Jump to content

Ριζική ανακαίνιση - Εξοικονομω ΙΙ


Recommended Posts

Οδεύοντας στην ολοκλήρωση των εργασιών θα ήθελα να μάθω πως αντιμετωπίζετε το ζήτημα της ριζικής ανακαίνισης? Οι περισσότεροι συνάδελφοι πάντως κλείνουν τα μάτια και υπογράφουν πως κανένα έργο τους δεν αφορά ριζική ανακαίνιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/11/2018 at 7:46 ΜΜ, Μουρβι said:

Καλησπέρα σας σε κατοικία 90μ2 που βάζω θερμοπροσοψη, μόνωση ταράτσας, συστημα θερμανσης αντλία θερμότητας, ηλιακό 4,50μ2 συλλέκτη,κλιματιστικό, Το σενάριο ΠΕΑ προκύπτει κατηγορία Β, χρειάζεται να κάνω και ΜΕΑ ή οχι. Ευχαριστώ. 

Συναδελφε εχω ακριβώς την ιδια περιπτωση. Πώς το χειρίστηκες τελικα;  Δεδομένου και αυτου που γραφει ο silverhawk το οποιο ειναι πολύ σωστό!

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2018 at 9:55 ΠΜ, ba2323 said:

Οδεύοντας στην ολοκλήρωση των εργασιών θα ήθελα να μάθω πως αντιμετωπίζετε το ζήτημα της ριζικής ανακαίνισης? Οι περισσότεροι συνάδελφοι πάντως κλείνουν τα μάτια και υπογράφουν πως κανένα έργο τους δεν αφορά ριζική ανακαίνιση...

Νομίζω ότι η τροποποίηση που ψηφίστηκε μόλις χθες δεν θα σε βοηθήσει καθόλου :

Άρθρο 5

Τροποποίηση του άρθρου 2 του ν.4122/2013 (Α42)

Η παρ.12 του άρθρου 2 του ν.4122/2013, όπως τροποποιήθηκε με την παρ.1 του άρθρου 49 του ν.4409/2016 (Α136), αντικαθίσταται ως εξής :

«12. Ριζική ανακαίνιση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας): η ανακαίνιση κατά την οποία, η συνολική δαπάνη της ανακαίνισης που αφορά το κέλυφος του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας ή τα τεχνικά συστήματά τους υπερβαίνει το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, εξαιρουμένης της αξίας του οικοπέδου επί του οποίου έχει κατασκευαστεί το κτίριο.

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, καθορίζεται ο τρόπος υπολογισμού της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας για το χαρακτηρισμό μιας ανακαίνισης ως ριζικής κατά τα ανωτέρω οριζόμενα, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, καθορίζεται ο τρόπος υπολογισμού της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας για το χαρακτηρισμό μιας ανακαίνισης ως ριζικής κατά τα ανωτέρω οριζόμενα, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.»

δηλαδή πόσο δύσκολο ήταν να βγει χθες και η απόφαση απο το υπουργείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Αυτή η τροποποίηση του Ν.4122/13 περί ριζικής ανακαίνισης που δεν μας διαφωτίζει, σε ποιο νομοσχέδιο έχει κατατεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω οτι η απόφαση του υπουργού θα είναι θετική για εμάς, αλλιώς δεν υπάρχει και λόγοςσχετικής νομοθετικής ρύθμισης...

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για δείτε παρακάτω :

 

Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είναι πολύ καλά τα νέα. 

 

Πχ σε κλιματική ζώνη Γ διαμέρισμα 75τμ  βγάζει ΚΟ = 75 * 1040= €78000 άρα ΟΚΡΑ = 0,25 * 78000= 19500€ ΠΡΟ ΦΠΑ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.