητη. Πήγε στη ΔΕΗ να τους πεί τι γίνεται και αν έχει θέμα. Τού είπαν όταν θα το ξανανοικίασεις θα φέρεις Ε1 και Ε2 να δούμε ότι είχε φύγει κλπ. Τελικα το νοίκιασε, έκανε μόνο ηλεκτρονικό μισθωτήριο, ο μισθωτής πήγε σε ιδιωτική και σύνδεσε κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα. Καμία ενόχληση στον ιδιοκτήτη. Ετός 2017.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το χρέος σε όποιον πάροχο και αν είσαι χρεώνεται σε φυσικό πρόσωπο και όχι σε αριθμό παροχής, εάν ίσχυε τ αντίθετο οι μισόι (μην πω όλοι) οι ενοικιαστες δε θα μπορούσαν να νοικιάσουν νέο σπίτι. το πρόβλημα του προηγούμενου ενοικιαστή θα είναι όταν πάει να ζητήσει ρεύμα σε άλλη παροχή και σε οποιονδήποτε πάροχο δε θα του δώσουν λόγω χρέους σε άλλον ή στον ίδιο πάροχο. Απλά κάποιοι στη ΔΕΗ όπως συμβαίνει και σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες υπάλληλοι και διευθυντές δεν ξέρουν που πανε τα τέσσερα.

Υπόδειγμα χρήστη φόρουμ που μετά την ερώτησή του επανέρχεται καταθέτοντας την εμπειρία του!

respect!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σε ολους ! Ηθελα να ρωτησω για οποιον ξερει: εχω μισθωτηριο συμβολαιο που ξεκινα απο 01.01.2020 ως 01.01.2023. Ο ιδιοκτητης εκανε τροποποιητικη για αυξηση μισθωματος κατα 100 € στις 11.02.2021 την οποια ΔΕΝ αποδεχτηκα. Ποιο μισθωτηριο θα ειναι σε ισχυ; Το αρχικο; Η τροποποιηση; Κανενα; Τα ρωταω ολα αυτα διοτι το επιδομα στεγασης δε μου δεχεται πλεον κανενα αριθμο μισθωτηριου. Ευχαριστω κ καλη Ανασταση

Link to comment
Share on other sites

το δικαιωμα αυξησης πρεπει να στηριζεται σε ρητο  ορο του μισθωτηριου.

Εαν δεν υπαρχει τετοιος όρος,  δεν μπορει να σου τα ζητησει δικαστικως, με βαση το μισθωτηριο που θα προσκομισει υποχρεωτικα στο δικαστηριο, ούτε να σε εξωσει .

Υπο τις ανω προυποθεσεις,

ειχες δικαιωμα αρνησεως, το οποιο "πρότεινες" νομιμως.

Ισχυει το αρχικο μισθωτηριο.

 Με  βαση  την νομοτυπη "αρνηση" που καταθετεις, δεν δικαιουται να σου αρνειται τπτ

δες εδω

https://www.forin.gr/articles/article/11099/suxnes-erwthseis-apanthseis-aade-misthwthria-akinhtwn

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.